Sernik na ciemnym spodzie
- Budyń (proszek) - 1 opakowanie (35 g)
- Jajko - 6 jajek rozmiar M (6 szt.)
- Serek śmietankowy - 4 kostki dobrze zmielonego sera (800 g)
- Sola filet - 2/3 łyżeczki (4 g)
- Cukier - 2/3 szklanki (135 g)
- Cukier wanilinowy - 2 opakowania (32 g)
- Masło - 1 i 1/2 kostki (300 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1/2 szklanki (85 g)
- Mąka krupczatka - 1 i 1/2 szklanki (270 g)
- Cukier puder - 2/3 szklanki (85 g)
- Kakao 16% (proszek) - 3 łyżki (30 g)
- Żółtko jajka - 1 żółtko (1 szt.)
Przepis na sernik na ciemnym spodzie krok po kroku
Do miski wsyp 1 i 1/2 szklanki mąki krupczatki, 1/2 szklanki mąki tortowej, 2/3 szklanki cukru pudru, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 3 łyżki kakao oraz 1/3 łyżeczki soli (szczyptę). Wymieszaj.
1 kostkę masła pokrój w kostkę.
Sypką mieszankę wysyp na stolnicę i dodaj schłodzone masło i posiekaj je nożem na drobne kawałeczki.
Do tego wszystkiego dodaj 1 żółtko i 1 jajko. Całość zagnieć i zawiń w folię spożywczą. Następnie schowaj do lodówki na 60 min.
Foremkę wyłóż papierem do pieczenia.
Wyjmij ciasto z lodówki. Podziel je na pół. Jeden kawałek schowaj do zamrażalnika. Ciasto, które zostało, rozwałkuj i przełóż do blaszki. Dopasuj do brzegów i nakłuj je widelcem. Następnie blaszkę z ciastem odłóż do lodówki na 30 min.
1/2 kostki masła przełóż do garnka i roztop. Odstaw do przestudzenia.
Do miski dodaj 5 żółtek, 2/3 szklanki cukru, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 1 opakowanie budyniu waniliowego oraz serek śmietankowy. Miksuj na niskich obrotach tylko do połączenia się składników. Następnie wlej powoli roztopione masło i jeszcze raz wymieszaj.
Ubij 5 białek z dodatkiem 1/3 łyżeczki soli.
Do masy serowej dodaj ubite białka i delikatnie wymieszaj całość za pomocą szpatułki.
Formę z ciastem wyciągnij z lodówki i przełóż do niej serową masę. Całość wyrównaj.
Wyciągnij ciasto z zamrażalnika. Schłodzone ciasto zetrzyj na tarce, a następnie ułóż je na masie serowej.
Sernik piecz przez ok. 55-65 min w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (góra-dół).
Gdy ciasto się upiecze, uchyl drzwiczki. Sernik zostaw do ostygnięcia.
Ostudzony sernik przechowuj w lodówce i podawaj schłodzony.
-
Serniczki na zimno
-
Sernik
-
Sernik królewski
-
Sernik złota rosa
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Sernik z rosą
-
Sernik wiedeński
-
Sernik z wiaderka
-
Sernik gotowany
-
Sernik z mleka w proszku
-
Serniczki oreo
-
Sernik na zimno z mascarpone mango
-
Sernik izaura
-
Sernik bez spodu
-
Sernik japoński
-
Sernik puszysty
-
Sernik krakowski
-
Sernik z mlekiem skondensowanym
-
Serniki
Więcej informacji na temat sernika na ciemnym spodzie
Sernik na ciemnym spodzie i z ciemną górą to tzw. sernik królewski. Przepadają za nim dzieci, ale dorośli też chętnie się nim zajadają. Nadaje się zarówno na deser w ciągu zwykłego tygodnia, jak i na święta. Jeśli przygotujesz ten sernik na kruchym ciemnym spodzie, możesz być pewien, że bardzo szybko zniknie z talerzy!
Jak zrobić dobry sernik z ciemnym spodem? Przede wszystkim składniki do masy serowej muszą być w temperaturze pokojowej. Zarówno serek śmietankowy, jak i jajka oraz przestudzone masło. Ser do sernika powinien być dobrze zmielony. W sklepach często dostępne są serki, których nie trzeba samemu mielić. Możesz też pokusić się na wykonanie sernika z serka Philadelphia.
Przepis na sernik pieczony na ciemnym spodzie nie należy do najłatwiejszych. Aby ten sernik wyszedł dobry, trzeba włożyć w to nieco pracy. Kruche ciasto musi być odpowiednio przygotowane, inaczej nie będzie idealnie kruche. Ważne jest, aby masło składało się przynajmniej z 82% tłuszczu. Istotny jest także wybór mąki. Jeżeli zdecydujesz się wyłącznie na mąkę krupczatkę, ciasto będzie zbyt kruche. Ugniecione i schłodzone ciasto warto rozwałkowywać między dwoma warstwami folii spożywczej lub papieru do pieczenia, aby nie dodawać do ciasta niepotrzebnej mąki.
Ten sernik możesz też przygotować z tartym spodem. Różnicy w smaku nie będzie, więc wszystko zależy od tego, jak będzie ci wygodniej. Możesz też pociąć surowe ciasto na kawałki i umieścić je na spodzie blaszki, a potem połączyć i wygładzić je palcami.
Jeżeli nie chcesz robić sernika na kruchym cieście, spód ciasta możesz przygotować inaczej. Wystarczą ci trzy składniki: masło, kakao i herbatniki. Wszystko razem zmiksuj w malakserze, a potem wyłóż na spodzie formy i całość wstaw do lodówki. Możesz też zagnieść herbatniki ręcznie (np. rozkruszyć za pomocą tłuczka) i potem wszystko wymieszać.
Sernik krakowski różni się nieco od sernika królewskiego. W przypadku sernika krakowskiego spód również jest kruchy, ale jasny. Na górę tego sernika umieszcza się kratkę z ciasta, a po upieczeni całość smaruje lukrem (najczęściej cytrynowym). Do masy sernikowej należy dodać również rodzynki.
Alergeny w serniku na ciemnym spodzie
Lista alergenów dla sernika na ciemnym spodzie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
- Sola filet
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- serek śmietankowy
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Mąka krupczatka
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze sernika na ciemnym spodzie
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.