Odpowiada za powstawanie alergii zarówno pokarmowych, jak i kontaktowych. Wiele z nas jest na nią nadwrażliwa. Ta substancja jest dodawana na szeroką skalę do wielu produktów spożywczych. Korzystamy z nich każdego dnia, a nie zdajemy sobie sprawy, jak wpływa na zdrowie. Zobacz, co na ten temat ma do przekazania Amerykańskie Towarzystwo Kontaktowego Zapalenia Skóry (ACSD). Będziesz nam wdzięczny za te informacje - pomogą ci uniknąć lub ograniczyć narażenie na ten związek.
To właśnie Amerykańskie Towarzystwo Kontaktowego Zapalenia Skóry (ACDS) nadało tytuł alergenu 2024 roku tej substancji, którą jest konserwant - pirosiarczyn sodu. Nazywa się go inaczej dwusiarczynem lub disiarczynem sodu. Dotyczy to także całej grupy siarczynów.
Siarczyny są bardzo powszechne w produkcji jedzenia. Dodawane są one do takich produktów, jak między innymi napoje, suszone owoce, ale też do wielu produktów kosmetycznych oraz służących do dezynfekcji. Znajdują się też w lekach.
Co ciekawe, testy skórne na alergię nie obejmują siarczynów, przez co zdiagnozować tę alergię nie jest prosto.
Czym są siarczyny oraz pirosiarczyn sodu?
Siarczyny to dodatki do żywności, będące konserwantami. Grupa tych związków ma symbole od E220 do E228. Działają przeciwutleniająco, przeciwbakteryjnie i przeciwpleśniowo.
Pirosiarczyn sodu jest to substancja konserwująca, stosowana w przemyśle w wielu produktach. Jest on dozwolony do produkcji żywnościowej i jego symbol to E223. Pirosiarczyn sodu działa przeciwutleniająco, na przykład zapobiega ciemnieniu i brązowieniu żywności. Hamuje też on namnażanie i aktywność grzybów, pleśni oraz bakterii. Nadaje mu się także właściwości spulchniające.
Przez to, że obniża on zawartość witamin (głównie witaminy B12), a także przeciwdziała utlenianiu witaminy C, owocowe przetwory z dodatkiem pirosiarczynu sodu nie stają cię ciemniejsze (nie brązowieją).
Gdzie dodaje się siarczyny oraz pirosiarczyn sodu?
Siarczyny stosowane są w produkcji:
leków,
kosmetyków,
owoców oraz warzyw suszonych i kandyzowanych,
soku z cytryny oraz limonki,
melasy,
wina,
soku z białych winogron.
Pirosiarczyn sodu dodawany jest natomiast do produkcji między innymi:
przetworów warzywnych, zwłaszcza białych - przede wszystkim chrzan,
przetworów owocowych,
pieczywa,
przecierów pomidorowych,
chrupków i chipsów jabłkowych,
wyrobów cukierniczych,
mrożonych pieczarek,
mąki, zwłaszcza tych, w których jest najmniej glutenu,
wina,
piwa,
cydrów.
Jakie są objawy alergii na siarczyny i pirosiarczyn sodu?
Problemem jest fakt, że na etykiecie znajdujemy informację, że produkt zawiera alergen pokarmowy, a nie siarczyny i to w sytuacji, gdy ich ilość jest wyższa niż 10 mg/l lub kg produktu. Może to być zagrożeniem dla osób cierpiących na alergię bądź nadwrażliwość na te związki.
Alergia lub nadwrażliwość na siarczyny objawia się:
wystąpieniem pokrzywki (plamki łuszczące się, swędzące, zaczerwienione i z grudkami),
nasileniem objawów alergii skórnej, pokarmowej czy wziewnej (bardzo niebezpieczne są dla osób z astmą oskrzelową, ponieważ pojawia się zadyszka, świszczący oddech, kaszel i problemy z oddychaniem),
utrudnieniem w przełykaniu oraz oddychaniu,
mrowieniem lub swędzeniem jamy ustnej,
tachykardią lub bradykardią,
wzdęciami, biegunką, bólami brzucha,
nudnościami, wymiotami,
uciskiem w klatce piersiowej,
opuchlizną,
zawrotami i bólami głowy,
omdleniami,
zaczerwienieniem twarzy.
Na skutek bezpośredniego kontaktu skórnego z pirosiarczynem sodu, może wystąpić podrażnienie skóry. Zwykle nie stosuje się go w przemyśle spożywczym w dużych ilościach, ale codzienne spożycie dużej ilości produktów z tym związkiem może skutkować nasileniem objawów i wystąpieniem nadwrażliwości bądź alergii na tę substancję. Niewielkie ilości nie są szkodliwe i spożycie ich w małej dawce nie powinno powodować objawów u osób zdrowych.
W przypadku osoby mającej alergię na pirosiarczyn sodu może wystąpić duszność, reakcje alergiczne skórne, a także nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry.
Czy każdy musi się obawiać siarczynów?
Pirosiarczyn sodu oraz ogólnie siarczyny to alergeny, które są powszechnie stosowane w produkcji, nie tylko żywnościowej, lecz także przemysłowej. Są dopuszczone do stosowania w przemyśle i są uznane za bezpieczne, jednak w przypadku przekroczenia dawki tolerancyjnej, stają się niebezpieczne.
Narażone są na nie nie tylko osoby, które mają alergię na siarczyny czy pirosiarczyn sodu, ale też osoby na nie nadwrażliwe. Są zwłaszcza szkodliwe dla wszystkich, którzy nie tolerują tych substancji konserwujących.
Należy dokładnie sprawdzać etykiety, a w momencie pojawienia się wyżej wymienionych objawów, warto się zastanowić, czy nie jest się narażonym na siarczyny w dużej dawce.
Źródła:
Sulfites Selected as ACDS Allergen of the Year, Heidi Splete, March 08, 2024