Shoarma
- Piersi kurczaka bez skóry - 2 szt (400 g)
- Ryż biały - 2 woreczki (200 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki (60 ml)
- Ser gouda (50 g)
Przepis na shoarmę krok po kroku
Do dużej miski wlej 2 łyżki oleju i wsyp wszystkie przyprawy.
Mięso pokrój w paseczki i włóż do miski z marynatą. Wszystko dokładnie wymieszaj i odstaw na 20 minut.
Ryż ugotuj według instrukcji na opakowaniu.
Na dużej patelni rozgrzej oliwę i włóż mięso. Smaż je 15 minut tak, by się zarumieniło.
Pod koniec smażenia zetrzyj na mięso ser i potrzymaj przez 3 minuty na patelni, by się roztopił.
Całość podawaj z ugotowanym ryżem.
Więcej informacji na temat shoarmy
Shoarma to pyszne danie kuchni bliskowschodniej. Zwykle spożywana w restauracjach, jednak jest to tak łatwa potrawa, że spokojnie można zrobić ją w domu. Dzięki temu jest bardziej lekka i zdrowsza, a przy tym smakuje tak samo pysznie. Można podawać ją z frytkami, pieczonymi ziemniakami, czy tak jak w tym przepisie, z ryżem. Idealnie komponuje się z surówką ze świeżych warzyw, która nadaje całości większej świeżości. Można również podawać ją w picie z sosem czosnkowym. To na pewno przepis dla wszystkich miłośników fast foodów, w nieco zmodyfikowanej wersji, by można było je jeść częściej, bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia.
Przepis na shoarmę jest banalnie prosty, dlatego sprawdzi się jako wspaniały pomysł na szybki posiłek, zwłaszcza dla osób, które nie lubią spędzać zbyt dużo czasu w kuchni. Powstaje w kilka minut, a jego smak przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom potraw z kurczaka.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić shoarmę w łatwy i naprawdę ekspresowy sposób, to ten przepis będzie strzałem w dziesiątkę. Dowiesz się z niego jak przygotować ten pyszny, choć naprawdę nieskomplikowany posiłek, który będzie idealnym pomysłem na obiad czy kolację dla całej rodziny.
Ta shoarma drobiowa, najlepiej smakuje przygotowywana z piersi z kurczaka. To mięso idealnie komponuje się z użytymi w przepisie przyprawami, a przy tym jest niezwykle kruche i soczyste. Dodatkowo mięso z piersi z kurczaka zawiera dużo białka, więc jest idealnym wyborem dla osób na diecie redukcyjnej. Ze względu na dużą zawartość tego składnika całość jest również bardzo sycąca. Jeżeli chce się jeszcze bardziej wzbogacić ten posiłek i sprawić , by był bardziej fit, najlepiej podawać ją z warzywami.
Shoarma z serem jest świetnym wyborem dla wszystkich, którzy szukają inspiracji na naprawdę pyszny i szybki posiłek. Będzie idealną opcją na świetną kolację, czy obiad. Najlepiej podawać ją z ryżem, dzięki temu jest bardzo sycąca i smaczna. Choć zwykle wykonywana z kurczaka, można ją również zrobić z indyka, gdyż to mięso także jest łagodne w smaku i świetnie się komponuje z przyprawami. Ta domowa wersja jest nawet lepsza niż wersja z restauracji, gdyż jest mniej tłusta czy słona.
Alergeny w shoarmie
Lista alergenów dla shoarmy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
Wartości odżywcze shoarmy
Shoarma nie powinna gościć zbyt często w diecie ze względu na niezbyt korzystną obróbkę termiczną.
Energia i białka
(237g)
Węglowodany
(237g)
Tłuszcze
(237g)
Witaminy
(237g)
Składniki mineralne
(237g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.