Chutney z ananasa
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Cebula czerwona (300 g)
- Ananas (1400 g)
- Cukier (250 g)
- Ocet winny (175 ml)
Przepis na chutney z ananasa krok po kroku
Rozgrzej olej w dużej patelni z grubym dnem. Wrzuć posiekane cebule i przyprawy i smaż przez 5 minut.
Dodaj pokrojonego w drobną kostkę ananasa, ocet i cukier, duś przez godzinę.
Przelej do słoika i pozostaw do ostygnięcia.
Więcej informacji na temat chutneya z ananasa
Chutney z ananasa to wspaniały sos, który sprawdza się idealnie do różnych rodzajów mięs. Jest smaczny, prosty, a przy okazji naprawdę ciekawy. Można go zrobić w kilka chwil. Ten przepyszny dodatek wywodzi się z kuchni lankijskiej, to właśnie tam smakuje najlepiej. Podany przepis jest w pełni zainspirowany tradycyjnym przepisem, który pochodzi właśnie ze Sri Lanki! Dlatego warto go wypróbować w swojej własnej kuchni. Pasuje po prostu do wszystkiego.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić chutney z ananasa, który będzie szybki, łatwy, a przy okazji pyszny, to ten prosty przepis będzie idealnym rozwiązaniem. Można go przygotowywać w wielu różnych porcjach i pakować do słoików, dzięki czemu posłuży idealnie również zimą. To doskonały wybór dla wszystkich, którzy kochają naprawdę pikantne dania. Ten sos odczaruje każdy, nawet najnudniejszy posiłek i uczyni go milion razy przyjemniejszym. Głównie ze względu na swoje wspaniałe słodko ostre nuty.
Przepis na chutney z ananasa jest dobrym wyborem dla wszystkich, którzy kochają dania ciekawe i niezwykle egzotyczne, to takie właśnie jest. Inspirowany prawdziwym sosem ze Sri Lanki, gdyż to właśnie ten kraj słynie z tego dodatku na bazie ananasa. Nic dziwnego! To właśnie tam można znaleźć ogromne plantacje tego owocu, a jak wiadomo z nadwyżkami, trzeba zrobić coś kreatywnego, by owoce się nie marnowały. Do przygotowania tego sosu najlepiej sprawdzą się świeże owoce. Można wybrać te, które są już nieco przejrzałe. To sprawi, że całość będzie jeszcze smaczniejsza. Idealnie sprawdzi się również mrożony ananas, którego zakup już nie stanowi większego problemu. Unikać należy jednak puszkowanych owoców, które zawierają zbyt dużo cukru, nie jest to dobre ani dla przepisu, ani dla zdrowia. Do całości dodaje się również słodki sos z ananasa, który wzbogaca całość.
Choć kupienie sosów w dużych marketach jest naprawdę łatwe, to jednak te domowe, są nie tylko pyszne, ale również znacznie zdrowsze. Ten sos to wspaniały dodatek do mięsa, ale sprawdzi się również w sałatkach, czy na kanapkach.
Alergeny w chutneyu z ananasa
Lista alergenów dla chutneya z ananasa przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
Wartości odżywcze chutneya z ananasa
Ten dodatek zawiera dość sporo cukru, więc nie powinien gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(2155g)
Węglowodany
(2155g)
Tłuszcze
(2155g)
Witaminy
(2155g)
Składniki mineralne
(2155g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.