Domowy smalec
- Słonina wieprzowa (1000 g)
- Boczek wędzony bez kości (200 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (120 g)
- Jabłko - 1 średnia sztuka (200 g)
Przepis na domowy smalec krok po kroku
Słoninę pokrój w kostkę.
Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
Jabłko obierz ze skórki i pokrój w kostkę.
Umieść składniki na patelni.
Podgrzewaj do rozpuszczenia tłuszczu przez około 10 minut.
Dodaj pokrojony w kostkę boczek i smaż przez 4-5 minut.
Przełóż smalec do słoika i schłodź w lodówce.
Podawaj z dodatkiem świeżego pieczywa.
-
Pancetta
-
Łazanki
-
Sałatka ziemniaczana
-
Pieczony boczek
-
Boczek pieczony
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i boczkiem
-
Szaszłyki z piekarnika
-
Prażuchy
-
Tarta ze szparagami w boczku z serem feta
-
Szałot
-
Wiosenna zupa z botwiny z ziemniakami i jajkiem
-
Zupa kapuśniak
-
Żurek śląski
-
Śliwki w boczku
-
Bucatini
-
Kugel
-
Biała kiełbasa
-
Dania z boczkiem
Więcej informacji na temat domowego smalcu
Domowy smalec to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do chleba dla całej rodziny. Smalec ze skwarkami i cebulą można podawać także jako zakąskę do wódki. Domowy smalec sprawdzi się także na przekąskę podczas zimowych prac w ogrodzie. Przepis na domowy smalec jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia pasty do chleba potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: słonina, boczek wieprzowy wędzony, cebula, jabłko.
Jak zrobić domowy smalec? Słoninę pokrój w kostkę. Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Jabłko obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Umieść składniki na patelni. Podgrzewaj do rozpuszczenia tłuszczu przez około 10 minut. Dodaj pokrojony w kostkę boczek i smaż przez 4-5 minut. Przełóż smalec do słoika i schłodź w lodówce. Podawaj z dodatkiem świeżego pieczywa.
Boczek wieprzowy wędzony to najbardziej kaloryczny kawałek tuszy wieprzowej. Boczek świetnie sprawdza się jako dodatek do wielu potraw. Dzięki dużej zawartości tłuszczu nadaje smak i aromat potrawom. Boczek jest bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B oraz żelaza i potasu. Potas jest składnikiem mineralnym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wodno elektrolitowej. Pomaga obniżać ciśnienie krwi i regulować pracę serca. Boczek jest bardzo kaloryczny i jego spożycie powinny ograniczać osoby z nadmierną masą ciała. Boczek zawiera sporą ilość białka zwierzęcego, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jabłka to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Te popularne owoce swój sezon mają wczesną jesienią. Chodź dostępne są przez cały rok właśnie wtedy można dostać największą ilość odmian.
Podsumowując: pyszny domowy smalec do chleba to idealny pomysł na pyszną przekąskę. Pajdę ze smalcem podać można także jako dodatek do śniadania. Tradycyjny smalec z boczku przygotujesz bez większego problemu. Smalec jest dobry do spożycia po schłodzeniu w lodówce. Można go przechowywać przez długi czas w szczelnie zamkniętym słoiku.
Alergeny w domowym smalcu
Lista alergenów dla domowego smalcu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na domowy smalec
Wartości odżywcze domowego smalcu
Domowy smalec to bardzo kaloryczny wyrób. Zawiera on bardzo dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych. Mają one niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Smalcu nie powinny spożywać osoby na diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.