Dania z bekonem

dania z bekonem

Bekon pochodzi tuszy wieprzowej. W odróżnieniu od boczku pozyskuje się go z górnej części tuszy. Zawiera on znacznie mniej tłuszczu niż boczek i jako delikatne mięso o mniejszej zawartości tłuszczu, jest znacznie droższy. W kuchni polskiej używa się go rzadko i nie jest łatwo dostępny w sklepach. Rodzaj bekonu robi się z boczku poprzez wytopienie tłuszczu. Bekon stanowi nieodzowny element kuchni anglosaskiej, gdzie podaje się go na tradycyjne, angielskie śniadanie, jako dodatek do jajecznicy czy hamburgerów. Bekon sprawdza się jako wędlina na kanapki, do sałatek i zapiekanek. Plasterki wędzonego bekonu świetnie służą do robienia pysznych roladek z nadzieniem, dzięki czemu powstają proste przekąski imprezowe.

Dania z bekonem - przepisy

Dania z bekonem - zbiór przepisów na dania z dodatkiem bekonu

Bekon kojarzy się przede wszystkim z jajecznicą na bekonie i daniami kuchni anglosaskiej. Jest to jednak mięso drogie, luksusowe, które jest trudno dostępne w Polsce. Mało kto wie, że bekon nie jest tym samym co swojski i popularny boczek. W kuchni stosuje się go podobnie jak boczek, jednak jest dużo droższy. Doradzamy jak wykorzystać bekon do dań na obiad i na imprezę. Przedstawiamy ciekawe przepisy na pyszne dania z surowym lub wędzonym bekonem.

Jakim rodzajem mięsa jest bekon

Czym różni się bekon od boczku

W sklepach mięsnych możemy kupić tani, wieprzowy boczek, który składa się z mięsa i tłuszczu. Jest to popularny składnik wielu dań w Polsce. Bekon jest często mylony z boczkiem i mało kto wie, że boczek i bekon nie są tym samym. Pozyskiwane są one z innych części tuszy wieprzowej. Boczek pochodzi z części dolnej, zaś bekon z górnej. Bekon zawiera mniej tłuszczu i jest delikatniejszy. Podczas gdy w boczku mięso i tłuszcz ułożone są warstwami tworząc paski, to w bekonie tłuszcz otacza mięso. Bekonu nie pekluje się i nie wędzi.

Bekon pochodzący z górnej części tuszy wieprzowej odgrywa dużą rolę w kuchni anglosaskiej. W Polsce prawdziwy bekon jest prawie nieznany i trudno go kupić. Rodzaj bekonu robi się z boczku. W tym celu z boczku usuwa się lub wytapia część tłuszczu, tak aby pozostało więcej mięsa. Uzyskujemy to w procesie peklowania i wędzenia. W warunkach domowych bekon robimy z surowego boczku przez smażenie go lub pieczenie. Tego rodzaju bekon posiada poziome warstwy mięsa, podobnie jak boczek, lecz ma dużo mniej tłuszczu.

Zastosowanie boczku i bekonu jest podobne. Te gatunki mięsa jednak różnią się ceną. Bekon jest znacznie droższy od boczku. O ile boczek można z łatwością dostać w każdym sklepie mięsnym, to bekon należy raczej do produktów luksusowych. W sklepach możemy dostać bekon wykonany z boczku w postaci paczkowanych plastrów. Przepisy na potrawy z bekonem nie występują w kuchni polskiej, choć można go stosować tak samo jak boczek.

Jakie dania z surowym i wędzonym bekonem występują w kuchniach świata

Bekon kojarzy się przede wszystkim z klasycznym, brytyjskim śniadaniem, którego jednym z elementów są podsmażone plasterki bekonu. Świetnie smakuje jajecznica na bekonie. Bekon dodajemy do szaszłyków, zapiekanek ziemniaczanych, lub risotto. Idealnie nadaje się jako wędlina na kanapki. Plastry bekonu układamy także na burgerach.

Pomysł na potrawy z bekonem:

  • wędlina do kanapek,
  • jajecznica na bekonie,
  • przekąski z bekonu smażonego w cieście,
  • grillowane lub pieczone szparagi zawinięte w bekon,
  • imprezowe roladki z bekonu z nadzieniem,
  • hamburger z bekonem,
  • sałatka z bekonem,
  • zapiekanki,
  • risotto z bekonem,
  • sos do makaronu lub ryżu z bekonem.

