Tarta limonkowa
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (250 g)
- Masło - 3/4 kostki (200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mleko skondensowane (zagęszczone) - 1 puszka (400 g)
- Limonka - 2 sztuki (100 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Cukier - 2 łyżki (20 g)
Przepis na tarta limonkowa krok po kroku
Mąkę przesiej przez sito i wsyp do miski, dodaj pokrojone masło, cukier, wbij jajko i dokładnie wymieszaj.
Dodaj kieliszek zimnej wody i wyrób ciasto w rękach.
Uformuj ciasto w kulę i odłóż do lodówki na 30 minut.
Do miski włóż skondensowane mleko, jajko i żółtka, dokładnie wymieszaj.
Dodaj sok z dwóch limonek, zmiksuj masę na gładki krem i odstaw na chwilę.
Ciasto rozwałkuj i wyłóż nim okrągłą blachę do pieczenia. Upiecz spód ciasta w piekarniku przez 30 minut w 180 stopniach.
Odstaw spód ciasta, aby porządnie ostygł.
Wyłóż krem na kruchy spód i włóż ciasto do lodówki najlepiej na całą noc.
Dla dekoracji możesz dodać plasterki limonki lub startą skórkę limonki.
-
Ciastka maślane
-
Kruche ciasto
-
Tarta
-
Mazurek wielkanocny
-
Tarta z jabłkiem
-
Ciastka kruche
-
Pleśniak
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Tarta ze szpinakiem
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Szarlotka z bezą
-
Tarta z owocami
-
Tarta z malinami
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Tarta cytrynowa
-
Tarta z truskawkami
-
Kruche ciasto
Więcej informacji na temat tarty limonkowej
Masz ochotę na słodki deser? Pyszna tarta limonkowa to idealne połączenie kruchego, delikatnego spodu ze słodko-kwaśnym, delikatnym kremem, która idealnie sprawdzi się na każdą okazję.
Zatem jak zrobić tartę limonkową?
Do jej wykonania będziesz potrzebować podstawowych składników na kruche ciasto. Dodatkowo skondensowane mleko i kilka sztuk limonek. Tartę limonkową możesz wykonać bez pieczenia, wtedy będziesz potrzebować kruche ciastka, z których zrobisz spód.
W naszym przypadku najpierw przygotujemy kruche ciasto. Wystarczy, że przesiejesz mąkę do miski, wbijesz jajko, dodasz pokrojone masło i cukier. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki, a następnie dodaj niewielką ilość zimnej wody. Najlepszą miarką jest kieliszek, będzie to około 40-50 ml. Po dodaniu wody, wyrób ciasto w rękach, uformuj kulę i odstaw do lodówki na 30 minut. W tym czasie przygotujemy słodki krem limonkowy z mlekiem skondensowanym.
Przelej mleko do miski, wbij jajko, dodaj żółtka i sok z limonki. Dokładnie wymieszaj, a następnie zmiksuj na gładki krem i odstaw.
Gdy ciasto będzie gotowe, wyciągnij je z lodówki i rozwałkuj na stole z odrobiną mąki. Wyłóż ciasto na foremkę. Najlepiej sprawdzi się tutaj okrągła foremka. Upiecz spód ciasta w piekarniku przez 30 minut w 180 stopniach i odstaw do ostygnięcia.
Następnie przełóż nasz limonkowy krem na ciasto, odłóż tartę do lodówki na minimum 2 godziny, a najlepiej na całą noc. Wtedy będziemy mieli pewność, że ciasto dokładnie stężało.
Krem do tarty możesz przygotować, także z serkiem mascarpone, ciasto będzie tak samo pyszne.
Jak widzisz przepis na tartę limonkową nie jest trudny, poradzi sobie z nim większość osób, nawet te, które zaczynają swoją przygodę kulinarną.
Tarta zrobi niesamowite wrażenie na gościach, ale możesz ją dodatkowo pięknie ozdobić. Do tego wykorzystaj plasterki limonki lub skórkę z niej. Wystarczy, że ułożysz kilka cienkich plasterków i zetrzesz odrobinę skórki z limonki. Dodatkowo możesz użyć bitej śmietany przy podawaniu tarty. Zapamiętaj ten przepis, na pewno przyda się nie tylko w słoneczne dni.
Alergeny w tarcie limonkowej
Lista alergenów dla tarty limonkowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- mleko skondensowane (zagęszczone)
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze tarty limonkowej
Mleko skondensowane możesz zastąpić serkiem mascarpone.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.