Skilandis

Opublikowano: 18.04.2024 r., 15:09 | Autor: Magda Panek
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Skilandis ułożone na drewnianej deseczce.
Skilandis
Skilandis, tradycyjna litewska potrawa mięsna, niezwykle popularna w regionie Suwalszczyzny, zachwyca nie tylko swoim niepowtarzalnym smakiem, ale także wartościami odżywczymi i zdrowotnymi. Charakteryzuje się intensywnym aromatem, wyrazistym smakiem i długim procesem dojrzewania, który nadaje mu niepowtarzalną teksturę. Historia skilandisu sięga wieków, będąc odzwierciedleniem tradycyjnej kuchni Litwy i dziedzictwa kulinarnej kultury regionu. Dzięki unikalnej recepturze oraz procesowi wędzenia i suszenia, skilandis jest źródłem białka oraz cennych składników odżywczych, co sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno dla miłośników regionalnych smaków, jak i osób dbających o zdrową dietę.
Przygotowanie 30 min
408 kcal
Kcal w porcji
150 g
Wielkość porcji
29
Indeks glikemiczny

Przepis na skilandis

Miło mi dziś przedstawić Wam przepis na skilandis - tradycyjną wędlinę litewską, która zachwyci Was swoim intensywnym smakiem i aromatem. Dzięki połączeniu szynki wieprzowej, boczku i żołądków wieprzowych, skilandis jest niezwykle aromatyczny i zdecydowanie warty swojego czasu. Przygotowanie tego dania może zająć trochę czasu, ale efekt końcowy na pewno Was wynagrodzi.

Na początek przygotujcie wszystkie składniki. Pokrójcie szynkę oraz boczek w drobną kostkę, a żołądki dokładnie oczyśćcie i umyjcie. Następnie zwiążcie żołądek przy pomocy nitki bawełnianej, pozostawiając jeden otwór niezwiązany, przez który potem włożycie mięso.

W dużej misce wymieszajcie pokrojone mięso z przyprawami - solą do peklowania, pieprzem i czosnkiem granulowanym. Następnie włóżcie mięso do żołądka przez pozostawiony otwór, dokładnie go wmasowując, aby pozbyć się powietrza. Zawiążcie otwór i obwiążcie żołądek sznurkiem, tak jak wędzonkę.

Umieśćcie napełniony żołądek między dwiema deskami i dociśnijcie ciężkim przedmiotem, aby mięso dokładnie się zespoliło. Następnie pozostawcie mięso w chłodnym i przewiewnym miejscu na 10 dni, aby się odpowiednio zakwasiło.

Po upływie tego czasu, czas na wędzenie. Wędźcie skilandis zimnym dymem przez około 3 tygodnie. Po tym procesie, znowu umieśćcie wędlinę między deski i dociśnijcie ją. Teraz pozostawicie szynkę do dojrzewania przez około 6-8 miesięcy, aby osiągnęła pełen smak i aromat.

Ważne jest, aby pamiętać, że im dłużej szynkę wędzicie i dojrzewacie, tym bardziej będzie ona smaczna i wysuszona. Skilandis to wędlinę idealna na śniadanie, kolację, czy przekąskę. Jednak ze względu na jej tłustość i dużą ilość soli, warto spożywać ją z umiarem.

Dzięki temu prostemu przepisowi, możecie samodzielnie stworzyć pyszną wędlina litewską w domowym zaciszu. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie skilandis, ponieważ efekt końcowy zdecydowanie tego wart. Smacznego!

Składniki dla 20 porcji
  • Szynka wieprzowa surowa - 1 duży kawałek (2500 g)
  • Boczek wieprzowy bez kości (750 g)
  • Żołądki wieprzowe - 1 sztuka (200 g)
Liczba porcji:
Przyprawy
pieprz, czosnek granulowany, sól do peklowania
Sprzęt kuchenny
sznurek, hak wędzarniczy, wędzarnia

Przepis na skilandis krok po kroku

Mięso z szynki pokrój w drobną kostkę.

Z boczna usuń skórę i pokrój go w drobną kostkę.

Żołądek dokładnie oczyść i umyj. Zwiąż w nim otwory przy pomocy nitki bawełnianej. Jednej, największy otwór pozostaw niezwiązany - włożysz nim mięso do wnętrza żołądka.

Mięso z szynki oraz boczek przełóż do dużej miski. Dodaj do niej 160 gramów soli do peklowania, 5 gramów pieprzu oraz 7 gramów czosnku granulowanego.

Mięso dokładnie wymieszaj z przyprawami i włóż je przez pozostawiony otwór do żołądka.

Zawartość żołądka dokładnie wymasuj, aby pozbyć się powietrza. Następnie zawiąż otwór i obwiąż żołądek sznurkiem (jak wędzonki).

Napełniony żołądek umieść między dwie deski i dociśnij ciężkim przedmiotem (np. dużym kamieniem). Mięso pozostaw w chłodnym i przewiewnym miejscu na 10 dni.

Po tym czasie mięso wędź zimnym dymem przez około 3 tygodnie.

Wędzone mięso ponownie włóż między deski i dociśnij je dobrze. Szynkę pozostaw do dojrzewania na około 6-8 miesięcy.

