Cholesterol to związek, który budzi kontrowersje. Z jednej strony jest ten "dobry", który przynosi korzyści zdrowotne. Z drugiej zaś, ten "zły" - powodujący zawały serca i udary mózgu. Czy wiesz, że cholesterol znajduje się nie tylko w produktach bardzo niezdrowych, lecz także w tych, które mimo wszystko są polecane w zdrowej diecie? Sprawdź, czego unikać, by nie zapychać tętnic i żył!
Jak można przeczytać między innymi na Med Onet - cholesterol jest to substancja tłuszczowa, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest składnikiem błon lipidowych oraz otoczki mielinowej. Odpowiada on między innymi za:
udział w syntezie witaminy D3,
wspomaga proces trawienia lipidów (tłuszczów),
wspiera pracę mózgu,
wspomaga pracę komórek nerwowych,
bierze udział w syntezie niektórych hormonów steroidowych.
Cholesterol dzieli się na:
cholesterol LDL ("zły") - o małej gęstości - odpowiada za transport cholesterolu do poszczególnych komórek i w nadmiarze powoduje poważne konsekwencje zdrowotne.
cholesterol HDL ("dobry") - o dużej gęstości - odpowiada za oczyszczanie tkanek z nadmiaru cholesterolu, transportuje go do wątroby.
Z frakcji cholesterolu LDL, na skutek stresu oksydacyjnego w organizmie, powstaje blaszka miażdżycowa, która prowadzi do udaru mózgu czy miażdżycy, co skutkuje między innymi zawałem sercai innymi chorobami tego organu.
Jakie produkty zawierają cholesterol?
Cholesterol znajduje się wyłącznie w produktach zwierzęcych, nie roślinnych. Znajdziesz go w takich produktach, jak:
fast food, produkty smażone na głębokim tłuszczu i panierowane oraz produkty wysokoprzetworzone
smalec - 95 mg/100 g
masło - 215 mg/100 g
salami - 107 mg/100 g
śmietanka 30% tł - 106 mg/100 g
kabanosy - 86 mg/100 g
pączki smażone na smalcu - 145 mg/100 g
kalmary smażone na głębokim tłuszczu - 260 mg/100 g
serek typu fromage - 113 mg/100 g
eklerki z bitą śmietaną - 135 mg/100 g
biszkopty - 221 mg/100 g
masło ghee - 256 mg/100 g
jajka - 360 mg/100 g
krewetki - 126 mg/100 g
olej z wątroby dorsza - 570 mg/100 g
wątroba drobiowa - 355 mg/100 g
węgorz wędzony - 140 mg/100 g
kawior - 588 mg/100 g
pieczony pasztet - 370 mg/100 g
sardynki w oleju - 142 mg/100 g
Jak widać, na powyższej liście znajdują się produkty, które są wartościowe i odżywcze, ponieważ na przykład krewetki mają dużo białka, a olej z wątroby dorsza zawiera cenne kwasy omega-3.
Czy lepiej odrzucić wszystkie produkty, które zawierają cholesterol?
Nie należy całkowicie rezygnować z produktów, które są bogate w cholesterol. By nie zwiększać za bardzo poziomu cholesterolu LDL, a jednocześnie zwiększyć ilość cholesterolu HDL należy przestrzegać zaleceń diety cholesterolowej. Warto zwrócić również uwagę na zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu.
Cholesterol jest potrzebny do niezbędnych dla życia procesów, więc nie należy się go bać. Warto jednak wybierać odpowiednie produkty, które zadbają o twoje zdrowie. Nie korzystaj w nadmiarze z produktów wysokoprzetworzonych, fast foodów czy potraw smażonych na głębokim tłuszczu - będą one znacząco wpływały na powstawanie blaszki miażdżycowej.
Źródła:
Lei Lu, Min Liu, RongRong Sun, Yi Zheng, Peiying Zhang, Myocardial Infarction: Symptoms and Treatments, Cell Biochem Biophys, 2015 Jul;72(3):865-7.