Piernik staropolski dojrzewający
- Miód (250 g)
- Masło - niecała kostka (150 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Jajko (1 szt.)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Mleko 2% - 8 łyżek (80 ml)
- Proszek do pieczenia - 1,5 łyżeczki (8 g)
Przepis na piernik staropolski dojrzewający krok po kroku
Miód, ksylitol i masło umieść w garnku. Podgrzewaj aż do zagotowania, cały czas mieszając. Gdy składniki zaczną się gotować, odstaw z ognia i przestudź.
Do przygotowanej masy dodaj mąkę, jajko i żółtka. Wsyp przyprawę do piernika i dokładnie wymieszaj łyżką do otrzymania jednolitej masy.
W szklane wymieszaj mleko z proszkiem do pieczenia i wlej do masy piernikowej.
Ponownie wyrabiaj łyżką lub mikserem ok. 10-15 minut.
Przygotowaną masę przełóż do szklanego naczynia, przykryj ściereczką i pokrywką (zostaw lekko uchyloną) i odstaw w chłodne miejsce na 3 tygodnie.
Po tym czasie, kiedy ciasto będzie dojrzałe, wyłóż je na oprószoną mąką stolnicę i zagnieć w kształt kuli. .
Rozwałkuj na placek o wymiarach blachy, którą wykorzystasz do pieczenia. Przełóż ciasto na blachę i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez ok. 30 minut.
Przekrój ciasto pionowo na 3 mniejsze prostokąty i przełóż powidłami.
Zawiń w folię aluminiową i odstaw na tydzień w chłodne miejsce.
Po tym czasie podziel ciasto na 3 kawałki i polej lukrem, polewą czekoladową, udekoruj orzechami.
-
Domek z piernika
-
Piernik staropolski
-
Piernik dojrzewający
-
Piernik z powidłami
-
Ciasto piernikowe
-
Piernik Thermomix
-
Piernik pomidorowy
-
Tort piernikowy
-
Piernik przekładany
-
Chatka z piernika
-
Piernik z pomidorów
-
Piernik z jabłkami
-
Piernik z herbatą
-
Piernik alpejski
-
Piernik z dżemem
-
Szybki piernik na oleju
-
Piernik z powidłami śliwkowymi
-
Piernik długo dojrzewający
-
Piernik świąteczny
Więcej informacji na temat piernika staropolskiego dojrzewającego
Piernik staropolski dojrzewający to najlepszy pomysł na efektywne ciasto na święta Bożego Narodzenia. Jego sekretem jest właściwy, dobór dobrych jakościowo składników, aromatyczna mieszanka przypraw korzennych oraz odpowiednio długi czas dojrzewania, który powinien wynosić minimum 4 tygodnie. Nie musisz się obawiać, że ciasto się w tym czasie popsuje – wręcz przeciwnie. Dojrzewanie piernika sprawi, że będzie on jeszcze bardziej pyszny, aromatyczny, korzenny i miękki. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić piernik staropolski dojrzewający koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz przepis, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie etapy i będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Do przygotowania piernika potrzebne Ci będzie masło, miód, cukier, mąka pszenna, przyprawa do piernika, jajka oraz mleko. W niektórych przepisach zamiast masła wykorzystuje się smalec, w obawie przed zjełczeniem masła – jeśli jednak będziesz przechowywać ciasto w odpowiednich warunkach, nic takiego się nie stanie. Pamiętaj też, aby do piernika wybrać prawdziwy pszczelni miód, a nie wyrób miodopodobny, który w rzeczywistości będzie mieszanką syropu glukozowo-fruktozowego i wody. Zamiast cukru do ciasta warto wykorzystać ksylitol. Piernik sam w sobie jest dość kalorycznym ciastem, o wysokim indeksie glikemicznym, dlatego zamiana cukru na ksylitol pozwoli nieco obniżyć te wartości, zachowując przy tym pyszny smak. Bardzo ważna jest również mieszanka przypraw do piernika. Możesz wybrać gotową mieszankę ze sklepu lub przygotować ją samodzielnie z cynamonu, goździków, imbiru, gałki muszkatołowej i kardamonu. Jeśli lubisz, warto dodać też anyż. Przepis na piernik staropolski dojrzewający nie należy do skomplikowanych, jednak jest zdecydowanie czasochłonny. Pamiętaj, że czas dojrzewania powinien wynosić minimum 4 tygodnie, dlatego zaplanuj jego przygotowanie na około miesiąc przed świętami, czy innym wydarzeniem, na które planujesz zrobić piernik. Ciasto na piernik staropolski dojrzewający należy przechowywać pod przykryciem w chłodnym miejscu, na przykład w lodówce lub w piwnicy. Jako dodatki do piernika świetnie sprawdzają się powidła śliwkowe, polewa czekoladowa oraz orzechy włoskie. Stanowią idealne połączenie i wzajemnie dopełniają się smakiem. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać najlepszy przepis na piernik staropolski dojrzewający.
Alergeny w pierniku staropolskim dojrzewającym
Lista alergenów dla piernika staropolskiego dojrzewającego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze piernika staropolskiego dojrzewającego
Zamiast cukru warto wykorzystać ksylitol lub erytrytol.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.