Im dłużej wędzisz oraz pozostawiasz do dojrzewania szynkę, tym jest ona smaczniejsza i bardziej wysuszona.

Jak oceniasz przepis na skilandis
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100,0% osób

Więcej informacji na temat skilandis

Skilandis - dość ciekawa nazwa, ale co to tak właściwie jest? To nic innego jak wędlina znana pod nazwą kindziuk. Jej wykonanie wymaga sporo czasu, ponieważ jest to wędlina długodojrzewająca. Im dłużej jest wędzona i pozostawiona do dojrzewania, tym jest smaczniejsza. Skilandis świetnie sprawdzi się jako wędlina na kanapki. Możesz go pokroić również w cienkie paski i podać w formie deski wędlin podczas imprez z rodziną czy znajomymi. Do wykonania skilandis potrzebne będą nastepujące produkty: szynka wieprzowa, boczek surowy, żołądek wieprzowy, sól do peklowania, pieprz oraz czosnek granulowany.

A jak zrobić wędlinę o tej ciekawej nazwie? Mięsa pokrój w kostkę, dodaj do nich przyprawy. Żołądki wieprzowe oczyść, napełnij mięsem i zwiąż dokładnie, aby nie pozostało w nich powietrze - jest to bardzo ważne, ponieważ obecność powietrza wewnątrz żołądków może sprawić, że kindziuk zepsuje się. Napełniony żołądek umieść między dwie deski i dociśnij ciężkim przedmiotem (np. dużym kamieniem). Mięso pozostaw w chłodnym i przewiewnym miejscu na 10 dni. Po tym czasie mięso wędź zimnym dymem przez około 3 tygodnie. Wędzone mięso ponownie włóż między deski i dociśnij je dobrze. Szynkę pozostaw do dojrzewania na około 6-8 miesięcy.

Szynka jest mięsem, które w 100 g zawiera około 145 kcal. Zawiera również spore ilości białka, którego odpowiednia podaż wypływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Szynka wieprzowa jest źródłem wapnia, żelaza, cynku, sodu, fosforu, potasu oraz magnezu. Znajdziemy w niej także niektóre witaminy z grupy B, witaminę D oraz witaminę E. Odpowiednia podaż żelaza w diecie może przyczyniać się do zmniejszonego ryzyka rozwoju anemii z powodu niedoboru tego składnika mineralnego.

Podsumowując: wiesz już jak przygotować wędlinę litewską. Możesz podać ją jako składnik kanapek lub wykorzystać jako przystawkę serwowaną podczas wielu imprez. Czas przygotowania skilandis jest dość długi, jednak warto czekać. Wędlina długodojrzewająca jest bardzo smaczna i zachwyca swoim aromatem. Ważne, aby mięso wykorzystane do zrobienia skilandis było dość tłuste.

Alergeny w skilandis

Lista alergenów dla skilandis przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na skilandis

Wartości odżywcze skilandis

na 100g gotowej potrawy

Skilandis to pyszne wędlina długodojrzewająca. Jest dość tłusta, dlatego uważaj z jej ilością w diecie. Dodatkowo zawiera spore ilości soli.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(150g)
Energia (kcal)
272.19
408.28
Białko (g)
16.56
24.84

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(150g)
Węglowodany (g)
0.00
0.00
Węglowodany przyswajalne (g)
0.00
0.00
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.00
0.00

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(150g)
Tłuszcz (g)
22.35
33.52
Tłuszcze nasycone (g)
9.85
14.77
Tłuszcze nienasycone (g)
12.50
18.75
Tłuszcze jednonasycone (g)
9.74
14.61
Tłuszcze wielonasycone (g)
2.76
4.14
Cholesterol (mg)
80.17
120.26

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(150g)
Witamina A (µg (mcg))
2.39
3.59
Witamina B6 (mg)
0.35
0.53
Witamina B12 (µg (mcg))
0.58
0.87
Witamina C (mg)
0.51
0.76
Witamina D (µg (mcg))
0.45
0.67
Retinol (µg (mcg))
2.39
3.59
Tiamina (mg)
0.60
0.90
Ryboflawina (mg)
0.17
0.26
Niacyna (mg)
4.33
6.49
Foliany (µg (mcg))
5.25
7.87

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(150g)
Sód (mg)
201.67
302.50
Potas (mg)
272.77
409.15
Wapń (mg)
5.57
8.35
Fosfor (mg)
187.83
281.74
Magnez (mg)
17.96
26.93
Żelazo (mg)
0.76
1.14
Cynk (mg)
1.75
2.63
Miedź (mg)
0.07
0.11
Mangan (mg)
0.02
0.03
Szacunkowy indeks glikemiczny skilandis 29
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania skilandis

Koszt składników
238.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Szynka wieprzowa surowa
2500 g
1 duży kawałek
6.00
Za 80,0 g
Liczba opakowań 32
187.50
Za 2500 g
Boczek wieprzowy bez kości
750 g
4.00
Za 100,0 g
Liczba opakowań 8
30.00
Za 750 g
Żołądki wieprzowe
200 g
1 sztuka
14.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 1
5.60
Za 200 g
Koszt składników
238.00