Zupa z białych warzyw
- Kalafior - 1/4 kalafiora (210 g)
- Ziemniaki średnie - 4 sztuki (300 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (80 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Por - 1/2 pora (biała część) (70 g)
- Bulion warzywny (625 ml)
- Śmietanka kremowa 30% - 1/2 szklanki (125 g)
- Masło klarowane - 3 łyżki (45 g)
- Chleb - 8 kromek (240 g)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek (60 ml)
Przepis na zupę z białych warzyw krok po kroku
Kalafiora opłucz i wydziel z niego różyczki.
Ziemniaki obierz, opłucz i pokrój w kostkę.
Pietruszkę obierz, opłucz i pokrój w talarki.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Ząbki czosnku obierz i przeciśnij przez praskę.
Białą część pora pokrój na talarki.
Na patelni rozgrzej masło i dodaj cebulę oraz pora. Podsmażaj przez kilka minut i dodaj czosnek. Wymieszaj i po 1-2 min całość przerzuć do garnka.
Do garnka z cebulą, porem i czosnkiem dodaj bulion. Gdy się zagotuje, wrzuć różyczki kalafiora, pietruszkę oraz ziemniaki. Gotuj na małym ogniu ok. 25-30 min.
Do ugotowanych warzyw dodaj śmietanę, a następnie całość zblenduj na krem.
Kromki chleba pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej olej, a następnie dodaj grzanki.
Całość wymieszaj i podsmażaj do uzyskania jasnobrązowego koloru.
Więcej informacji na temat zupy z białych warzyw
Zupa z białych warzyw to idealny pomysł na obiad dla dzieci, ale dorośli też bardzo chętnie sięgają po to danie. Ta biała zupa jest bardzo pożywna i przede wszystkim smaczna. Jeżeli lubisz zupy o kremowej konsystencji, to na pewno przypadnie ci do gustu zupa krem z białych warzyw z grzankami.
Jak zrobić fit zupę z białych warzyw? Warto zacząć od przyszykowania wszystkich składników. Cebulę z czosnkiem i porem możesz przysmażyć na patelni lub od razu w garnku. Następnie po kolei należy dodać kolejne składniki. Tę zupę gotuje się ok. 30 min, ale przygotowanie składników zajmuje dłuższą chwilę.
Ten przepis na zupę krem z białych warzyw możesz dowolnie zmodyfikować. Możesz do niej dodać swoje ulubione przyprawy. Może to być zarówno gałka muszkatołowa, jak i imbir. Jeżeli zrezygnujesz z niektórych składników, będzie to nie tylko wegetariańska potrawa, ale także wege. Śmietanę i masło możesz zamienić na produkty wegańskie. Tę zupę można przygotować z mlekiem kokosowym. Jeżeli dodasz mniej bulionu warzywnego, wtedy zupa będzie gęstsza.
Bardzo często ta zupa przygotowywana jest z kalafiorem, ziemniakami, cebulą, pietruszką i białą częścią pora. Warzywa, jakie jeszcze można dodać do tej zupy, to m.in. biała fasolka, seler, ciecierzyca, kalarepa. Wybierz te, które najbardziej ci odpowiadają, aby stworzyć zupę, która będzie wpasowywała się w twoje gusta smakowe.
Ta zupa najlepsza jest z grzankami. Grzanki można przygotować na różne sposoby. Kromki chleba pokrojone w małą kostkę możesz obtoczyć w oleju i usmażyć na patelni. Pod koniec smażenia możesz dodać ulubione zioła. Grzanki z patelni można zrobić też na maśle. Tak pokrojone kromki chleba możesz też obtoczyć w oliwie z oliwek z wybranymi przyprawami (np. czosnkiem granulowanym i bazylią), a potem ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i upiec w piekarniku. Możesz też pokusić się na zdrobnienie grzanek z bagietki francuskiej. Taką bagietkę należy pokroić na plastry i posmarować domowym masłem czosnkowym, a potem upiec w piekarniku.
Alergeny w zupie z białych warzyw
Lista alergenów dla zupy z białych warzyw przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło klarowane
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb
Wartości odżywcze zupy z białych warzyw
Energia i białka
(420g)
Węglowodany
(420g)
Tłuszcze
(420g)
Witaminy
(420g)
Składniki mineralne
(420g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.