Jedni ją kochają, inni nienawidzą... Dlaczego kolendra smakuje jak mydło?
Opublikowano: 25.03.2024 r., 17:05
|
Autor: Magda Panek
Aromatyczna przyprawa czy horror w kuchni? Jak myślisz, dlatego kolendra jednym smakuje, a drugim przypomina w smaku mydło lub płyn do mycia naczyń? Doczytaj do końca i dowiedz się, dlaczego tak się dzieje. Poznaj również właściwości oraz zastosowanie tego wartościowego składnika w kuchni.
Kolendra - jakie ma właściwości zdrowotne i do czego możemy ją zastosować?
W kuchni polskiej po kolendrę sięgamy raczej sporadycznie. W sklepie znajdziemy ją w formie świeżej natki oraz w wersji suszonej. Najczęściej wykorzystujemy ją do przygotowania potraw warzywnych. Kolendrę możesz dodać również do twarogu, puree ziemniaczanego czy sałatek. Przyprawa ta dość często stosowana jest w kuchniach orientalnych (najczęściej znajdziesz ją w kuchni azjatyckiej).
Kolendra bogata jest we flawonoidy, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. Znajdziemy w niej również witaminę A oraz C. Znajdziemy w niej również magnez, potas oraz wapń. Kolendra wspiera nasz układ pokarmowy i często stosowana jest jako środek na łagodzenie dolegliwości żołądkowych. Dodatkowo jej spożywanie może przyczyniać się do regulacji poziomu glukozy we krwi.
Kolendra wpływa również na obniżanie ciśnienia tętniczego krwi, wspiera układ nerwowy i wspomaga obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne i może wspomagać walkę z infekcjami.
Czemu kolendra niektórym smakuje jak mydło?
Kolendra to jeden z bardziej kontrowersyjnych produktów spożywczych. Jedni uwielbiają ją, inny wręcz przeciwnie. Każda z tych dwóch grup różnie odbiera smak kolendry. Mydlany smak tego zioła może być uzależniony od naszych genów. Tak, dobrze czytasz, to właśnie geny mogą mieć wpływ na odczuwanie smaku kolendry. Istnieją badania z udziałem bliźniąt, które jasno wskazują, że bliźnięta jednojajowe mają identyczne zdanie na temat tej przyprawy, natomiast bliźnięta dwujajowe częściej nie zgadzają się w tej kwestii.
Naukowcy, na podstawie badania genomu z udziałem 14 tysięcy uczestników, odkryli gen na 11 chromosomie, który odpowiada za odczucie mydlanego smaku podczas spożywania kolendry. Chodzi tu o gen OR6A2, który wpływa na odczuwanie zapachów różnych związków chemicznych - w tym głównego składnika liści kolendry, aldehydu E2D. To właśnie przez ten gen niektóre osoby niekoniecznie przepadają za kolendrą.
L Mauer, A El-Sohemy. Prevalence of cilantro (Coriandrum sativum) disliking among different ethnocultural groups. Flavour 2012, 1:8.
A Knaapila, L D Hwang, A Lysenk, F F Duke, B Fesi, A Khoshnevisan, R S James, C J Wysocki, M Rhyu, M G Tardoff, A A Bachmanov, E Mura, H Nagai, D R Reed. Genetic analysis of chemosensory traits in human twins. Chem Senses. 2012 Nov;37(9):869-81.
N Eriksson, S Wu, C B Do, A K Kiefer, J Y Tung, J L Mountain, D A Hinds, U Francke. A genetic variant near olfactory receptor genes influences cilantro preference. Flavour 2012, 1:22.