Chleb cebulowy
- Mąka pszenna typ 750 (500 g)
- Drożdże świeże (25 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na chleb cebulowy krok po kroku
W misce wymieszaj ze pokruszone drożdże, cukier i 3 łyżki ciepłej wody. Odstaw na 15 minut, by zaczyn zaczął pracować.
Do dużej miski przesiej mąkę i sól. Zmieszaj dokładnie z zaczynem. Dolej 2 szklanki wody i ciasto porządnie wymieszaj.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Dodaj cebulę do masy i dokładnie wymieszaj. Ciasto wyrób rękami i odstaw na 30 minut do wyrośnięcia.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i włóż do środka ciasta. Odstaw na kolejne 15 minut.
Piekarnik nagrzej na 180 stopni i piecz przez 50 minut.
Więcej informacji na temat chleba cebulowego
Chleb cebulowy to pieczywo dla wszystkich, którzy nie lubią nudy w swojej kuchni. Ten wypiek wzbogacony o karmelizowaną cebulkę staje się ciekawszą alternatywą dla tradycyjnego. Można go zjadać w towarzystwie masła, past kanapkowych, czy wędliny, jednak świetnie smakuje również bez żadnych dodatków. To chleb tak pyszny, że ciężko jest przejść obok niego obojętnie.
Przepis na chleb cebulowy jest bardzo łatwy i szybki. Choć jest to wypiek drożdżowy wcale nie trzeba czekać zbyt długo na jego wykonanie. W kilka chwil można przygotować zarówno zaczyn, jak i ciasto. Chleb rośnie bardzo szybko, dlatego wcale nie trzeba spędzać przy jego przygotowaniu długich godzin w kuchni. To dobry wybór dla wszystkich osób, które nie przepadają za zbyt długim gotowaniem.
Ciasto robi się na drożdżach, to dlatego tak dobrze rośnie i jest takie puszyste. Dodatek cebuli sprawia, że całość smakuje nawet lepiej. Pod wpływem ciepła cebula ulega karmelizacji i staje się słodkawa, to przyczynia się do lepszego smaku pieczywa. Dobrze jest porządnie wymieszać ciasto, by cebula rozprowadziła się po całym cieście i była wyczuwalna w każdym kawałku.
Choć ten chleb jest prosty, to wcale nie jest nudny, wręcz przeciwnie. Dodatek cebuli sprawia, że chleb jest po prostu najlepszy. Może wydawać się, że pieczywo z dodatkiem cebuli nie będzie zbyt dobrym wyborem. To jednak nie jest prawda. To właśnie to warzywo sprawia, że całość jest ciekawa i inna. Chleb oprócz tego, że jest miękki i puszysty, skrywa w swoim wnętrzu skarmelizowaną cebulkę, która uwalnia swój pyszny smak przy każdym ugryzieniu.
Jeśli zastanawiasz się jak upiec chleb cebulowy w sposób naprawdę łatwy i szybki, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Wychodzi z niego wspaniały wypiek, który idealnie łączy się z wytrawnymi dodatkami. Świetnie dopełnia smak każdej pasty kanapkowej, wędliny, a nawet masła. Co więcej cebula, choć upieczona, wcale nie traci swoich właściwości.
Ten domowy chleb można zrobić bardzo szybko, a stanowi wspaniałą i smaczniejszą alternatywę dla pieczywa ze sklepu. Przepis na chleb cebulowy z piekarnika to świetny pomysł na to, jak odmienić ten tradycyjny dodatek, który wydaje się nudny, choć wcale taki nie musi być.
Alergeny w chlebie cebulowym
Lista alergenów dla chleba cebulowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
Wartości odżywcze chleba cebulowego
Ten chleb jest zdrowym pomysłem, jednak dobrze jest wybierać do niego pełnoziarnistą mąkę.
Energia i białka
(63g)
Węglowodany
(63g)
Tłuszcze
(63g)
Witaminy
(63g)
Składniki mineralne
(63g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.