Sos z dyni
- Dynia hokkaido (400 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Bulion warzywny - 1 szklanka (250 ml)
- Masło (30 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
Przepis na sos z dyni krok po kroku
Dynię umyj, przetnij na pół i usuń z niej nasiona oraz włókna (możesz wykorzystać do tego łyżkę stołową).
Dynię ze skórką pokrój na niedużą kostkę.
Cebulę i czosnek obierz oraz pokrój w drobną kostkę.
W rondelku roztop masło.
Na rozgrzanym maśle podsmaż kawałki dyni, cebulę oraz czosnek przez około 10 minut.
Następnie dodaj do rondelka bulion i całość duś na niedużej mocy palnika do miękkości dyni (około 15 minut).
Ugotowaną dynię zblenduj przy pomocy blendera na gładki krem.
Następnie do sosu dodaj śmietankę oraz przyprawy do smaku. Całość dokładnie wymieszaj.
Gotowy sos podawaj na ciepło, np. jako dodatek do makaronu.
Więcej informacji na temat sosu z dyni
Sos z dyni to doskonały pomysł na domowy dodatek do wielu potraw. Najlepszy sos dyniowy możesz wykorzystać jako dodatek do makaronu. Prosty przepis na sos z dyni nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania sosu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: dynia hokkaido, cebula, czosnek, bulion warzywny, masło, śmietanka 30%, sól, pieprz oraz imbir mielony.
A jak zrobić sos z dyni? Dynię umyj, przetnij na pół i usuń z niej nasiona oraz włókna (możesz wykorzystać do tego łyżkę stołową). Dynię ze skórką pokrój na niedużą kostkę. Cebulę i czosnek obierz oraz pokrój w drobną kostkę. W rondelku roztop masło. Na rozgrzanym maśle podsmaż kawałki dyni, cebulę oraz czosnek przez około 10 minut. Następnie dodaj do rondelka bulion i całość duś na niedużej mocy palnika do miękkości dyni (około 15 minut). Ugotowaną dynię zblenduj przy pomocy blendera na gładki krem. Następnie do sosu dodaj śmietankę oraz przyprawy do smaku. Całość dokładnie wymieszaj. Gotowy sos podawaj na ciepło, np. jako dodatek do makaronu.
Dynia to bogate źródło witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na wiele funkcji naszego organizmu. W dyni znajdziemy między innymi: witaminę A, witaminę E, witaminę C oraz niektóre witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, magnez, selen, cynk, miedź oraz mangan. Dynia jest warzywem niskokalorycznym, ponieważ w 100 gramach zawiera tylko 30 kcal. Dynia jest również bogata w beta-karoten, który zaliczany jest do przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować szybki sos dyniowy. Do wykonania sosu potrzebujesz dyni hokkaido, jednak możesz wykonać go również z dyni piżmowej. Sos możesz wzbogacić np. w mięso z piersi kurczaka i wykorzystać go jako dodatek do makaronu. Dynia stanowi doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, dlatego warto wykorzystać ją do wykonania pysznych dań.
Alergeny w sosie z dyni
Lista alergenów dla sosu z dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze sosu z dyni
Sos z dyni to doskonała propozycja na smaczny dodatek do makaronu. Dynia stanowi doskonale źródło wielu cennych składników odżywczych, dlatego warto wykorzystać ją w kuchni.
Energia i białka
(380g)
Węglowodany
(380g)
Tłuszcze
(380g)
Witaminy
(380g)
Składniki mineralne
(380g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.