Drożdżówki

Ilustracja: Drożdżówki - przepisy, wykonanie, dodatki, porady cukiernika

Drożdżówką nazywa się przede wszystkim słodkie bułeczki z nadzieniem, popularne w Polsce jako słodka przekąska lub drugie śniadanie do pracy. Pyszne, wilgotne drożdżówki z jabłkami, rabarbarem, truskawkami, lub z serem, budyniem czy makiem, można dostać praktycznie wszędzie. Drożdżówki wypieka się z ciasta drożdżowego, które wymaga zaczynu z drożdży, wyrabiania rękoma oraz odstawienia do wyrośnięcia. W sklepach znajdziemy drożdżówki o różnych kształtach, od koperty, poprzez warkocz do zawijanego ślimaka. Najczęściej dekorowane są kruszonką i lukrem. Jako nadzienie mogą służyć dżemy lub świeże owoce, jak również ser, budyń czy mak.

Pozostałe przepisy na drożdżówki

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl

Drożdżówki - przepisy, wykonanie, dodatki, porady cukiernika

Na śniadanie jemy jajecznicę, omlet, coraz bardziej popularne oponki lub tradycyjne drożdżówki. Te nieduże, słodkie bułki świetnie nadają się na małą przekąskę, na drogę czy też jako drugie śniadanie do pracy. Smaczne, wilgotne drożdżówki z serem, dżemem, budyniem, makiem czy owocami można dostać wszędzie. Słodkie bułki można jednak łatwo i szybko zrobić samemu w domu. Poznaj najciekawszy przepis na pyszne, wilgotne drożdżówki i dowiedz się jak zrobić najlepsze nadzienie i doskonałą kruszonkę oraz jak zrobić szybkie drożdżówki bez wyrabiania.

Skąd się wzięły drożdżówki

Drożdżówki w Polsce

W Polsce, mianem drożdżówki określamy słodkie bułki z ciasta drożdżowego z różnym nadzieniem. O ile pączki i oponki smażone są na głębokim tłuszczu, to drożdżówki piecze się w piekarniku, na blasze. Wskutek tego przybierają płaski kształt.

Drożdżówki stały się bardzo popularne w Polsce pod koniec XX wieku i prawie wyparły tradycyjne ciastka. W latach 90-tych ubiegłego wieku w miastach, jak grzyby po deszczu wyrosły stoiska z drożdżówkami, które reklamowały się hasłem: “Kup drożdżówkę za złotówkę”. Dziś drożdżówki zdrożały, lecz nie straciły swej popularności. Drożdżówka stała się popularną przekąską na mieście, lub głównie składnikiem drugiego śniadania w pracy, czy też słodką przekąską do kawy. W sklepach znajdziemy popularne drożdżówki ze świeżymi owocami, z serem, budyniem, makiem, czy też z dżemem.

Ciasto drożdżowe na świecie

Prawdopodobnie po raz pierwszy ciasto drożdżowe stosowali starożytni Egipcjanie. Stanowi ono podstawę wielu małych ciastek, jak pączki, strucle, baby wielkanocne, jak również wypieków wytrawnych jak paszteciki, kulebiaki czy spody do pizzy. Z ciasta drożdżowego możemy również zrobić popularne oponki serowe czy też omlet drożdżowy. Ciasto drożdżowe stanowi podstawę takich popularnych wypieków jak makowiec, ciasto ze śliwkami czy strucle owocowe.

Drożdżówki są szczególnie popularne w Polsce, gdzie znajdziemy je dosłownie we wszystkich regionach. W Poznaniu nazywa się je szneką z glancem, zaś w innych regionach po prostu słodką bułką. Podobnymi wyrobami cukierniczymi są pączki, buchty czy też pampuchy.

Drożdżówka występuje w wielu kształtach oraz różni się nadzieniem i posypką. Najbardziej popularne są drożdżówki z lukrem i kruszonką. W sklepach znajdziemy drożdżówki w kształcie ślimaka, koperty, roladki, warkocza, kokardki czy różnych zawijasów.

