Żołądki drobiowe
- Olej rzepakowy (10 ml)
- Cebula (100 g)
- Marchewka (75 g)
- Bulion drobiowy (200 g)
- Żołądki drobiowe (500 g)
- Mąka pszenna typ 500 (15 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
Przepis na żołądki drobiowe krok po kroku
Żołądki oczyść, umyj i pokrój w paski.
Na oleju podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę, pokrojoną w cienkie pół plastry marchewkę oraz żołądki. Dodaj szczyptę soli i duś parę minut.
Całość zalej bulionem (może być zimnym) i dodaj 2 ziarna ziela angielskiego i 1 liść laurowy. Gotuj do miękkości warzyw i mięsa (około 90 minut). Czas gotowania zależy od wielkości kawałków mięsa. W razie potrzeby dodawaj bulion lub wodę (jeśli odparuje).
Gdy warzywa i mięso będą miękkie, w zimnej śmietance rozrób mąkę (dokładnie, by nie było grudek).
Wlej mąkę ze śmietanką do sosu i wszystko wymieszaj. Dodaj sól i pieprz i gotuj do zgęstnienia sosu.
Podawaj z dodatkami.
-
Gulasz z żołądków drobiowych
-
Flaczki drobiowe
-
Gulasz z żołądków indyczych
-
Gęsie pipki
-
Żołądki z indyka
-
Flaki z żołądków drobiowych
-
Flaczki z żołądków drobiowych
-
Flaki po warszawsku
-
Krupnik na żołądkach
-
Żołądki z kurczaka
-
Gulasz z żołądków kaczych
-
Sos z żołądków drobiowych
-
Żołądki w galarecie
-
Gulasz z żołądków drobiowych z pieczarkami
-
Zupa z żołądków drobiowych
-
Zupa z żołądków drobiowych a la flaczki
-
Gulasz z żołądków drobiowych z warzywami
-
Żołądki drobiowe w sosie chrzanowym
-
Żołądki drobiowe
Więcej informacji na temat żołądków drobiowych
Jeśli lubisz podroby, to ten pomysł na coś pysznego na obiad będzie idealny. Żołądki drobiowe to delikatne mięso w sosie z marchewką i cebulą. Przepis na żołądki drobiowe jest łatwy i szybki w wykonaniu. Dłużej jedynie trzeba poczekać na to, aż mięso będzie miękkie. To prosty przepis na obiad, który można jeść z wieloma dodatkami. Zobacz, jak zrobić żołądki drobiowe, by były idealne i pyszne. To świetny pomysł na smaczne podroby w sosie do obiadu. Żołądki drobiowe są jeszcze smaczniejsze na drugi dzień.
Żołądki drobiowe są podrobami, które uzyskuje się z kurczaków. Przepis na żołądki drobiowe składa się z bulionu domowego, cebuli, marchewki, mąki, śmietanki i oczywiście żołądków z kurczaka. Ponadto potrzeba oleju, na którym podsmaża się mięso i warzywa. Przez to danie jest jeszcze lepsze w smaku. Żołądki z kurczaka są łatwe i szybkie do zrobienia, ale mięso z żołądków drobiowych potrzebuje dłuższego czasu gotowania. Warto poświęcić więcej czasu na gotowanie, by mięso było jak najbardziej miękkie. Jak zrobisz żołądki drobiowe, możesz podać je z ziemniakami, kaszą, makaronem i ryżem. Najlepszy dodatek warzywny to warzywa kiszone i konserwowe. To prosty przepis na smaczne danie dla całej rodziny.
Brak pomysłu na coś dobrego na obiad? Żołądki drobiowe z kurczaka warto spróbować, bo są łatwe do przygotowania. Jak zrobić żołądki drobiowe? Przygotuj podroby: usuń błonki i przerosty tłuszczu. Umyj je i pokrój w paski o szerokości około 2 cm. Obierz marchewkę i cebulę, umyj warzywa. Cebulę pokrój w kostkę, a marchewkę w cienkie pół plasterki. Podsmaż mięso i warzywa ze szczyptą soli na oleju. Wszystko powinno się trochę zarumienić. Po kilku minutach wlej bulion i dodaj ziele angielskie oraz liść laurowy. Płyn można wcześniej zagotować, ale można też dodać zimny. Wszystko gotuj, aż składniki będą miękkie. Po tym czasie wymieszaj mąkę ze śmietanką (najlepiej trzepaczką, żeby nie było grudek). W przepisie na żołądki drobiowe śmietanka musi być zimna. Wtedy mąka dobrze się rozprowadzi i nie będzie grudek. Dodaj do sosu wraz z solą i pieprzem do smaku, szybko mieszaj i gotuj chwilę, by sos zgęstniał. Jak sos osiągnie prawidłową dla Ciebie gęstość, jest gotowy. Z takim prostym przepisem nie ma tu nic skomplikowanego.
To ile gotować żołądki, zależy od tego, jak stare były kurczaki. Żołądki ze starszych kur potrzebują nawet 90 minut gotowania. Podroby pochodzące z młodych kurczaków potrzebują połowę tego czasu (45 minut). Musisz na bieżąco ocenić, czy mięso jest miękkie, czy trzeba gotować je dłużej.
Alergeny w żołądkach drobiowych
Lista alergenów dla żołądków drobiowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze żołądków drobiowych
Żołądki są niskokaloryczne, ponieważ w 100 g mają 94 kcal. Posiadają sporo białka i około 2 g tłuszczu. Są źródłem m.in. witaminy A i minerałów (potas, fosfor...).
Energia i białka
(237g)
Węglowodany
(237g)
Tłuszcze
(237g)
Witaminy
(237g)
Składniki mineralne
(237g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.