Bigos z wolnowaru
- Kapusta biała - pół małej główki (500 g)
- Kapusta kiszona (600 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Śliwki suszone (120 g)
- Suszone grzyby (40 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (200 g)
- Szynka wieprzowa surowa (600 g)
Przepis na bigos z wolnowaru krok po kroku
Posiekaj drobno kapustę kiszoną.
Poszatkuj kapustę białą.
Obierz cebulę z łupiny i pokrój drobno.
Szynkę wieprzową pokrój w paski.
W naczyniu wolnowaru umieść kapustę, szynkę oraz cebulę.
Dodaj śliwki i grzyby suszone oraz liść laurowy i ziele angielskie.
Dopraw całość solą i pieprzem.
Dodaj przecier pomidorowy, wlej 500 ml wody i wymieszaj.
Włącz wolnowar i gotuj przez 7-8 godzin.
Podawaj bigos z dodatkiem świeżego pieczywa.
-
Bigos staropolski
-
Bigos
-
Bigos z kiszonej kapusty
-
Bigos tradycyjny
-
Bigos z młodej kapusty
-
Bigos z cukinii
-
Bigos wigilijny
-
Bigos wegetariański
-
Bigos ze słodkiej kapusty
-
Bigos z białej kapusty
-
Bigos myśliwski
-
Bigos świąteczny
-
Bigos z kapusty mieszanej
-
Bigos cygański
-
Bigos wegański
-
Bigos z kabaczka
-
Bigos z kapusty pekińskiej
-
Bigos z grzybami
-
Bigos
Więcej informacji na temat bigosu z wolnowaru
Bigos z wolnowaru to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Wolnowar to urządzenie pozwalające na gotowanie w niskiej temperaturze. Świetnie sprawdza się dla osób, które chcą mieć po powrocie z pracy gotowy obiad. Przygotowanie potrawy w wolnowarze zajmuje około 8-10 godzin. Wolnowar zapobiega także przypaleniu dania, więc nie musisz pilnować go podczas przygotowywania. Wolnowary zapobiegają utracie składników mineralnych z żywności, które zostają zniszczone podczas procesu obróbki termicznej warzyw czy owoców oraz mięsa. Przepis na bigos z wolnowaru jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia tego jednogarnkowego dania potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: kapusta biała, kapusta kiszona, cebula, szynka wieprzowa, przecier pomidorowy, śliwki suszone, grzyby suszone, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz.
Jak zrobić bigos z wolnowaru? Posiekaj drobno kapustę kiszoną. Poszatkuj kapustę białą. Obierz cebulę z łupiny i pokrój drobno. Szynkę wieprzową pokrój w paski. W naczyniu wolnowaru umieść kapustę, szynkę oraz cebulę. Dodaj śliwki i grzyby suszone oraz liść laurowy i ziele angielskie. Dopraw całość solą i pieprzem. Dodaj przecier pomidorowy, wlej wodę i wymieszaj. Włącz wolnowar i gotuj przez 7-8 godzin. Podawaj bigos z dodatkiem świeżego pieczywa.
Szynka wieprzowa jest chudym kawałkiem tuszy wieprzowej. Zawiera małe ilości cholesterolu, nie musisz się obawiać o jego poziom, spożywając ten rodzaj mięsa. Zawiera również łatwo przyswajalne białko zwierzęce. Jest źródłem wapnia, magnezu i fosforu. Wapń jest bardzo ważnym minerałem odpowiadającym za prawidłową budowę kości i zębów. Magnez natomiast odgrywa ważną rolę w prawidłowym skurczu mięśni.
Podsumowując najlepszy bigos z kapusty kiszonej i białej z mięsem jest świetną alternatywą na obiad. Możesz przygotować także bigos z kiełbasą, dodaj ją jednak 2 godziny przed końcem gotowania, aby się nie rozpadła. Sprawdzony przepis na bigos w wolnowarze sprawdzi się także podczas imprez i świąt, gdy nie masz dużo czasu na przygotowywanie potraw. Bigos jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 3-4 dni.
Alergeny w bigosie z wolnowaru
Lista alergenów dla bigosu z wolnowaru przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na bigos z wolnowaru
Wartości odżywcze bigosu z wolnowaru
Bigos z wolnowaru to bardzo dobry pomysł na potrawę o dużej zawartości błonnika pokarmowego. Bigos z wolnowaru zawiera dużą ilość składników mineralnych,. bigos jest niskokaloryczny i świetnie sprawdzi się w diecie osób walczących z nadmierną masą ciała.
Energia i białka
(390g)
Węglowodany
(390g)
Tłuszcze
(390g)
Witaminy
(390g)
Składniki mineralne
(390g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.