Sos brokułowy
- Brokuły - 1 średnia sztuka (300 g)
- Cebula - 2 małe sztuki (150 g)
- Śmietanka kremowa 30% (300 g)
- Ser parmezan (50 g)
- Masło klarowane (20 g)
Przepis na sos brokułowy krok po kroku
Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
Czosnek przeciśnij przez praskę.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Brokuł pokrój w kostkę.
Dodaj na patelnię i podsmaż.
Wlej śmietanę kremówkę i gotuj na wolnym ogniu przez 4-5 minut.
Dopraw solą i pieprzem.
Zetrzyj parmezan i dodaj do sosu.
Gotowy sos podawaj z dodatkiem makaronu.
Więcej informacji na temat sosu brokułowego
Sos brokułowy to bardzo dobry pomysł na pyszny kremowy sos do mięsa lub do makaronu. Szybki i łatwy do zrobienia sos może być dodatkiem do wielu dań. Sos brokułowy przygotować można w wersji gładkiego puree lub z większymi kawałkami warzywa. Przepis na sos brokułowy jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia sosu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: brokuł, cebula, czosnek, śmietana kremówka, parmezan, sól, pieprz, masło klarowane.
Jak zrobić sos brokułowy? Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Brokuł pokrój w kostkę. Dodaj na patelnię i podsmaż. Wlej śmietanę kremówkę i gotuj na wolnym ogniu przez 4-5 minut. Dopraw solą i pieprzem. Zetrzyj parmezan i dodaj do sosu.
Brokuł jest warzywem zawierającym dużo witaminy C będącej naturalnym przeciwutleniaczem. Witamina C chroni nas także przed przeziębieniem. Zawiera dużo błonnika pokarmowego regulującego pracę jelit oraz zapobiegającemu zaparciom. Błonnik pomaga ponadto obniżać poziom glukozy w naszej krwi oraz regulować stężenie cholesterolu. Zawartość błonnika w warzywach pozwala zachować sytość na dłużej. Brokuły są także cenione za działanie antynowotworowe. Parmezan jest serem Włoskiego pochodzenia. Należy do produktów z mleka krowiego. Dojrzewa przez minimum 12 miesięcy, dlatego jego cena jest wysoka. Parmezan ma charakterystyczny ostry smak i jest świetnym dodatkiem do makaronów, pizzy i sałatek. Parmezan jest serem o dużej zawartości cholesterolu, dlatego nie powinny w dużych ilościach spożywać go osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.
Podsumowując pyszny sos to idealny dodatek do jajek. Prosty przepis przygotujesz bez większego problemu. Łatwy sos będzie idealnym dodatkiem do pieczonych warzyw lub grillowanego mięsa. Sos jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Sos można dodać także do zapiekanek z piekarnika.
Alergeny w sosie brokułowym
Lista alergenów dla sosu brokułowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser parmezan
- Masło klarowane
Wartości odżywcze sosu brokułowego
Sos brokułowy to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Sos jest jednak dość kaloryczny, dlatego w ograniczonych ilościach powinny spożywać go osoby będące na diecie redukcyjnej. Sos nie jest wskazany także dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.