Ryba w chrupiącym cieście
- Dorsz filet (400 g)
- Mąka pszenna typ 500 (180 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mleko 2% (250 ml)
- Olej rzepakowy (75 ml)
Przepis na rybę w chrupiącym cieście krok po kroku
Mleko przelej do miski. Przesiej mąkę i wbij jajko. Dodaj przyprawy i dokładnie wymieszaj.
Filety umyj i osusz.
Każdy kawałek mocz w cieście i smaż na patelni z rozgrzanym tłuszczem. Przewracaj z obu stron, by ryba była rumiana.
Całość wyłóż na talerz z ręcznikiem papierowym.
Więcej informacji na temat ryby w chrupiącym cieście
Ryba w chrupiącym cieście to dobra opcja na pyszny obiad dla całej rodziny. Jest smaczna, szybka i niezwykle prosta w przygotowaniu. A przy tym również tania.
Przepis na rybę w chrupiącym cieście to smaczna propozycja dla miłośników prostych dań. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnych dań, gdyż to najbardziej znany sposób na przygotowanie ryby. Świetnie komponuje się z frytkami, a w bardziej fit wersji z pieczonymi ziemniakami. Warto do całości dodać surówkę, która pozwoli stworzyć zbilansowany posiłek. W przypadku diety bezglutenowej można również użyć panieru z ciecierzycy, który nie tylko doda więcej błonnika, ale także znaczną ilość białka. Dzięki temu ryba będzie niezwykle sycąca i będzie ją można zjeść nawet bez dodatków.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić rybę w chrupiącym cieście naleśnikowym, by była pyszna i łatwa, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Wychodzi z niego najlepsza ryba w cieście. Do przygotowania wystarczy tylko kilka składników, które łatwo można znaleźć w każdym sklepie, a bardzo często nawet w domowej spiżarni. Dzięki temu to danie niezwykle bezproblemowe. Do dania warto wybierać świeże filety, jednak sprawdzą się również te mrożone. Warto je jednak wcześniej rozmrozić, by udało się je spanierować. Smażona ryba w cieście to nieco mniej zdrowa wersja ryby, ale za to niezwykle smaczna. Może jednak gościć w menu często, ze względu na dużą ilość białka, a także kwasów tłuszczowych Omega 3 i witamin. Ryby wciąż pojawiają się w codziennym menu zbyt rzadko, a są naprawdę skarbnicą wielu wartości odżywczych. To danie to wspaniały sposób na to, by przemycić je do codziennych dań. Idealnie w tym przepisie sprawdzi się dorsz lub morszczuk. Dorsz jest rybą bardzo delikatną, dlatego przypadnie do gustu nawet najmłodszym domownikom, usmażona w taki sposób, będzie lepszą alternatywą dla paluszków rybnych, które dzieci kochają i stanowią często jedyną postać ryby tolerowaną przez nich na talerzu. Morszczuk to również ryba niezwykle delikatna, pełna smaku i zdrowych kwasów tłuszczowych, będzie dobrym wyborem
Alergeny w rybie w chrupiącym cieście
Lista alergenów dla ryby w chrupiącym cieście przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze ryby w chrupiącym cieście
To opcja, którą dobrze połączyć ze świeżymi warzywami i węglowodanami złożonymi, np. kaszą.
Energia i białka
(251g)
Węglowodany
(251g)
Tłuszcze
(251g)
Witaminy
(251g)
Składniki mineralne
(251g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.