Sos słodko-kwaśny do słoików
- Pomidor (3000 g)
- Cebula (1000 g)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (240 g)
- Papryka żółta - 1 sztuka (240 g)
- Marchewka - 4 sztuki (400 g)
- Kukurydza konserwowa (400 g)
- Pędy bambusa (330 g)
- Ananas w puszce (560 g)
- Ocet spirytusowy - 1 szklanka (250 ml)
- Cukier (350 g)
- Musztarda miodowa - 2 łyżki (50 g)
- Mąka ziemniaczana - 2 łyżki (50 g)
- Sól - 2 łyżki (40 g)
Przepis na sos słodko-kwaśny do słoików krok po kroku
Pomidory sparz i obierz ze skórki. Pokrój na kawałki, odcinając szypułki. Umieść pomidory w garnku.
Cebulę obierz i pokrój w półplasterki. Dodaj do pomidorów. Dodaj sól i wymieszaj. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez godzinę.
W międzyczasie odcedź na sitku kukurydzę i pędy bambusa.
Marchewki umyj i obierz. Następnie pokrój w cienkie zapałki. Papryki umyj i usuń z nich gniazda nasienne. Pokrój papryki w cienkie paseczki.
Kukurydzę i pędy bambusa wymieszaj z paprykami i marchewką.
Z puszki z ananasa odlej do szklanki sok, następnie owoce wyciągnij i pokrój w kostkę. Dodaj ananasa do wcześniej przygotowanych warzyw.
Po godzinie gotowania dodaj przygotowany miks ananasa z warzywami. Dopraw octem, cukrem, musztardą. Dodaj 2 łyżki papryki słodkiej, płaską łyżkę curry i pieprzu oraz pół łyżeczki chilli.
Całość dokładnie wymieszaj i gotuj jeszcze 30 minut.
W 100 ml syropu z ananasa rozmieszaj mąkę ziemniaczaną.
Dodaj do garnka i dokładnie wymieszaj. Gdy zacznie się ponownie gotować, wyłącz palnik.
Gorący sos rozlej do czystych, wyparzonych słoików. Zakręć dokładnie.
W szerokim garnku umieść ściereczkę. Ustaw na niej słoiki, wlej wodę do połowy wysokości słoików i gotuj 20 minut.
Wyciągnij słoiki i odstaw wieczkiem do dołu. Zostaw, aż całkowicie wystygną.
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Passata pomidorowa
-
Sałatka z zielonych pomidorów
-
Sałatka z pomidorów
-
Sałatka z suszonymi pomidorami
-
Leczo z kurczakiem
-
Sos meksykański
-
Pasta z suszonych pomidorów
-
Pomidory w słoikach
-
Śledzie z suszonymi pomidorami
-
Leczo na zimę
-
Pulpa pomidorowa
-
Sałata z zielonych pomidorów na zimę
-
Przecier pomidorowy Thermomix
-
Domowy ketchup
-
Ketchup z dyni
-
Sałatka z makaronem i suszonymi pomidorami
-
Pesto z suszonych pomidorów
-
Przetwory z pomidorów
Więcej informacji na temat sosu słodko-kwaśnego do słoików
Sos słodko kwaśny do słoików to coś co koniecznie musisz spróbować. Taki sos to idealne rozwiązanie, jeśli lubisz kuchnię azjatycką, ale nie masz zbyt wiele czasu na codzienne gotowanie.
Przepis na sos słodko kwaśny do słoików świetnie się sprawdzi jako przetwory do wykonania na zimę. Ten smaczny, domowy sos na pewno Cię zachwyci. Potrzebne składniki to: pomidory, papryki, cebula, marchewka, kukurydza, pędy bambusa, ananas, ocet, musztarda, cukier i skrobia.
Na początku pomidory sparz i obierz ze skórki. Pokrój na kawałki, odcinając szypułki. Umieść pomidory w garnku. Cebulę obierz i pokrój w półplasterki. Dodaj do pomidorów. Dodaj sól i wymieszaj. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez godzinę. W międzyczasie odcedź na sitku kukurydzę i pędy bambusa. Marchewki umyj i obierz. Następnie pokrój w cienkie zapałki. Papryki umyj i usuń z nich gniazda nasienne. Pokrój papryki w cienkie paseczki. Kukurydzę i pędy bambusa wymieszaj z paprykami i marchewką. Z puszki z ananasa odlej do szklanki sok, następnie owoce wyciągnij i pokrój w kostkę. Dodaj ananasa do wcześniej przygotowanych warzyw. Po godzinie gotowania dodaj przygotowany miks ananasa z warzywami. Dopraw octem, cukrem, musztardą. Dodaj 2 łyżki papryki słodkiej, płaską łyżkę curry i pieprzu oraz pół łyżeczki chilli. Całość dokładnie wymieszaj i gotuj jeszcze 30 minut. W 100 ml syropu z ananasa rozmieszaj mąkę ziemniaczaną. Dodaj do garnka i dokładnie wymieszaj. Gdy zacznie się ponownie gotować wyłącz palnik. Gorący sos rozlej do czystych, wyparzonych słoików. Zakręć dokładnie. W szerokim garnku umieść ściereczkę. Ustaw na niej słoiki, wlej wodę do połowy wysokości słoików i gotuj 20 minut. Wyciągnij słoiki i odstaw wieczkiem do dołu. Zostaw, aż całkowicie wystygną. W tych kilku krokach wiesz już jak zrobić sos słodko kwaśny do słoików. Koniecznie sprawdź sam jak dobry jest w smaku.
Pyszny pomysł na warzywa w postaci sosów to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby wzbogacić swoją dietę w witaminy i składniki odżywcze. Codziennie powinno spożywać się przynajmniej 400 g warzyw. Dieta zbilansowana, bogata w warzywa i błonnik jest najlepsza dla naszego zdrowia. Żaden suplement nie zapewni tego, co odpowiednio zbilansowana dieta bogata w świeże warzywa lub przetwory warzywne przygotowane na zimę. Takie dodatki warzywne jak sos słodko kwaśny do słoików to smaczny sposób na wzbogacenie dań w warzywa.
Alergeny w sosie słodko-kwaśnym do słoików
Lista alergenów dla sosu słodko-kwaśnego do słoików przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda miodowa
Wartości odżywcze sosu słodko-kwaśnego do słoików
Codziennie powinno spożywać się przynajmniej 400 g warzyw. Dieta zbilansowana, bogata w warzywa i błonnik jest najlepsza dla naszego zdrowia.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.