Sos alfredo
- Czosnek (15 g)
- Śmietanka kremowa 30% (400 g)
- Ser parmezan (150 g)
- Masło (100 g)
- Natka pietruszki (10 g)
Przepis na sos alfredo krok po kroku
Na patelni rozpuść masło. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Podsmaż.
Wlej na patelnie śmietanę, doprowadź do wrzenia.
Gotuj ok 2-3 minuty aż zgęstnieje.
Więcej informacji na temat sosu alfredo
Sos Alfredo to klasyczny sos o bardzo szerokim zastosowaniu. Możesz go wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Począwszy od zrobienia spaghetti z jego wykorzystaniem, wystarczy że dodasz go do ugotowanego wcześniej makaronu kupnego lub domowego - przygotujesz w ten sposób spaghetti Alfredo. Poprzez różnego rodzaju dodatki urozmaicisz pastę, którą przygotujesz. Ciekawym dodatkiem dla przełamania smaku będą różnego rodzaju warzywa pieczone lub gotowane: cukinia, bakłażan, brokuł. Dodatek świeżych ziół takich jak tymianek czy pietruszka również ożywi sos. Dodaj do niego mięso z kurczaka lub pulpeciki wieprzowe, wcześniej upieczone w piekarniku a uzyskasz sycące danie obiadowe dla mięsożerców. Gdy dodasz tylko warzywa przygotujesz pożywne danie jarskie. Dobrym pomysłem będzie też dodanie lekko kwaśnych owoców (porzeczka, malina, granat, cytryna, pomarańcz) dla osób lubiących eksperymenty w kuchni.
Kolejnym pomysłem na wykorzystanie sosu Alfredo jest dodanie go zamiast sosu pomidorowego do pizzy tzw. białej pizzy. Możesz też zapiekać z jego pomocą mięsa, takie jak: pierś z kurczaka, polędwica wołowa i wieprzowa. Mięso przypraw, podsmaż na mocno nagrzanej patelni z dwóch stron. Następnie zapiecz z sosem w piekarniku. Identycznie możesz postąpić z warzywami, będzie to świetny dodatek do obiadu.
Sos Alfredo początkowo składał się tylko z masła i parmezanu. Ewoluował i teraz zawiera różne dodatki: wino białe, śmietanę, jajka, zioła. Wymyślony został przez włoskiego kucharza, któremu nazwę zawdzięcza łatwo się domyśleć na imię miał Alfredo.
Jak zrobić sos Alfredo? Potrzebujesz kilku prostych składników: masła, śmietany 30%, parmezanu, czosnku, soli i pieprzu. Wystarczy, że rozpuścisz masło na rozgrzanej patelni, dodasz do niego przeciśnięty przez praskę czosnek, do całości wlejesz śmietanę i dodasz parmezan. Wystarczy zagotować przez chwilę i sos jest gotowy do spożycia.
Podsumowując przepis na sos Alfredo jest banalnie prosty. Ma wiele zastosowań. Czas przygotowania sosu jest krótki. Jest to więc idealna propozycja, gdy nie masz czasu na długie godziny spędzone w kuchni, a potrzebujesz szybko przygotować obiad.
Alergeny w sosie alfredo
Lista alergenów dla sosu alfredo przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser parmezan
- Masło
Wartości odżywcze sosu alfredo
Sos zawiera bardzo dużą ilość tłuszczu nasyconego. Jest pyszny, lecz starajmy się jeść go nie częściej niż 2 razy w miesiącu.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.