Sos berneński
- Wino białe półwytrawne - 80 ml, 1/3 szklanki (78 g)
- Ocet winny - 2 łyżki (24 ml)
- Cebula szalotka - 1 mała sztuka (20 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Masło klarowane - 3 łyżki (50 g)
- Sok z cytryny - 1 łyżeczka (6 ml)
Przepis na sos berneński krok po kroku
Szalotkę obierz i drobno posiekaj. Przełóż do garnka.
Do szalotki dodaj wino, ocet winny, łodygę estragonu (bez listków) i 5 ziarenek pieprzu. Gotuj na małym ogniu aż objętość płynu zostanie zredukowana do połowy.
Płyn przelej przez sitko.
W misce ubij na puszystą masę żółtka ze szczyptą soli i sokiem z cytryny.
Roztop masło klarowane i gorące masło wlewaj pomału, delikatnym strumieniem do żółtek cały czas intensywnie go mieszając.
Gdy dodasz całe masło również małym strumieniem wlewaj zredukowane wino z octem, mieszaj cały czas.
Dodaj do sosu drobno posiekane liście estragonu i dopraw solą do smaku.
Więcej informacji na temat sosu berneńskiego
Sos berneński to sos przygotowany na bazie wina, octu winnego oraz żółtek. Jest on niezwykle kremowy, aksamitny z delikatną nutą świeżego estragonu. Sos ten idealnie komponuje się ze stekami, pieczonymi mięsami czy rybami i owocami morza. Sos berneński pasuje także do warzyw, możesz podać z nim szparagi, brokuły, kalafiora czy szpinak. Podstawą smaku tego sosu jest świeży estragon. Jeśli nie masz możliwości użycia świeżego, dodaj suszony estragon do redukcji wina i octu winnego.
Przepis na sos berneński jest łatwy w przygotowaniu jednak należy uważać aby nie ściąć żółtek i nie powstała jajecznica. Jak zrobić sos berneński tak aby był kremowy i aksamitny dowiesz się z dokładnego przepisu gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wytłumaczony.
Wypróbuj wyjątkowego sosu berneńskiego, który nie jest zbyt popularny w naszym kraju. Jednak warto wykonać go chociaż raz i spróbować jego wyjątkowego smaku.
Alergeny w sosie berneńskim
Lista alergenów dla sosu berneńskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- wino białe półwytrawne
- Ocet winny
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
W przepisie na sos berneński nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- estragon świeży
Wartości odżywcze sosu berneńskiego
Sos berneński to pyszna propozycja kremowego sosu do wielu dań. Podaje się go w małych ilościach ze względu na jego aromat. Jest on zdrowszą alternatywą dla sosów przygotowywanych na mące lub zasmażce z mąki.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.