Gremolata
- Cytryna - 1 sztuka (100 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na gremolata krok po kroku
Zetrzyj skórkę z cytryny na tarce.
Natkę pietruszki drobno posiekaj.
Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i wymieszaj całość.
Dopraw gremolatę solą i pieprzem.
Więcej informacji na temat gremolaty
Gremolata to włoski dodatek do potraw, który odpowiada za dodanie świeżości i aromatu naszym potrawom. Dlatego koniecznie poznaj mój dzisiejszy przepis na gremolatę.
Do jej przygotowania będziesz potrzebować takich składników jak
skórka z cytryny, posiekanej pietruszki, czosnku, soli i pieprzu.
Zatem, jak zrobić gremolatę?
Zetrzyj skórkę z cytryny na tarce. Natkę pietruszki drobno posiekaj. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i wymieszaj całość. Dopraw gremolatę solą i pieprzem.
Sam widzisz jak niewiele potrzeba składników i czasu, aby przygotować naszą klasyczną, włoską gremolatę ze skórką cytrynową i czosnkiem.
Gremolata to idealny dodatek do wielu dań, zwłaszcza tych, które potrzebują odświeżenia smaku i aromatu. Wykorzystaj ją jako dodatek
do potraw mięsnych, takich jak pieczeń, steki, kurczak czy jagnięcina. Gremolata dodaje im świeżości i kontrastu.
- Posypka do ryb, takich jak dorsz, łosoś czy śledź. Skórka cytrynowa podkreśla smak ryb.
- Aromatyczna nuta do makaronów, risotto lub sałatek.
- Wykończenie zupy, szczególnie tych na bazie warzyw lub ryb.
- Składnik dressingów lub sosów.
Gremolata jest szybkim i prostym dodatkiem, który może znacząco wzbogacić smak dania. Możesz dostosować proporcje składników do swoich preferencji smakowych, dodając więcej lub mniej skórki cytrynowej, pietruszki czy czosnku.
Jeśli już znasz mój prosty przepis na tradycyjną gremolatę z drobno posiekanej pietruszki koniecznie wykorzystaj ją w swojej kuchni.
Alergeny w gremoladzie
Lista alergenów dla gremolaty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na gremolata
Wartości odżywcze gremolaty
Gremolata to idealny dodatek do wielu dań, zwłaszcza tych, które potrzebują odświeżenia smaku i aromatu.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.