Tofu wędzone
- Tofu wzbogacane wapniem - 1 kostka (180 g)
- Ryż biały - pół szklanki (80 g)
- Sól - 4 łyżeczki (20 g)
Przepis na tofu wędzone krok po kroku
2 szklanki ciepłej wody połącz z solą. .
W tak powstałej solance zanurz tofu. Marynuj przez 2 godziny
Dno patelni przykryj folią aluminiową i wysyp na nią ryż i przyprawy.
Na wierzch wyłóż patyczki do szaszłyków, by mogło na nich stać tofu.
Ułóż tofu na ruszcie, a całość przykryj pokrywką.
Całość wędź przez 1 godzinę na małym ogniu.
Następnie odstaw całość na 30 minut, jednak nie zdejmuj pokrywki.
Więcej informacji na temat tofu wędzonego
Tofu wędzone to produkt bez którego ciężko jest sobie wyobrazić nowoczesną kuchnie wegańską. Jest dodatkiem do wielu składników i nadaje im charakterystycznego dymnego aromatu, dzięki czemu w wielu przypadkach naprawdę świetnie odwzorowuje mięso. Choć tak popularne, wciąż nie jest tak łatwo dostępne jak wersja naturalna, dlatego zamiast szukać go w wielu sklepach albo rezygnować z pysznych i ciekawych roślinnych przepisów, warto wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować je samodzielnie w domu, zwłaszcza, że nie jest to trudne. Ten sprawdzony przepis sprawia, że całość jest niezwykle łatwa.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić tofu wędzone w swoim własnym domu, to ten przepis będzie strzałem w dziesiątkę. Pozwoli ci przygotować fantastyczne, miękkie i aromatyczne tofu samodzielnie, zaledwie w kilka chwil. Do jego przygotowania wcale nie potrzebna jest wędzarnia. Wędzone tofu można zrobić w swojej kuchni korzystając tylko z podstawowej patelni. Warto wybrać taką, która jest dość głęboka, świetnie sprawdzi się też na przykład wok. Dodatkowo przydadzą się również wykałaczki lub pałeczki, by tofu utrzymać nieco wyżej i by wędziło się tylko w dymie. Dzięki temu można w godzinę stworzyć wspaniały produkt o naprawdę fantastycznym smaku i aromacie.
Przepis na wędzone tofu jest niezwykle łatwy, dlatego poradzi sobie z nim osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z kuchnią. Samo przygotowanie nie zabiera dużo czasu, jedynie wędzenie jest czasochłonne, jednak nie wymaga ono dodatkowej pracy. Ważne jest jednak, by nie zaglądać do tofu w czasie wędzenia, gdyż to może zaburzyć cały proces. Wystarczy zostawić patelnię na ogniu i przykryć pokrywką, by całość mogła w spokoju dojrzewać. Kluczowy jest dobór ziół. Oprócz ryżu i przypraw można dodać do mieszanki również herbatę liściastą, w szczególności zieloną. Dzięki temu całość nabiera charakterystycznego aromatu. Choć domowe tofu nie powstaje w kilka chwil, to jednak jest znacznie lepsze niż te sklepowe, to dlatego, że nie zawiera konserwantów. Ten prosty przepis pozwala na przygotowanie go tak, by wyszło pyszne. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią szybkie i tanie potrawy, które mają uniwersalne zastosowanie.
Alergeny w tofu wędzonym
Lista alergenów dla tofu wędzonego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tofu wzbogacane wapniem
Wartości odżywcze tofu wędzonego
To zdrowa opcja, jednak ze względu na sporą zawartość soli nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(280g)
Węglowodany
(280g)
Tłuszcze
(280g)
Witaminy
(280g)
Składniki mineralne
(280g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.