Czy drożdżówka jest zdrowa

Drożdżówka zawiera głównie cukry proste, czyli białą mąkę i cukier, które szybko podnoszą poziom insuliny. Jedna drożdżówka ma około 300 kalorii w zależności od nadzienia i polewy. Największy problem z drożdżówkami kupowanymi na mieście jest taki, że wypiekane są one najtańszym kosztem, a co za tym idzie zawierają najtańsze i niskiej jakości składniki oraz ogromne ilości cukru. Producenci zastępują masło najtańszą margaryną, zaś mleko mlekiem w proszku. Korzystają często z gotowych mieszanek, które umożliwiają wypiek drożdżówek bez wyrabianie, lub z gotowych składników w proszku, na przykład jajka w proszku. Sklepowe drożdżówki zawierają także sztuczne spulchniacze, barwniki i inne sztuczne dodatki.

Domowe drożdżówki, wypiekane w domu także nie stanowią pełnowartościowego posiłku, lecz zawierają prawdziwe mleko, masło, jajka i owoce. Ponadto wypiekając samemu można nieco ograniczyć ilość cukru. Mimo wszystko drożdżówki zawierają sporo kalorii i są tuczące, dlatego też warto zachować umiar i nie traktować ich jako codziennego składnika śniadania czy lunch boxu do pracy.

Najciekawszy przepis na drożdżówki

Jak upiec drożdżówki

Wbrew pozorom przepis na domowe drożdżówki wcale nie jest trudny. Aby zrobić ciasto drożdżowe na drożdżówki najpierw przygotowujemy zaczyn z drożdży. Następnie łączymy go z mąką i dodajemy pozostałe składniki jak jajka, cukier, mleko i roztopione masło. Ciasto drożdżowe wymaga trochę pracy i cierpliwości przy wyrabianiu. Następnie zostawiamy je do wyrośnięcia.

Gdy ciasto wyrośnie możemy już przystąpić do robienia drożdżówek o wybranych kształtach. Rozwałkowujemy ciasto na stolnicy i tworzymy warkocze, koperty, zawijasy czy co sobie tylko wymyślimy. Na tym etapie na drożdżówkach układamy nadzienie. Zimą możemy zrobić drożdżówki z serem, budyniem, makiem czy dżemem. Wiosną i latem możemy skorzystać z sezonowych owoców i zrobić drożdżówki z jabłkami, jagodami, rabarbarem, truskawkami, wiśniami czy innymi owocami.

Jak zrobić dobre nadzienie i kruszonkę do drożdżówek

Świeże owoce lub dżem nakładamy do środka drożdżówki lub we wgłębieniu na wierzchu. Budyń do drożdżówek gotujemy na mleku z dodatkiem cukru. Na bułeczki nakładamy już ostudzony. Do drożdżówek z makiem możemy użyć gotowej masy makowej lub samodzielnie połączyć mak z cukrem, bakaliami, masłem i ubitym białkiem z jajka. Drożdżówki z makiem najczęściej mają kształt rolady, którą kroimy na kawałki i przyginamy w środku. Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie budyniu z makiem.

Aby zrobić dobre nadzienie serowe do drożdżówek miksujemy razem ser, jajko, cukier i miękkie masło. Nic nie stoi na przeszkodzie aby nadzienia połączyć. Świetnie smakują drożdżówki z budyniem i truskawkami, z budyniem i rabarbarem czy też z serem i jabłkami.

Jak zrobić dobrą kruszonkę do drożdżówek? Wystarczy pokruszyć palcami kawałki zimnego masła z mąką i cukrem pudrem. Dobrze jest kruszonkę schłodzić w lodówce. Kruszonkę nakładamy na bułeczki przed pieczeniem. Jeszcze przed posypaniem kruszonką warto posmarować brzegi bułeczki białkiem z jajka, dzięki czemu jej wierzch będzie błyszczący i chrupiący.

Przepis na szybkie drożdżówki bez wyrabiania

Długie wyrabianie ciasta drożdżowego ma za zadanie nadać ciastu miękkość i puszystość. Jednak nie jest to etap konieczny i można zrobić szybkie drożdżówki również bez wyrabiania. Większość przepisów zaleca wyrabianie ciasta tylko przez 15 minut, lecz jeśli potrzebujemy zrobić je szybciej, można ten etap pominąć.

Aby zrobić ciasto drożdżowe bez wyrabiania wystarczy wsypać do dużej miski wszystkie składniki warstwami. Najpierw umieszczamy drożdze, następnie cukier, ubite jajka, tłuszcz, mleko a następnie mąkę. Naczynie należy przykryć ściereczką i odstawić na kilka godzin do wyrośnięcia. Drożdżówki pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto