Sos majonezowy
- Majonez (100 g)
- Jogurt naturalny 2% (50 g)
- Sok z cytryny (20 ml)
- Koperek - 1 pęczek (20 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na sos majonezowy krok po kroku
Koper opłucz pod wodą, osusz i posiekaj.
Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę.
Do miseczki włóż majonez, dodaj do niego jogurt naturalny, sok z cytryny, posiekany koper, czosnek przeciśnięty przez praskę oraz odrobinę soli i pieprzu.
Składniki dokładnie wymieszaj i odstaw do lodówki na 2 godziny (składniki sosu przegryzą się).
Gotowy sos podawaj jako dodatek do innych dań.
Więcej informacji na temat sosu majonezowego
Sos majonezowy przygotowywany jest na bazie majonezu oraz jogurtu naturalnego. Sos świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek lub jajek. Najlepszy domowy sos doskonale smakuje schłodzony, dlatego warto pozostawić go na kilka godzin w lodówce. Dodatkowo składniki sosu zdążą się przegryźć. Prosty przepis na sos majonezowy nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania sosu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: majonez, jogurt naturalny, sok z cytryny, koper, czosnek, sól oraz pieprz.
Jak zrobić sos majonezowy z przyprawami? Koper opłucz pod wodą, osusz i posiekaj. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę. Do miseczki włóż majonez, dodaj do niego jogurt naturalny, sok z cytryny, posiekany koper, czosnek przeciśnięty przez praskę oraz odrobinę soli i pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj i odstaw do lodówki na 2 godziny (składniki sosu przegryzą się). Gotowy sos podawaj jako dodatek do innych dań.
Jogurt naturalny to produkty pochodzenia zwierzęcego, który uzyskiwany jest z przetworzenia mleka. Jogurt ma charakterystyczną, gęstą konsystencję, która posiada kremową barwę. Dodatkowo jogurt naturalny charakteryzuje się lekko kwaśnym smakiem. Jogurt naturalny jest dobrym źródłem wapnia, który bierze udział w prawidłowej budowie naszych kości. Jogurty naturalne są też bogate w naturalne bakterie probiotyczne, które mają dobroczynny wpływ na nasze jelita. Niwelują wzdęcia, poprawią perystaltykę jelit, a także pomagają skolonizować jelito dobrym bakteriom z rodziny Lactobacillus, które są jednymi z najbardziej powszechnych bakterii probiotycznych.
Podsumowując pyszny sos majonezowy przygotowany w domu to doskonała propozycja na dodatek do wielu dań. Sos świetnie smakuje z dodatkiem domowych fast-foodów. Możemy wykorzystać go także do podania kanapek lub jajek gotowanych. Smaczny sos warto pozostawić w lodówce na kilka godzin, aby składniki przegryzły się. Aby przygotować mniej kaloryczną wersję sosu możesz wykorzystać majonez light lub delikatnie zmienić proporcje majonezu do jogurtu naturalnego.
Alergeny w sosie majonezowym
Lista alergenów dla sosu majonezowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 2%
Wartości odżywcze sosu majonezowego
Sos majonezowy to doskonała propozycja na smaczny dodatek do wielu dań. Sos na bazie majonezu jest wysokokaloryczny, dlatego warto ograniczyć jego ilość w diecie.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.