Miodownik z orzechami i budyniem
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (400 g)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Masło (500 g)
- Jajko (2 szt.)
- Miód - 4 łyżki (40 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (10 g)
- Orzechy włoskie - 1 szklanka (250 g)
- Budyń (proszek) - 1 opakowanie (50 g)
- Mleko 3,2% - 2 szklanki (400 ml)
- Cukier puder - 1 szklanka (200 g)
- Powidła śliwkowe - 1 słoicek (200 g)
Przepis na miodownik z orzechami i budyniem krok po kroku
5 łyżek mleka wlej do garnka i podgrzewaj, dodaj 2 łyżki miodu.
Mąkę (2 szklanki) wymieszaj z sodą, dodaj posiekane masło (1 kostka),
Dodaj cukier puder, wbij jajka dodaj podgrzane mleko i mód.
Zagnieć ciasto i podziel na 3 części.
Jedną część ciasta wyłóż na spód blaszki i upiecz w piecu przez 15 minut w 180 st. C. . Podobnie postępuj z drugim plackiem.
Masło (1/2 kostki) rozpuść w garnku, dodaj miód (2 łyżki) i cukier (100 g). Dodaj orzechy.
Surowe ciasto (ostatnia z 3 części) wyłóż na blachę, wlej masę orzechową i upiecz w piecu przez 15 minut w 180 stopniach.
Mleko (2 szklanki) wlej do garnka, dodaj masło i cukier, całość zmiksuj.
Na blaszkę połóż ciasto, dodaj masę, posmaruj powidłami, dodaj masę budyniową.
Dodaj kolejne ciasto, posmaruj powidłami i masą budyniową.
Przykryj plackiem z orzechami i ponownie dodaj powidła i mase budyniową.
Odstaw ciasto do lodówki na 24h.
-
Miodownik z kaszą manną
-
Miodowiec z kaszą manną
-
Ciasto miodownik
-
Ciasto miodowe
-
Miodownik z orzechami
-
Ciasto z miodem
-
Ciasto czeskie
-
Miodownik królewski
-
Szybki i prosty miodownik
-
Miodownik tradycyjny
-
Miodownik z kaszą manną i powidłami
-
Miodownik z masą budyniową
-
Miodownik z serem
-
Miodownik thermomix
-
Masa grysikowa do miodownika
-
Miodownik z kajmakiem
-
Lekach
-
Miodownik
Więcej informacji na temat miodownika z orzechami i budyniem
Gdy najdzie Cię ochota na coś słodkiego, zamiast korzystać z gotowych, kupnych słodyczy postaw na pyszny miodownik z orzechami i budyniem. To nietypowe połączenie po upieczeniu jest przepyszne. Jeśli nigdy nie próbowałeś ciasta z miodem i orzechami, koniecznie spróbuj. Nie dość, że jest szybkie i proste w przygotowaniu to dodatkowo pyszne.
Przepis jest bardzo prosty, nawet osoba zaczynająca swoją kulinarną przygodę z łatwością sobie z nim poradzi.
Dzisiaj pokaże Ci mój przepis na miodownik z orzechami i budyniem, które jest niezwykle mokre.
Będziesz potrzebować tylko podstawowe składniki jak do każdego ciasta, czyli: mąka, cukier, cukier puder, masło, jajka, miód, orzechy włoski, soda oczyszczona, budyń, mleko, powidła.
W moim przepisie użyłam mąkę pszenną, która naturalnie zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
W moim przepisie użyłam cukier biały, zamiast niego możesz użyć cukier brązowy, nie robi to jednak wielkiej różnicy. Każdy rodzaj będzie dobry.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.
Dokładnie jak zrobić miodownik z orzechami i budyniem opisuję nieco niżej, koniecznie wypróbuj mój sprawdzony przepis, na pyszny miodownik z orzechami włoskimi. Będzie to dobry pomysł na dobry deser dla każdego.
Alergeny w miodownikiem z orzechami i budyniem
Lista alergenów dla miodownika z orzechami i budyniem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 3,2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze miodownika z orzechami i budyniem
Do ciasta możesz użyć dowolne orzechy.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
-
mąka pszenna,
cukier,
masło,
jajka,
miód,
orzechy włoskie,
orzechy,
budyń,
mleko,
cukier,
śliwki,
powidła śliwkowe,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.