Kotlety z mortadeli
- Bułka tarta - 3/4 szklanki (160 g)
- Jajko - 2 jajka rozmiar M (2 szt.)
- Chrzan - 1 łyżeczka (10 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1/2 szklanki (80 g)
- Olej rzepakowy - 1/2 szklanki (125 ml)
- Mortadela - 6 grubych plastrów (600 g)
Przepis na kotlety z mortadeli krok po kroku
Jajka roztrzep z chrzanem oraz solą i pieprzem do smaku. W jednym głębokim talerzu nasyp mąkę, a w drugim bułkę tartą.
Mortadele pokój na plastry.
Plastry mortadeli obtocz w mące, a potem w jajku i na koniec w bułce tartej.
Na patelni rozgrzej olej.
Kotlety z mortadeli smaż do zarumienienia (ok. 2-3 min z każdej strony).
Więcej informacji na temat kotletów z mortadeli
Kotlety z mortadeli są niezwykle szybkie i proste do przygotowania. Smażona mortadela na obiad to idealny pomysł na posiłek dla dzieci. Mortadela nie jest pikantna, więc jeśli chcemy przygotować ostrzejsze kotlety, należy je odpowiednio przyprawić.
Jak zrobić kotlety z mortadeli? Tak naprawdę ich przygotowanie ogranicza się do minimum. Kiełbasę należy pokroić na dość grube plastry, a potem trzeba je obtoczyć w wybranych składnikach. Mortadeli nie trzeba długo smażyć, ponieważ ta włoska kiełbasa jest gotowym produktem, który na co dzień można podawać razem ze świeżym pieczywem.
Ulubione przyprawy (np. mieloną paprykę ostrą lub słodką, czosnek granulowany) możesz dodać do mąki pszennej. Zamiast bułki tartej możesz obtoczyć plastry mortadeli w rozdrobnionych płatkach kukurydzianych.
Kotlety z mortadeli możesz najpierw usmażyć na patelni, a potem zapiekać w piekarniku. Na kotletach możesz umieścić zblendowany szpinakiem z czosnkiem lub przysmażone pieczarki z cebulką. Wybrany farsz trzeba posypać ulubionym serem, a potem całość zapiekać do momentu, aż ser się roztopi.
Ciekawą opcją jest przygotowanie mortadeli w cieście naleśnikowym. W tym celu należy zmiksować składniki potrzebne na naleśniki, czyli jajka, wodę gazowaną, mleko, olej rzepakowy, sól oraz mąkę pszenną. Ciasto powinno być nawet nieco gęstsze niż na zwyczajowe naleśniki. Następnie plastry mortadeli należy maczać w tym cieście i od razu układać na dobrze rozgrzanej patelni.
Z czym podawać kotlety z mortadeli? Opcji tak naprawdę jest wiele, bo ta kiełbasa będzie się dobrze komponować z różnymi dodatkami. Kotlety z mortadeli bez wahania możesz podać z ziemniaki (zarówno pieczonymi, jak i z wody czy w formie puree ze śmietaną i masełkiem), frytkami, mizerią, surówką lub ulubioną sałatką.
Przepis na kotlety z mortadeli jest bardzo prosty. Wystarczy pokroić mortadelę na plastry (powinny być w miarę grube), a potem obtoczyć je w mące, jajku i bułce. Mortadelę można obtoczyć także ciastem naleśnikowym. Kotlety z mortadeli nadają się na obiad (zwłaszcza dla dzieci).
Alergeny w kotletach z mortadeli
Lista alergenów dla kotletów z mortadeli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze kotletów z mortadeli
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.