Najciekawsze, proste przepisy na pyszne dania z bekonem

Przepisy na pyszne potrawy z surowym i wędzonym bekonem rodem z kuchni anglosaskiej

Bekon pełni dużą rolę w kuchni angielskiej i amerykańskiej. Smażone plastry bekonu stanowią niezbędny składnik tradycyjnego, angielskiego śniadania, czyli “full English breakfast”. Śniadanie to istnieje obecnie częściej w menu restauracji, niż w domach Anglików, warto jednak poznać ten przepis, aby urozmaicić swoje domowe menu.

Full English breakfast podajemy na jednym talerzu, na którym muszą się znaleźć takie składniki jak plastry bekonu, kiełbaski, jajko sadzone, pomidory, grzyby i fasolka z sosem pomidorowym, jak również grzanki. Wszystkie te składniki krótko podsmażamy na patelni, tak aby były pysznie chrupiące.

Aby uzyskać smaczny, chrupiący smażony bekon kroimy go na cieniutkie plasterki i krótko obsmażamy z obu stron na patelni. Smażenie nie wymaga tłuszczu, gdyż sam bekon jest wystarczająco tłusty. Najlepiej podsmażyć bekon na żeliwnej patelni, którą stopniowo nagrzewamy. Po usmażeniu dobrze jest położyć bekon na papierowym ręczniku, aby odsączyć tłuszcz.

Jednym z klasycznych dań kuchni anglosaskiej jest jajecznica na bekonie, podawana często na śniadanie. Aby wykonać to proste danie potrzebny będzie bekon, cebula i jajka. Najpierw podsmażamy pokrojony bekon na patelni, następnie dodajemy posiekaną cebulę i całość podsmażamy. Jajka roztrzepujemy widelcem w osobnej miseczce i wlewamy je do bekonu z cebulą. Smażymy aż jajko się zetnie.

W kuchni anglosaskiej podaje się również jajka na bekonie. Wykonanie tego dania z bekonem jest podobnie proste. Podsmażamy na patelni kilka plastrów bekonu, tak aby był smaczny i chrupiący. Na plastry bekonu wbijamy jajka i smażymy dopóki nie zetnie się białko, czyli podobnie jak w przypadku jajek sadzonych. Jajka na bekonie podajemy z grzankami.

Plaster bekonu urozmaica również przepis na hamburgery. Przepis na hamburgera wszedł do kanonu dań fast food, które są tuczące i niezbyt zdrowe. Jednak pyszny, dobrze zrobiony hamburger z bekonem staje się coraz częściej daniem wykwintnym, podawanym w drogich restauracjach. Domowy hamburger, wykonany ze świeżych produktów, będzie świetnym i zdrowym daniem na obiad. Na hamburgera kupujemy dobrej jakości mięso wołowe, które należy zmielić na maszynce o grubych oczkach. Do grubo zmielonego mięsa dodajemy posiekaną cebulę, czosnek oraz sól i pieprz, formujemy kotlety i krótko smażymy z obu stron. Hamburger świetnie smakuje nie tylko z bułce, lecz także jako danie na obiad. Na wierzchu kładziemy plaster podsmażonego, chrupiącego bekonu i jajko sadzone.

Najlepszy pomysł jak przyrządzić smaczny bekon na obiad i na imprezę

Bekon stosuje się głównie jako danie na śniadanie lub kolację. Świetnie smakuje w postaci pysznych, chrupiących podsmażonych plastrów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać bekon jako wspaniały pomysł na obiad. Bekon sprawdza się jako dodatek do zapiekanek czy sosów do makaronu.

Dobrym pomysłem na obiad, nie tylko na co dzień, lecz także na imprezę, jest hamburger z bekonem i jajkiem sadzonym. Podsmażony plaster bekonu położony na hamburgerze sprawia, że kotlet jest bardziej tłusty i soczysty. Hamburgera możemy podać w bułce z dodatkiem warzyw lub jako klasyczny obiad na talerzu z dodatkiem frytek.

Bekon świetnie sprawdza się do dań imprezowych. Zwinięty w rulonik plaster bekonu nabijamy na wykałaczkę, dodajemy kawałek sera i pomidorek koktajlowy i mamy świetne, imprezowe koreczki. Plastry bekonu z dodatkiem plastra sera żółtego świetnie smakują jako przekąski w postaci pieczonej lub smażonej w cieście naleśnikowym. Ale najbardziej popularny pomysł na wykorzystanie bekonu do przekąsek są roladki z nadzieniem. Plastrem bekonu możemy owinąć najróżniejsze produkty, jak: szparagi, ser pleśniowy, parówki, wędliny, a nawet daktyle czy suszone śliwki.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto