Sosy tajskie
- Sos sojowy - 3 łyżki (45 ml)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (45 ml)
- Cukier - 1 łyżka (10 g)
- Mleczko kokosowe - 1 szklanka (250 ml)
Przepis na sosy tajskie krok po kroku
Do miseczki wlej sos sojowy i dodaj oliwę z oliwek. Całość wymieszaj.
Do sosu wsyp cukier i dodaj imbir.
Wlej odrobinę oleju arachidowego i octu ryżowego, całość dokładnie wymieszaj.
Do osobnej miseczki wlej mleczko kokosowe.
Do mleczka dodaj odrobinę soli, curry i tajskie zioła.
Wsyp do mleczka płatki chilli i dokładnie wymieszaj.
Oba sosy dodawaj do gotowych dań i podgrzewaj przez co najmniej 5 minut.
Więcej informacji na temat sosów tajskich
Sosy tajskie to wspaniały dodatek do głównych dań. Nadają się zarówno do mięsa, jak i ryb, czy owoców morza. Można ich używać także do dań roślinnych. Są w pełni wegetariańskie, a ich przygotowanie zajmuje tylko kilka chwil. Całość jest wspaniałą bazą do dalszych kulinarnych eksperymentów, dlatego warto, jest o nich pamiętać, zwłaszcza gdy pojawia się problem i pytanie "co zrobić na obiad?". Te propozycje są tak aromatyczne, że przygotowując na ich bazie sosy do dań, nie trzeba szczególnie dbać o inne przypraw. Sos kokosowy będzie też wspaniałą marynatą do mięsa.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sosy tajskie w swoim własnym domu, tak, by nie trzeba było ich kupować w formie instant, która nie jest zbyt zdrowa, te receptury przypadną ci do gustu. Te dwa przepisy na sosy są niezwykle ciekawe, a przy tym bardzo proste w zrobieniu, przy okazji, choć nie zajmują więcej niż 10 minut, oba są zupełnie inne.
Przepis na tajskie sosy pozwala ci przygotować dwa, zupełnie różne dodatki, które bazują tylko na kilku składnikach. Pierwszy z nich jest bardzo łagodny. Potrzebujesz do niego tylko mleko kokosowe i przyprawy. Całość, choć charakteryzuje się naprawdę pysznym smakiem, nie jest zbyt pikantna, dlatego sprawdzi się nawet dla dzieci. Druga opcja jest natomiast dużo ostrzejsza. Jej bazą jest sos sojowy, ocet i cukier. Dzięki czemu o obróbce termicznej tworzy on charakterystyczny bardzo klejący i gęsty sos, który wspaniale nadaje się zwłaszcza do warzyw, gdyż świetnie podkreśla ich smak.
Najlepsze w obu sosach jest to, że są one domowe, to znaczy, że nie ma w nich dodatku konserwantu, czy wzmacniaczy smaku. Choć w jednym z nich jest cukier, to ilość ta nie jest duża, a można go również zamienić na dowolny słodzik, świetnie sprawdzi się na przykład erytrytol. W dodatku każdy z nich ma niezwykle prosty przepis, dzięki temu jego przygotowanie zajmuje maksymalnie kilka minut. Co sprawia, że nie ma problemu, by zrobić go zawsze na świeżo. Te szybkie i bardzo łatwe sosy na pewno przepadną do gustu osobom zapracowanym. To dobre rozwiązanie na wzmocnienie smaku, każdego dania, by było ciekawe i pyszne.
Alergeny w sosach tajskich
Lista alergenów dla sosów tajskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
W przepisie na sosy tajskie nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- olej arachidowy (z orzechów ziemnych), płatki chilli
Wartości odżywcze sosów tajskich
Te sosy to zdrowe opcje, jednak ten na bazie sosu sojowego ma sporo soli, a także dodatek cukru, więc nie powinien pojawiać się zbyt często w menu.
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Witaminy
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.