Do czego dodawać rozmaryn?

Do czego dodawać rozmaryn
Do czego dodawać rozmaryn
ikona podziel się
Opublikowano: 19.05.2023 r., 17:44 | Autor: Magda Panek

Rozmaryn posiada szerokie zastosowanie kuchenne. Świetnie podkreśla smak mięs (zwłaszcza mięsa wołowego, baraniny oraz drobiu) oraz ryb (np. tuńczyka czy łososia). Rozmaryn możesz wykorzystać również do doprawiania warzyw takich jak cukinia, papryka czy ziemniaki. Rozmaryn możesz również dodać do zup oraz jako składnik dressingu do sałatek. Rozmaryn chętnie wykorzystywany jest także do przygotowania mięs na grilla.

Do czego dodawać rozmaryn? Co jeszcze warto wiedzieć?

Rozmaryn to popularna i od dawna uprawiana roślina przyprawowa o silnym zapachu. Rozmaryn posiada drobne, ciemnozielone oraz błyszczące liście, które swoim wyglądem przypominają igiełki. Wykorzystuje się ją także do wyrobu olejku rozmarynowego, który wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym. Rozmaryn ceniony jest również jako roślina miododajna. Rozmaryn posiada również wiele właściwości leczniczych, dlatego często wykorzystywany jest do celów leczniczych. W dalszej czeski dowiesz się, do czego pasuje rozmaryn. Rozmaryn posiada mocny oraz korzenny zapach, który doskonale wzbogaci smak, a także aromat wielu potraw.

Rozmaryn można stosować w 5 różnych formach, do których możemy zaliczyć:

  • świeże listki rozmarynu;
  • suszone w całości ziarno rozmarynu;
  • olejek do stosowania zewnętrznego oraz wewnętrznego;
  • preparat ze świeżych lub suszonych liści rozmarynu (najczęściej w postaci herbatki lub płynnego ekstraktu);
  • suszony i sproszkowany ekstrakt rozmarynowy w kapsułkach.

Olejek eteryczny pozyskiwany w procesie destylacji kwitnących wierzchołków rozmarynu również posiada wiele walorów leczniczych, które wykorzystywane są w aromaterapii. Do właściwości tych możemy zaliczyć między innymi działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, bakteriobójcze oraz przeciwgrzybicze, właściwości przeciwreumatyczne, wpływ na ułatwienie trawienia oraz działanie wykrztuśne.

A do czego rozmaryn dodajemy w kuchni? Rozmaryn posiada szerokie zastosowanie kuchenne. Świetnie podkreśla smak mięs (zwłaszcza mięsa wołowego, baraniny oraz drobiu) oraz ryb (np. tuńczyka czy łososia). Rozmaryn możesz wykorzystać również do doprawiania warzyw takich jak cukinia, papryka czy ziemniaki. Rozmaryn możesz również dodać do zup oraz jako składnik dressingu do sałatek. Rozmaryn chętnie wykorzystywany jest także do przygotowania mięs na grilla.

Rozmaryn to doskonałe źródło wielu związków biologicznie czynnych. Możemy zaliczyć do nich flawonoidy, garbniki, terpeny. Dodatkowo rozmaryn stanowi źródło składników mineralnych oraz witamin, do których możemy zaliczyć między innymi wapń, żelazo, magnez, mangan, cynk, selen, witaminę C, witaminę A oraz witaminę B6. Suszony rozmaryn posiada wiele właściwości leczniczych, do których zaliczyć możemy: pobudzenie czynności wydzielnicze j żołądka, wpływ na poprawę trawienia, właściwości moczopędne oraz żółciopędne, a także działanie bakteriobójcze.

Podsumowując: wiesz już, do czego można używać oraz co doprawiamy rozmarynem. Rozmaryn to bardzo aromatyczna przyprawa, którą warto wykorzystać do przygotowania pysznych dań. Świeży rozmaryn dostąpmy jest w większości sklepów spożywczych w doniczkach, a jego uprawa domowa nie jest problematyczna. Kupując świeży rozmaryn, zwróć uwagę na to, aby jego liście były jędrne oraz ciemnozielone, spód listków powinien cechować się delikatnie srebrnym kolorem. Świeży rozmaryn możesz przechowywać na parapecie, pamiętaj jednak o podlewaniu niewielką ilością wody co kilka dni. Rozmaryn jest bardzo aromatyczny, dlatego niewielka jego ilość wystarczy do przyprawienia potrawy.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto