Z kajmakiem

Potrawy z kajmakiem
Dania z kajmakiem

W kuchni polskiej kajmak uchodzi za ciągliwą, niezwykle słodką i gęstą masę, którą robi się z mleka albo śmietanki połączonych ze sobą cukrem. Niektórzy pozyskują kajmak również poprzez wielogodzinne gotowanie skondensowanego mleka z puszki – nie jest to jednak zbyt zdrowe dla organizmu. Co ciekawe, kajmak bardziej niż w Polsce popularny jest w kuchni latynoamerykańskiej – właśnie tam mówi się o kajmaku dulce de leche. Kajmak wykorzystuje się głównie do wyrabiania masy kajmakowej, którą stosuje się następnie do różnego rodzaju ciast (np. mazurka na święta).

Z kajmakiem - przepisy

Często zadawane pytania

Przepisy z kajmakiem – zbiór pomysłów na wykorzystanie kajmaku

Kajmak to słodka masa, którą często ozdabia się różne ciasta. Placek z kajmakiem od niezmiennie wielu lat zachwyca gości, ponieważ kajmakowa masa doskonale podkreśla smak wypieków. Jakie ciasto z masą kajmakową będzie proste do zrobienia i naprawdę smaczne? Który przepis na domowy kajmak sprawdza się w większości rodzajów wypieków? Na czym polega proces przygotowywania kajmaku w domu? Sprawdź słodkie przepisy na kajmakowe ciasta i dowiedz się więcej na temat jego historii.

Przepisy na ciasta z kajmakiem – co można zrobić z masą kajmakową?

Czym dokładnie jest kajmak? Jaka jest jego historia?

Kajmak jest słodką masą, którą dziś bardzo chętnie dodajemy do wypieków domowych. Masę w postaci kajmaku wyrabia się z mleka i cukru, które gotuje się ze sobą do momentu całkowitego zgęstnienia składników. Zamiast mleka świetnie sprawdzi się także słodka śmietana. Do kajmakowej masy dodać można również dowolne składniki wzbogacające ją, np. kakao, czekoladę lub kawę. Tak powstałą masę trzeba jeszcze utrzeć z żółtkiem i masłem, ewentualnie ze śmietanką, aby stała się bardziej gęsta i plastyczna. Kajmak pojawił się w naszym kraju mniej więcej w XVIII wieku, będąc odwzorowany na kajmaku z Turcji. Najpierw masa kajmakowa wylądowała jednak u zamożnych osób, a więc na szlacheckich dworkach. W tamtych czasach zwykłych ludzi nie było bowiem stać na cukier – był to towar importowany, a więc bardzo drogi i niemal nieosiągalny. Szlachta polska w XVIII wieku upodobała sobie słodycze, inspirując się oczywiście wschodnią kuchnią, a więc kuchnią kresową.

Kajmak z czasem stał się gęstą i twardą masą, gdy udało się już doprowadzić kucharzom do skarmelizowania się cukru i zrobienia z niego swego rodzaju polewy. Od tamtej pory kajmak stał się nieodłącznym elementem m.in. naszych polskich wielkanocnych mazurków. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęto go również dodawać jako smaczne i bardzo słodkie nadzienie do kruchych babeczek. Cena cukru obniżyła się po II wojnie światowej. Dopiero wtedy cukru w Polsce zaczęły powszechnie używać uboższe klasy społeczne. Kajmak robiono więc z białego cukru w połączeniu ze śmietanką, którą z upływem czasu zaczęto zastępować mlekiem. Polacy niekiedy dodawali do masy ciemną czekoladę lub tłuszcz, żeby wzbogacić skład, smak i konsystencję kajmaku. Nasi rodacy wykorzystywali masę kajmakową głównie do wzbogacania wyglądu swoich słodkich wypieków.

Kajmak na Liście produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego

Wróćmy jeszcze na chwilę do XVIII wieku, kiedy to królem Polski był Stanisław August Poniatowski. Słodkie potrawy, które za jego czasów przyrządzano z początku ciężkie, korzenne i tłuste, straciły wówczas na popularności. Znacznie większym powodzeniem zaczęły cieszyć się lżejsze słodkie dania, które powstawały z orientalnego wówczas cukru i słodkiej śmietanki. Nasze społeczeństwo zachwycone było wschodnią kuchnią, gdzie rządziły gęste i słodkie sosy, konfitury oraz wszelakiej maści słodycze, które nie były jednak ciężkostrawne. W Polsce zgodnie z modą ze Wschodu przygotowywano więc słodkie desery. Oczywiście pod warunkiem, że udało się importować cukier, który był wówczas towarem luksusowym. Polacy korzystali też dużo z właściwości słodkich owoców, ale i bakalii. Na szlacheckich dworach królować zaczął też sezam i marcepan, który wtedy największym powodzeniem cieszył się w Turcji.

Złotobrązową masę kajmakową używano głównie jako polewę do ciast. Ozdobiony nią placek zawsze świetnie smakował i w dodatku pięknie się prezentował na stole. Gęsta i twardniejąca masa stała się nieodzowną częścią domowych wypieków – nie tylko mazurków na Wielkanoc, ale i np. tortów. Kolor masy kajmakowej był wynikiem karmelizacji cukru, który – jak już się dowiedziałeś z poprzedniej części tekstu – rozpowszechnił się po II wojnie światowej. Ciekawostką jest, iż kajmak wpisano na Listęproduktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego dnia 1 października 2007 roku. Zgodnie z przyjętą specyfikacją, kajmak powinien być ciągliwą, kleistą, gęstą i plastyczną masą, która ma złotobrązowy kolor i mocno przywiera do łyżki. Właśnie w takiej postaci znamy kajmak dziś.

Proste i smaczne ciasta z kajmakiem. Który przepis na ciasto jest najlepszy?

W jaki sposób samodzielnie zrobić masę kajmakową?

Najczęściej doradzaną metodą na masę kajmakową jest po prostu jej zakupienie w gotowej wersji z puszki. Jeszcze inni upierają się, że jedynym i najlepszym sposobem jest kupienie mleka skondensowanego i gotowanie go w wodzie przez kilka godzin. Są to bardzo powszechne metody na kajmak – czy na pewno są jednak słuszne? Gotowej masy nie trzeba przyrządzać, jednak jest ona bardzo słodka i zazwyczaj nie składa się z samych naturalnych składników. W środku sklepowego kajmaku często doszukać można się bowiem serwatki w proszku, a także sztucznych barwników i aromatów. Gotowanie puszki ze skondensowanym mlekiem też nie jest dobrym pomysłem – metalowa puszka, gotowana w wodzie przez kilka godzin, zacznie uwalniać przecież szkodliwe toksyny do mleka. Wyobraź sobie, jaka ilość metali ciężkich musi znajdować się w takiej puszce! Zamiast ryzykować własne zdrowie i poświęcać godziny na przygotowanie kajmaku z puszki, lepiej stworzyć jego własną, zdrowszą wersję.

Do przyrządzenia kajmaku nada się zarówno mleko (skondensowane albo zwykłe), jak i cukier (lub miód), sok z cytryny i rondelek o grubym dnie. Do naczynia należy wlać mleko i dodać do niego szczyptę cukru lub miodu, po czym dolać kilka kropelek soku ze świeżo wyciskanej cytryny. Połączenie właśnie tych składników, zgodnie z zasadami chemicznymi, wpłynie na przyspieszenie reakcji połączenia się produktów w jednolitą masę. Jeśli całość będzie mało słodka, możesz dosłodzić masę do smaku. Następie należy ją podgrzewać na ogniu, cały czas mieszając, aż do zgęstnienia masy. Chcesz, aby kajmak był bardziej plastyczny, ponieważ potrzebujesz udekorować nim ciasto? Zrób dokładnie to, co kiedyś robili nasi rodacy. Dodaj odrobinę tłuszczu, aby móc swobodnie ozdobić kajmakiem swój domowy wypiek.

Najciekawsze słodkie ciasta z kajakiem. Dowiedz się, jak je zrobić!

Chcesz zaskoczyć niespodziewanych gości smacznym i pożywnym deserem? A może zupełnie nie masz pomysłu na deser dla swojej rodziny? Warto wypróbować kilka sprawdzonych przepisów na ciasta z kajmakiem! Są one niezwykle proste do przyrządzenia, a ich smak naprawdę na długo zapada w pamięć. Oto 5 ciekawych propozycji, które przypadną go gustu wszystkim fanom masy kajmakowej oraz domowych słodkości.

  • Sernik na zimno z mascarpone, kajmakiem i malinami – w tym przepisie słodkość masy kajmakowej doskonale komponuje się z kwaskowatością malin. Jeśli chcesz zrobić ciasto szybko i bez większych komplikacji, zestawić je możesz z biszkoptami. Sernik tego typu zaskoczy domowników swoją lekkością i niepowtarzalnym smakiem. Możesz zrobić takie ciasto nawet jako tort dla jubilata lub solenizantki!
  • Ciasto jogurtowe ze śliwkami, czekoladą i kajmakiem – masa kajmakowa w połączeniu z kwaskowatą śliwką i aromatyczną gorzką czekoladą stworzą niepowtarzalne nadzienie jogurtowego ciasta. Wypiek słynie z tego, że jest miękki i wilgotny, a jego smak nieoczywisty. Zdecydowanie warto będzie uraczyć gości tym nietypowym ciastem.
  • Ciasto a’la tiramisu z kajmakiem – jest to ciasto bez pieczenia, które przygotowuje się w ekspresowym tempie. Do złudzenia przypomina ono słynne włoskie tiramisu, a składa się wyłącznie z sześciu składników – nie ma w cieście jednak ani alkoholu, ani żółtek. Wypiek jest delikatny, puszysty i kremowy, a także bardzo prosty w przygotowaniu. Fani słodkości powinni być tym ciastem zachwyceni!
  • Mazurek z kajmakiem – pozycja niemal obowiązkowa na każdej świątecznej liście! Ciężko wyobrazić sobie Wielkanoc bez kajmakowego mazurka w menu. Jego przygotowanie na szczęście jest bardzo proste. Najlepiej zrobić mazurka na kruchym cieście – kroi się je wówczas, gdy masa kajmakowa dobrze zgęstnieje. Wiele ludzi eksperymentuje i piecze je na święta z obciążeniem, ponieważ to sprawia, że mazurek wychodzi idealnie płaski. Wielkanocne ciasto można dowolnie przyozdobić, np. wiórkami kokosowymi.
  • Tarta kajmakowa – to doskonałe ciasto dla tych, którzy kochają toffi. Do przygotowania wypieku używa się ciasta francuskiego, więc robi się je bardzo szybko. Jeśli nie lubisz skomplikowanych przepisów, tarta kajmakowa będzie doskonałą propozycją do rozpatrzenia. Masa kajmakowa w tym wypieku cudownie współgra z ciastem francuskim oraz posiekanymi drobno orzechami włoskimi – możesz nimi ozdobić tartę z wierzchu. To świetne ciasto na każdą imprezę.

Masa kajmakowa z cukierków krówek, krok po kroku

Zastanawiasz się, jak jeszcze zrobić można masę kajmakową? Spróbuj przygotować ją z cukierków krówek! Jest to trochę mozolny i czasochłonny, jednak świetny i sprawdzony sposób na uzyskanie smacznej masy do ciasta. Smakuje ona zupełnie inaczej niż sklepowy kajmak czy ten, który uzyskuje się z gotowania skondensowanego mleka w puszce. Do przyrządzenia masy potrzebować będziesz cukierków krówek, ptasiego mleczka (kilka kostek), masła, mleka i czekolady mlecznej.

Rozpuść w niewielkim rondelku krówki z masłem, mleczną czekoladą i mlekiem. Gdy już dokładnie rozpuścisz i zamieszasz całość tak, aby powstała jednolita konsystencja, dodaj do masy ptasie mleczko. Następnie przemieszaj całość bardzo dokładnie i po chwili zdejmij z ognia. Taką masą dekorować możesz dowolne domowe wypieki. Szybko przekonasz się, że dzieci polubią słodkie babeczki lub ciasteczka z taką masą bardziej, niż sklepowe słodycze ze składem niepewnego pochodzenia.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto