Kotleciki jagnięce
- Kotlety jagnięce - 4 kotlety (400 g)
- Rozmaryn świeży - 1 gałązka (8 g)
- Olej z pestek winogron - 3 łyżki (36 ml)
Przepis na kotleciki jagnięce krok po kroku
Kotleciki umyj i przełóż do miski.
Do kotlecików dodaj olej, rozmaryn, szczyptę soli oraz pieprzu. Pozostaw na około 1 godzinę.
Patelnię grillową rozgrzej bardzo mocno.
Połóż kotleciki (pamiętaj aby nie układać ciasno i zbyt dużo na patelni żeby nie obniżać temperatury smażenia).
Kotleciki smaż po 4 minuty z każdej strony.
Kotleciki możesz usmażyć na zwykłej patelni lub przygotować na grillu.
Więcej informacji na temat kotlecików jagnięcych
Kotlety, klasyczne danie kuchni polskiej. Schabowe, mielone, de volaille, po pożarsku i wiele, wiele innych wpisało się w polską kuchnię tradycyjną. Jednak pierwsze kotlety podawane były w Lombardii w XII wieku. Cotoletta alla milanese, bo tak się nazywał pierwszy kotlet, to panierowane mięso cielęce z kością. Danie to królowało w Saksonii jednak kucharze mieli problem z jego odtworzeniem dlatego zmodyfikowali go. Mięso zostało rozbite, obtoczyli je w mące, jajku oraz bułce tartej i usmażyli na smalcu. Tak właśnie powstał sznycel wiedeński czyli Wiener Schnitzel. Polacy zastąpili drogą cielęcinę, tanim i popularnym schabem wieprzowym. Tak powstał nasz tradycyjny kotlet schabowym. Tak jak kotlety schabowe również kotlety mielone mają swoją historię w kuchni polskiej. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIX wieku. Pierwsze kotlety powstawały z pieczeni zrazowej, którą mielono za pomocą maszynki wraz z namoczoną bułką. Tak powstałą masę łączono z jajkiem, solą i przysmażoną cebulką. Następnie wyrabiano kotlety i obtaczano je w bułce tartej, a następnie usmażono. Największą popularność zyskały w czasach PRL-u kiedy były podawane w każdym barze mlecznym z dodatkiem ziemniaków, buraków zasmażanych, kapusty zasmażanej lub duszonej marchewki. Popularną wersją kotletów są również smażone plastry mięsa bez dodatku panierki. Jednymi z takich są kotleciki jagnięce, które są bardzo popularne, na przykład w kuchni greckiej.
Zdrowe i pyszne kotlety z jagnięciny z grilla, smażone na patelni grillowe lub pieczone są delikatne i łatwostrawne. Kotlety oprócz wyjątkowego smaku są również zdrowe. Idealnie pasują na wykwintną kolację z dodatkiem pieczonych ziemniaków, ryżu czy sałatki greckiej.
Przepis na kotleciki jagnięce przygotowane na patelni grillowej to prosty i szybki w przyrządzeniu przepis. Kotleciki przygotujesz z combra jagnięcego z kością, te mają najwięcej smaku i aromatu. Dodatek świeżych ziół dodaje im niepowtarzalnego smaku. Możesz je przygotować z miodem, skarmelizowana skorupka z miodu świetnie komponuje się z delikatnym mięsem. Jak przyrządzić kotleciki jagnięce oraz jak zrobić kotlety jagnięce z kością dowiesz się z dokładnego przepisu, w którym każdy etap przygotowań jest dokładnie opisany.
Kotleciki jagnięce są fantastycznym daniem na grilla lub wykwintną kolację. Ich smak jest niepowtarzalny i na pewno Twoi goście zapamiętają go na długo
Alergeny w kotlecikach jagnięcych
Lista alergenów dla kotlecików jagnięcych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kotleciki jagnięce
Wartości odżywcze kotlecików jagnięcych
Jagnięcina jest mięsem o niskiej zawartości tłuszczu, jest dietetyczne i lekkostrawne. Aby kotleciki były jeszcze zdrowsze przygotuj je na patelni grillowej bez dodatku tłuszczu lub upiecz w piekarniku.
Energia i białka
(105g)
Węglowodany
(105g)
Tłuszcze
(105g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.