Nie od dziś wiadomo, że woda to najlepszy płyn, który dostarczasz swojemu organizmowi. Jednak jeśli wybierzesz wodę gazowaną, możesz wpłynąć niekorzystnie na swoją masę ciała, która może wzrastać. Jak to możliwe, że woda sprawia, że tyjesz? Są na to dowody, o których tu wspomnimy. Pijesz wodę gazowaną na diecie? Przedstawiamy szokujące fakty!
Woda to płyn, który jest niezbędny do życia dla każdego organizmu. Zalecenia mówią, by pić minimum 1 500 ml wody na dobę, jednak dokładna dawka zależy od masy ciała.
Woda mineralna powinna być podstawą, zwłaszcza w diecie odchudzającej. Wspomaga ona odchudzanie poprzez między innymi:
zaspokajanie pragnienia, które często mylimy z głodem,
większe wypełnienie żołądka, przez co nie odczuwamy aż tak dużego uczucia głodu,
zerową wartość kaloryczną,
oczyszczanie organizm,
poprawianie procesów metabolicznych,
regulację tętna.
Co ciekawe, picie na czczo szklanki ciepłej wody zwiększa spalanie kilokalorii o około 23 dziennie.
Jednak jeżeli decydujesz się na wodę gazowaną, odchudzanie nie będzie ułatwione. Może ona bowiem sprzyjać tyciu. Nieprawdopodobne? Zobacz sama!
Dlaczego nie należy pić wody gazowanej bezpośrednio do posiłku?
Woda gazowana to woda ze składnikami mineralnymi oraz dwutlenkiem węgla. Po otwarciu butelki wody gazowanej powstaje słaby kwas węglowy i pojawia się on w formie bąbelków. Jest to płyn bezkaloryczny, bez jakichkolwiek innych dodatków (typu słodziki, barwniki i tak dalej).
Panowało przekonanie, że woda gazowana to produkt, który jest pożądany w diecie redukcyjnej. Dwutlenek węgla występujący w wodzie gazowanej zwiększa rozciąganie żołądka, a to wywołuje uczucie sytości. Wychodzi na to, że to jest tylko efekt chwilowy.
Picie wody gazowanej bezpośrednio do posiłku (co jest niejednokrotnie stosowane przy redukcji masy ciała) sprawia, że czuje się większą sytość, ale jednocześnie sok żołądkowy staje się rozcieńczony. To z kolei wpływa na powstawanie nieprzyjemnych skutków, w postaci niestrawności.
Jak picie wody gazowanej oddziałuje na wagę?
Przeprowadzono badania w "Obesity Research and Clinical Practice" na temat wpływu wody gazowanej na masę ciała. Uznano, że dwutlenek węgla, który znajduje się w wodzie gazowanej wywiera większy wpływ na chemię organizmu niż zwykłe napoje, a to skutkować może zjadaniem zbyt wysokokalorycznych potraw.
Wyniki, jakie uzyskano sugerują, że woda gazowana (a także napoje light) powodują większe przybieranie na wadze w porównaniu do wody niegazowanej. Okazuje się, że przyczyną jest wydzielanie greliny, czyli hormonu głodu (jej poziom wzrasta, gdy żołądek jest pusty).
Co więcej, osoby które piją wodę gazowaną mają nawet 3 razy wyższe stężenie greliny niż osoby pijące wodę mineralną.
Wysoki poziom greliny = większy głód.
Na kogo źle działa picie wody gazowanej?
W przypadku osób, które nie mają żadnych problemów związanych z nadmiernym apetytem, picie wody gazowanej nie powinno być zagrożeniem. Są jednak pewne grupy ludzi, które są szczególnie narażone na tycie pijąc wodę gazowaną.
Picie wody gazowanej wpływa na zaburzenie regulacji apetytu, zwłaszcza u osób, które cierpią na "wieczny głód". To napędza problem i prowadzi do zjadania nadmiernych porcji jedzenia, które skutkują tyciem.
Osoby otyłe oraz z nadwagą mają często nadmierną wrażliwość receptorów greliny. W przypadku takich osób, zdecydowanie nie warto używać wody gazowanej, tylko niegazowanej.
Zaburzenia odżywiania typu kompulsywne objadanie się, bulimia, anoreksja - nie poleca się w tych przypadkach wody gazowanej.
Ludzie z chorym przewodem pokarmowym, na przykład z celiakią, nieswoistym zapaleniem jelit i tak dalej, nie powinny sięgać po wodę z bąbelkami.
Nie należy pominąć także kacheksji oraz wyniszczenia organizmu - tu także woda gazowana nie jest wskazana.
Czy woda gazowana jest taka zła?
Nie dla każdego woda gazowana będzie złym wyborem. To, jaki efekt wywołuje picie wody gazowanej należy sprawdzić bezpośrednio na sobie.
Powyższe badania dowodzą, że pewne osoby nie skorzystają na piciu wody gazowanej, jak do tej pory sądzono. Może to bowiem powodować odwrotny skutek. Mimo, że woda gazowana nie zawiera żadnych kalorycznych dodatków, a picie jej powoduje uczucie sytości, efekt ten szybko przemija.
Sytość po wodzie gazowanej jest chwilowa, a to i tak może prowadzić do zjadania nadprogramowych kilokalorii.