"Moja sałatka jest gorzka!" Nie przesadzaj z ilością TEGO składnika!

Kobieta siedzi przy stole i je sałatkę, na twarzy ma grymas, a także dlaczego oliwa w za dużej ilości jest gorzka
Jeżeli dodasz jej za dużo do sałatki, będzie ona niesmaczna i gorzka, fot. deagreez
ikona podziel się
Opublikowano: 26.04.2024 r., 7:16 | Autor: Paulina Lipińska
Zdrowa sałatka to podstawa odpowiedniej diety. Najlepiej do takiej warzywnej potrawy nadaje się oliwa z oliwek. Ten tłuszcz roślinny jest niezwykle wartościowy. Jednak jeżeli przesadzisz z jej ilością, danie stanie się gorzkie. Czy goryczka, którą czujesz oznacza, że jest to coś złego - czy może wręcz przeciwnie? Z tego artykułu dowiesz się dlaczego oliwa z oliwek w nadmiarze staje się gorzka.

Czy oliwa z oliwek jest wartościowym źródłem tłuszczu?

O tym, czy oliwa z oliwek jest zdrowa pisaliśmy tutaj: Płynne złoto w walce o dobre zdrowie. Wystarczy łyżeczka dziennie! Warto też sprawdzić jakie są jej cenne wartości odżywcze. W skrócie ujmując, tłuszcz ten ma ogromnie dużo korzystnych właściwości, które bardzo wspierają organizm.

Dzięki bogactwu nienasyconych kwasów tłuszczowych, oliwa z oliwek działa na wiele obszarów. Może ona między innymi polepszać lipidogram, a dzięki temu - zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Jest też cennym źródłem przeciwutleniaczy - substancji, które zapobiegają powstawaniu nowotworów. Warto więc włączyć ją do swojego jadłospisu, ze względu na to, jak silne działanie wspierające zdrowie posiada.

Jak wybrać dobrą oliwę z oliwek?

Smak oliwy z oliwek zależy od kilku kwestii. Ma na nią wpływ między innymi stopień dojrzałości oliwek, odmiany owoców czy jakość lub rodzaj gleby. To, że oliwa z oliwek jest gorzka, pikantna czy też o delikatnym smaku nie oznacza, że jest ona gorszej jakości i zawiera mniej wartościowych substancji.

Jeśli zdecydujesz się na zakup oliwy z oliwek, zwracaj uwagę na etykietę. Sprawdź, czy jest ona nierafinowana i nietłoczona. Jeśli tłuszcz był poddany tłoczeniu i rafinowaniu, będzie bardziej ubogi w przeciwutleniacze, polifenole czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Zwróć uwagę też na obszar produkcji. Pełnowartościowy produkt najwyższej jakości będzie najlepszym wyborem.

Oliwa z oliwek w dzbanku i karace, w tle są oliwki, a także czy gorzka oliwa jest niezdrowa
"Gorzki lek najlepiej leczy" - pomimo smaku, wartości zdrowotne gorzkiej oliwy z oliwek mogą nieść większe korzyści dla organizmu, fot. Fabio Balbi

Zrobiłam sałatkę i stała się gorzka - to źle?

Jeżeli odczuwasz goryczkę w potrawie, do której dodałaś/eś za dużą ilość oliwy z oliwek, oznacza to, że może być bogata w polifenole. Są to związki, które mają wpływ na opóźnianie procesów starzenia się, zwiększają absorpcję magnezu oraz żelaza z pożywienia (łącz ją więc z pokarmami bogatymi w te składniki mineralne), a także działają przeciwnowotworowo.

Jeśli oliwa z oliwek charakterystycznie drapie w gardło, oznaczać to może, że zawiera sporą ilość polifenoli. To, że oliwa z oliwek jest bardziej gorzka nie świadczy o tym, że tych polifenoli jest więcej. Jak wcześniej wspomniano, smak (w tym poziom goryczki) zależy od oliwek czy gleby.

Jak nie przesadzić z oliwą z oliwek?

Łyżka oliwy z oliwek będzie mniej gorzka niż 5 łyżek. Warto więc "wyczuć" jej smak i nie przesadzić z ilością tego tłuszczu, by uniknąć zbyt gorzkiej potrawy, która będzie niesmaczna.

Jeśli zależy ci na tym, by danie miało więcej oleju, warto jest dodać także inny tłuszcz roślinny, na przykład olej lniany czy olej słonecznikowy.

Warto wspomnieć, że intensywny smak oliwy z oliwek świadczy o tym, że jest świeża. To, że smak jest bardziej łagodny może wynikać z tego, że produkt nie jest pierwszej świeżości. Dodatkowo, tłuszcz ten mógł być rozrabiany z innymi, tańszymi olejami.

Czy gorzka oliwa z oliwek szkodzi zdrowiu?

Wręcz przeciwnie! Mocny smak oliwy z oliwek świadczy o produkcie wysokiej jakości, świeżym i przede wszystkim bogatym w cenne związki. Taki tłuszcz będzie bardzo dobrze wpływał na zdrowie, zmniejszając tym samym ryzyko nowotworów.

Oliwa z oliwek także polepszy wyniki krwi, zwłaszcza te, które dotyczą gospodarki tłuszczów w organizmie. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są ogromnie ważne dla pracy mózgu czy odporności.

Jak najbardziej powinno się korzystać z oliwy z oliwek, bo korzyści z jej stosowania jest wiele.

Źródła:

  • The Bitter Taste of Extra Virgin Olive Oil for a Sweet Long Life, Ramon Estruch, Rosa M Lamuela-Raventós, Emilio Ros, J. Am Coll Cardiol, 2020 Apr 21;75(15):1740-1742.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto