Kotleciki jagnięce

Opublikowano: 01.05.2021 r., 12:32 | Autor: Joanna Płaza
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Aromatyczne kotleciki jagnięce z ziołami
Kotleciki jagnięce
Wypróbuj przepis na najsmaczniejsze kotleciki jagnięce. Pyszne kotleciki idealnie pasują na wykwintną kolację z dodatkiem pieczonych ziemniaków, ryżu lub sałatki greckiej.
Przygotowanie 65 min
Grillowanie 10 min
328 kcal
Kcal w porcji
105 g
Wielkość porcji
5
Indeks glikemiczny
Składniki dla 4 porcji
  • Kotlety jagnięce - 4 kotlety (400 g)
  • Rozmaryn świeży - 1 gałązka (8 g)
  • Olej z pestek winogron - 3 łyżki (36 ml)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz
Sprzęt kuchenny
patelnia grillowa, miska

Przepis na kotleciki jagnięce krok po kroku

Kotleciki umyj i przełóż do miski.

Do kotlecików dodaj olej, rozmaryn, szczyptę soli oraz pieprzu. Pozostaw na około 1 godzinę.

Patelnię grillową rozgrzej bardzo mocno.

Połóż kotleciki (pamiętaj aby nie układać ciasno i zbyt dużo na patelni żeby nie obniżać temperatury smażenia).

Kotleciki smaż po 4 minuty z każdej strony.

Kotleciki możesz usmażyć na zwykłej patelni lub przygotować na grillu.

Jak oceniasz przepis na kotleciki jagnięce
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 89,5% osób

Więcej informacji na temat kotlecików jagnięcych

Kotlety, klasyczne danie kuchni polskiej. Schabowe, mielone, de volaille, po pożarsku i wiele, wiele innych wpisało się w polską kuchnię tradycyjną. Jednak pierwsze kotlety podawane były w Lombardii w XII wieku. Cotoletta alla milanese, bo tak się nazywał pierwszy kotlet, to panierowane mięso cielęce z kością. Danie to królowało w Saksonii jednak kucharze mieli problem z jego odtworzeniem dlatego zmodyfikowali go. Mięso zostało rozbite, obtoczyli je w mące, jajku oraz bułce tartej i usmażyli na smalcu. Tak właśnie powstał sznycel wiedeński czyli Wiener Schnitzel. Polacy zastąpili drogą cielęcinę, tanim i popularnym schabem wieprzowym. Tak powstał nasz tradycyjny kotlet schabowym. Tak jak kotlety schabowe również kotlety mielone mają swoją historię w kuchni polskiej. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIX wieku. Pierwsze kotlety powstawały z pieczeni zrazowej, którą mielono za pomocą maszynki wraz z namoczoną bułką. Tak powstałą masę łączono z jajkiem, solą i przysmażoną cebulką. Następnie wyrabiano kotlety i obtaczano je w bułce tartej, a następnie usmażono. Największą popularność zyskały w czasach PRL-u kiedy były podawane w każdym barze mlecznym z dodatkiem ziemniaków, buraków zasmażanych, kapusty zasmażanej lub duszonej marchewki. Popularną wersją kotletów są również smażone plastry mięsa bez dodatku panierki. Jednymi z takich są kotleciki jagnięce, które są bardzo popularne, na przykład w kuchni greckiej.

Zdrowe i pyszne kotlety z jagnięciny z grilla, smażone na patelni grillowe lub pieczone są delikatne i łatwostrawne. Kotlety oprócz wyjątkowego smaku są również zdrowe. Idealnie pasują na wykwintną kolację z dodatkiem pieczonych ziemniaków, ryżu czy sałatki greckiej.

Przepis na kotleciki jagnięce przygotowane na patelni grillowej to prosty i szybki w przyrządzeniu przepis. Kotleciki przygotujesz z combra jagnięcego z kością, te mają najwięcej smaku i aromatu. Dodatek świeżych ziół dodaje im niepowtarzalnego smaku. Możesz je przygotować z miodem, skarmelizowana skorupka z miodu świetnie komponuje się z delikatnym mięsem. Jak przyrządzić kotleciki jagnięce oraz jak zrobić kotlety jagnięce z kością dowiesz się z dokładnego przepisu, w którym każdy etap przygotowań jest dokładnie opisany.

Kotleciki jagnięce są fantastycznym daniem na grilla lub wykwintną kolację. Ich smak jest niepowtarzalny i na pewno Twoi goście zapamiętają go na długo

Alergeny w kotlecikach jagnięcych

Lista alergenów dla kotlecików jagnięcych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kotleciki jagnięce

Wartości odżywcze kotlecików jagnięcych

na 100g gotowej potrawy

Jagnięcina jest mięsem o niskiej zawartości tłuszczu, jest dietetyczne i lekkostrawne. Aby kotleciki były jeszcze zdrowsze przygotuj je na patelni grillowej bez dodatku tłuszczu lub upiecz w piekarniku.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(105g)
Energia (kcal)
313.17
328.83
Białko (g)
15.01
15.77
Fenyloalanina (mg)
0.59
0.62

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(105g)
Węglowodany (g)
0.55
0.58
Węglowodany przyswajalne (g)
0.30
0.31
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.25
0.27

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(105g)
Tłuszcz (g)
28.30
29.72
Tłuszcze nasycone (g)
14.59
15.32
Tłuszcze nienasycone (g)
13.71
14.40
Tłuszcze jednonasycone (g)
7.52
7.89
Tłuszcze wielonasycone (g)
6.20
6.51
Cholesterol (mg)
62.16
65.27
Szacunkowy indeks glikemiczny kotlecików jagnięcych 5
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania kotlecików jagnięcych

Koszt składników
169.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Kotlety jagnięce
400 g
4 kotlety
100.00
Za 750,0 g
Liczba opakowań 1
53.33
Za 400 g
Rozmaryn świeży
8 g
1 gałązka
7.00
Za 1,0 g
Liczba opakowań 8
56.00
Za 8 g
Olej z pestek winogron
36 ml
3 łyżki
13.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 1
0.94
Za 36 ml
Koszt składników
169.00