Chłodnik koperkowy
- Ogórek (180 g)
- Koperek (50 g)
- Jogurt naturalny (300 ml)
- Śmietana 12% (100 g)
Przepis na chłodnik koperkowy krok po kroku
Ogórka zetrzyj na tarce, a koperek posiekaj.
Dodaj do warzyw jogurt, śmietaną oraz czosnek, sól i pieprz do smaku i dokładnie wymieszaj.
Opcjonalnie wstaw chłodnik na godzinę do lodówki.
-
Chłodnik
-
Chłodnik z botwiny
-
Chłodnik litewski
-
Chłodnik z buraka
-
Chłodnik ogórkowy
-
Chłodnik z buraczków
-
Salmorejo
-
Chłodnik na zimno
-
Chłodnik biały
-
Chłodnik z botwiny ogórka i rzodkiewki
-
Chłodnik pomidorowy
-
Bułgarski chłodnik
-
Chłodnik ogórkowy z rzodkiewką
-
Chłodnik na maślance
-
Chłodnik z awokado
-
Chłodnik thermomix
-
Chłodnik
Więcej informacji na temat chłodnika koperkowego
Chłodnik koperkowy świetnie sprawdzi się w upalny dzień, kiedy szukasz orzeźwienia. Przepis na chłodnik koperkowy jest niezwykle prosty. Jego przygotowanie zajmie ci do 10 minut, plus czas, na dokładne połączenie się składników oraz schłodzenie całości. Składniki do przygotowania takiej zupy to jedynie: jogurt naturalny i/lub kefir, śmietana, ogórek, koperek i przyprawy. Taki domowy chłodnik ma nie tylko prosty przepis i jest pyszny, ale można go też uznać za fit potrawę. Wszystkie składniki, które zawiera, są bardzo zdrowe. Fermentowane produkty mleczne, czyli kefiry i jogurty, to źródło żywych bakterii, które mogą w pozytywnie wpływać na nasze zdrowie, poprzez wspieranie naszej mikrobioty jelitowej, a także wzmocnić kości, dzięki zawartości wapnia. Do tego witamina C i błonnik pokarmowy z warzyw, które zawiera ten pyszny chłodnik i mamy bardzo zdrowy posiłek.
Przejdźmy już do tego, jak zrobić chłodnik koperkowy, a dokładniej ogórkowo-koperkowy. Jest to bardzo prosta zupa na zimno. Zaczynamy od starcia na tarce ogórka. Koperek siekamy i dodajemy do ogórka. Zalewamy wszystko jogurtem ze śmietaną. Dodajemy do smaku sól i pieprz i odstawiamy do lodówki, żeby składniki się „przegryzły”. Możesz też zjeść go od razu po wymieszaniu, ale jeżeli dasz mu trochę więcej czasu, to będzie jeszcze lepszy. Jeżeli chcesz, możesz ugotować jajko i dodać do zupy przed samym podaniem. Nie tylko prostota, ale także smak tej zupy jest fenomenalny. Z pewnością posmakuje ona wszystkim fanom koperku i mizerii, ponieważ jest on do niej bardzo podobny.
Po około godzinie w lodówce domowy, koperkowy chłodnik jest gotowy. Jest to bardzo dobry pomysł na letnią zupę, a dodatkowo jest to bardzo prosty przepis, więc nie musisz się dużo napracować, aby go wykonać. Możesz go dodatkowo posypać świeżo posiekanym koperkiem lub szczypiorkiem, a na wierzchu ułożyć przekrojone na pół, ugotowane na twardo jajko. Dodatkowo chłodnik koperkowy jest zupą o niskim indeksie glikemicznym, bez glutenu oraz jest niskokaloryczna.
Alergeny w chłodniku koperkowym
Lista alergenów dla chłodnika koperkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
- Śmietana 12%
Wartości odżywcze chłodnika koperkowego
Chłodnik koperkowy jest zupą o niskim indeksie glikemicznym, bez glutenu oraz jest niskokaloryczna.
Energia i białka
(315g)
Węglowodany
(315g)
Tłuszcze
(315g)
Witaminy
(315g)
Składniki mineralne
(315g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.