Chleb pszenny na drożdżach
- Mąka pszenna typ 500 (450 g)
- Drożdże suche (7 g)
- Sól (5 g)
- Cukier (10 g)
- Masło (50 g)
Przepis na chleb pszenny na drożdżach krok po kroku
W dużej misce zmieszaj mąkę z solą.
W 50 ml wody letniej rozmieszaj drożdże instant. Odstaw je na 20 minut, a następnie wlej do miski z mąką.
Następnie dodaj cukier i masło.
Wlewając powoli pół szklanki letniej wody, wyrabiaj ciasto rękami.
W razie potrzeby możesz dodać więcej wody. Ciasto powinno być lekko lepkie.
Ciasto przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut do wyrośnięcia.
Ciasto ponownie delikatnie wyrób w rękach, a następnie przełóż je do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
Chleb piecz w piekarniku nagrzanym do 220 stopni przez 20 minut.
Więcej informacji na temat chleba pszennego na drożdżach
Chleb pszenny na drożdżach jest najprostszym sposobem na domowe pieczywo. Jest niezwykle prosty i szybki, a przy okazji smaczny, delikatny i bardzo puszysty. Będzie idealną bazą dla pysznych kanapek. Ten przepis na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom domowych wypieków. Najlepiej smakuje zaraz po upieczeniu.
Przepis na chleb pszenny na drożdżach będzie idealną opcją dla wszystkich, którzy szukają łatwego sposobu na przygotowanie domowego pieczywa. Jego stworzenie zabiera tylko kilka chwil, dlatego będzie dobrą opcją nawet dla osób, które nie przepadają za zbyt długim siedzeniem w kuchni. Jednak należy pamiętać, że by stworzyć chleb na bazie drożdży należy przygotować zaczyn, a następnie pozwolić, by ciasto wyrosło. To niestety zabiera dość sporo czasu, dlatego najlepiej przygotować ciasto kilka godzin wcześniej, by mogło spokojnie leżakować. Drożdże są niezwykle wrażliwe na temperaturę, dlatego nie należy zalewać ich gorącą wodą. W takim przypadku nie będą działać, a ciasto nie wyrośnie. Dlatego tak istotne jest, by woda używana do zaczynu była w temperaturze pokojowej.
Jeśli zastanawiasz się jak upiec chleb pszenny na drożdżach w sposób niezwykle prosty, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Całość jest prosta, a przy okazji niezwykle smaczna. Do przygotowania chleba używa się tylko kilku składników, które można znaleźć w każdej domowej spiżarni. Głównym jest oczywiście mąka. Jej wybór jest niezwykle ważny dla jakości całego wypieku, dlatego należy poświęcić kilka minut, by wybrać dobrą opcję. Najlepiej sprawdzi się mąka pszenna. Choć w przypadku większości chlebów najczęściej stosowaną jest ta o niskim typie, to można również posłużyć się pełnoziarnistą. Choć chleb z mąki pszennej jest najbardziej typowy, to można ją zamienić również na żytnią.
Ten pomysł na pyszny i domowy chleb wspaniale sprawdza się dla wszystkich, którzy kochają delikatne, ale niezwykle aromatyczne pieczywo. Będzie świetną bazą dla wielu różnych dań, świetnie sprawdza się do kanapek. To dobry wybór nawet dla początkujących kucharzy.
Alergeny w chlebie pszennym na drożdżach
Lista alergenów dla chleba pszennego na drożdżach przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze chleba pszennego na drożdżach
To zdrowa opcja, która świetnie sprawdzi się na co dzień.
Energia i białka
(522g)
Węglowodany
(522g)
Tłuszcze
(522g)
Witaminy
(522g)
Składniki mineralne
(522g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.