Risotto z owocami morza
- Ryż do risotto (280 g)
- Wino białe wytrawne (120 ml)
- Mieszanka mrożonych owoców morza (200 g)
- Cebula szalotka - 2 sztuki (50 g)
- Oliwa z oliwek (50 ml)
- Śmietanka kremowa 30% - 2 łyżki (40 g)
- Masło - 2 łyżki (40 g)
- Cytryna - 1/2 sztuki (40 g)
- Czosnek - 2 ząbki (6 g)
Przepis na risotto z owocami morza krok po kroku
Owoce morza wyciągnij z zamrażalnika i zostaw do rozmrożenia. Szalotkę drobno posiekaj.
Na dużej patelni rozgrzej oliwę i wrzuć na nią szalotkę oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Chwilę podsmaż.
Na patelnię dodaj ryż i chwilę smaż, mieszając.
Wlej białe wino i wymieszaj. Gotuj razem, aż wino wyparuje.
Wlej na patelnię 200 ml wody i gotuj, aż ryż wchłonie całą wodę.
Ponownie wlej na patelnię 200 ml wody i gotuj, aż ryż wchłonie całą wodę.
Powtórz czynność jeszcze raz.
Dodaj teraz rozmrożone owoce morza. Gotuj razem 10 minut, mieszając, aż krewetki zrobią się różowe.
Dopraw do smaku solą i pieprzem. Dodaj śmietanę i masło i mieszaj, aż powstanie kremowa konsystencja.
Z cytryny odkrój 2 plasterki. Z pozostałego owocu wyciśnij sok i polej nim risotto. Delikatnie wymieszaj.
Przełóż risotto na talerz i ozdób plasterkami cytryny.
-
Risotto
-
Risotto z pieczarkami
-
Risotto ze szparagami
-
Risotto z grzybami
-
Risotto z kurkami
-
Risotto z warzywami
-
Risotto z krewetkami
-
Risotto z kurczakiem i warzywami
-
Risotto z cukinii
-
Risotto z cukinią
-
Risotto z kurczakiem i pieczarkami
-
Risotto pomidorowe
-
Risotto z pomidorami
-
Risotto z borowikami
-
Risotto wegetariańskie
-
Risotto ze szpinakiem
-
Risotto z mięsem mielonym
-
Risotto z boczniakami
-
Risotto
Więcej informacji na temat risotto z owocami morza
Risotto z owocami morza to świetny pomysł na smaczne danie na obiad lub na kolację w towarzystwie przyjaciół. Takie danie spokojnie możecie podać stawiając całą patelnię na stole, tak by każdy nakładał sobie samodzielnie na talerz, a pozostały sos można wycierać świeżym pieczywem. Taka kolacja wszystkich zachwyci.
Przepis na risotto z owocami morza choć brzmi skomplikowanie to jest naprawdę proste w przygotowaniu. Na początku owoce morza wyciągnij z zamrażalnika i zostaw do rozmrożenia. Szalotkę drobno posiekaj. Na dużej patelni rozgrzej oliwę i wrzuć na nią szalotkę oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Chwilę podsmaż. Na patelnię dodaj ryż i chwilę smaż mieszając. Wlej białe wino i wymieszaj. Gotuj razem, aż wino wyparuje. Wlej na patelnię 200 ml wody i gotuj, aż ryż wchłonie całą wodę. Ponownie wlej na patelnię 200 ml wody i gotuj, aż ryż wchłonie całą wodę. Powtórz czynność jeszcze raz. Dodaj teraz rozmrożone owoce morza. Gotuj razem 10 minut mieszając, aż krewetki zrobią się różowe. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Dodaj śmietanę i masło i mieszaj, aż powstanie kremowa konsystencja. Z cytryny odkrój 2 plasterki. Z pozostałego owocu wyciśnij sok i polej nim risotto. Delikatnie wymieszaj. Przełóż risotto na talerz i ozdób plasterkami cytryny. Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić risotto z owocami morza. To pyszne danie będzie świetnym pomysłem na posiłek.
Krewetki to owoce morza, które mają swoich zwolenników i wrogów. Istnieje mit, że aby powstały dobre krewetki potrzeba równie drogich składników do podkreślenia ich smaku. Jednak w naszym przepisie potrzebujesz tylko łyżki masła, śmietanki, odrobiny białego wina, czosnku, chilli i natki pietruszki. Tylko tyle wystarczy, by powstało to smaczne danie na obiad.
Krewetki są bardzo popularne ze względu na swój delikatny smak. Dodatkowo cieszą się dużym uwielbieniem osób będących na diecie odchudzającej. Wynika to przede wszystkim z niewielkiej kaloryczności (86 kcal na 100 g produktu) i niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Te popularne owoce morza to bardzo dobre źródło białka, które jest pełnowartościowe i łatwo przyswajalne. W krewetkach znajdziemy również witaminy z grupy B, a także składniki mineralne takie jak selen, jod, żelazo, magnez czy cynk. Na uwagę zasługują oczywiście nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3, które są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Aby jak najbardziej skorzystać z wartości odżywczych krewetek i ich smaku należy pamiętać o minimalnym czasie obróbki termicznej.
Alergeny w risotto z owocami morza
Lista alergenów dla risotto z owocami morza przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
-
Skorupiaki i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mieszanka mrożonych owoców morza
-
Mięczaki i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mieszanka mrożonych owoców morza
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło
W przepisie na risotto z owocami morza nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- cytryna
Wartości odżywcze risotto z owocami morza
W krewetkach znajdziemy witaminy z grupy B, a także składniki mineralne takie jak selen, jod, żelazo, magnez czy cynk.
Energia i białka
(420g)
Węglowodany
(420g)
Tłuszcze
(420g)
Składniki mineralne
(420g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.