Pasztet Thermomix
- Udko kurczaka ze skórą - 2 sztuki (700 g)
- Seler korzeniowy (50 g)
- Marchewka (80 g)
- Jajko (2 szt.)
- Bułka pszenna - mała kajzerka (60 g)
- Wątróbka drobiowa (200 g)
- Pietruszka (50 g)
- Cebula (100 g)
- Smalec (10 g)
Przepis na pasztet z thermomixa krok po kroku
Marchewkę, selera i pietruszkę obierz, umyj i pokrój w kawałki.
Do naczynia Thermomixa wlej 1,5 l wody i dodaj 2 kostki rosołowe, liść laurowy, kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego. Umieść koszyczek, a w nim udka z kurczaka oraz przygotowane warzywa. Całość gotuj przez 1 godzinę / 100 stopni / obroty "łyżeczka".
W tym czasie na smalcu podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę.
Wątróbkę przelej wrzątkiem.
Gdy mięso będzie miękkie, przełóż całość do innego naczynia by wszystko wystygło. Rosół zlej do osobnego naczynia.
Bułkę kajzerkę pokrusz, umieść w miseczce i zalej rosołem by namokła.
Oddziel od kości ugotowane mięso z kurczaka i razem ze skórą umieść w naczyniu Thermomixa. Dodaj warzywa, cebulę, namoczoną bułkę, jajka, wątróbkę, łyżkę majeranku, dużą szczyptę gałki muszkatołowej. Wlej 200 g rosołu. Całość wymieszaj przez 20 sekund / obroty 6. Spróbuj czy masa nie potrzebuję dosolenia lub dodania majeranku.
Formę wysmaruj masłem i posyp bułką tartą. Do formy przełóż masę mięsną. Wyrównaj wierzch.
Całość piecz przez godzinę w 180 st. C.
-
Chlebek ziołowy Thermomix
-
Pizza Thermomix
-
Gofry Thermomix
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Ciasto na pizzę Thermomix
-
Naleśniki Thermomix
-
Placki ziemniaczane Thermomix
-
Kawa mrożona Thermomix
-
Szarlotka Thermomix
-
Sernik Thermomix
-
Chałka Thermomix
-
Malinowa chmurka Thermomix
-
Pierniki z Thermomixu
-
Kopytka z Thermomixu
-
Ciasto na pierogi Thermomix
-
Sernik rosa Thermomix
-
Owsianka Thermomix
-
Piernik Thermomix
-
Przepisy do Thermomixa
Więcej informacji na temat pasztetu z thermomixa
Pasztet Thermomix przygotujesz w całości w naczyniu Thermomixa. Gotową masę należy upiec w piekarniku. Ale kilka chwil wystarczy, by na Twoim stole pojawił się pyszny, mięsny dodatek do pieczywa.
Na samym początku przygotuj wszystkie składniki. Potrzebne będą udka z kurczaka razem ze skórą, warzywa korzeniowe takie jak seler, marchewka, pietruszka i cebula. Konieczna będzie również wątróbka, jajko i bułka tarta. Warzywa obierz i umyj. Razem z mięsem umieść w koszyczku. Do naczynia Thermomixa wlej wodę i dodaj przyprawy. Całość gotuj, by składniki się ugotowały i by powstał smaczny bulion. W tym czasie podsmaż cebulkę i przelej wrzątkiem wątróbkę. Ugotowane warzywa i mięso odstaw do ostygnięcia a bulion zachowaj na później. Bułkę namocz w odrobinie bulionu. W naczyniu Thermomixa umieść warzywa, oddzielone od kości mięso ze skórą, cebulę, bułkę, jajko, wątróbkę i przyprawy. Dolej niepełną szklanką bulionu i całość wymieszaj dokładnie. Mięsną masę umieść w przygotowanej formie i piecz przez godzinę.
Tak przygotowany pasztet będzie smacznym dodatkiem do śniadania lub kolacji. Świetnie smakuje podany z chrzanem lub żurawiną, które nadadzą mu dodatkowego smaku. Domowy pasztet to dużo lepsza i zdrowsza alternatywa do standardowych wyrobów, które można spotkać na sklepowych półkach. Ten prosty przepis na pasztet z Thermomixa będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli szukasz mięsnego dodatku do chleba.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pasztet w Thermomixie, to do jego wykonania możesz użyć mięsa z rosołu. Wówczas cały proces przygotowania będzie jeszcze szybszy.
Jeśli chcesz, by ten drobiowy pasztet miał bardziej świąteczny klimat, to możesz dodać do masy np. garść suszonej żurawiny lub suszonych moreli. Wtedy warto dodać trochę więcej ostrzejszych przypraw, by słodki i ostry smak wzajemnie się dopełniał. Tak przygotowany pasztet będzie dobry nie tylko na kanapkę, ale również będzie to świetny pomysł na danie obiadowe. Przekonaj się sam, że ten pasztet jest najlepszy w porównaniu do tych, które wcześniej próbowałeś.
Alergeny w pasztecie z thermomixa
Lista alergenów dla pasztetu z Thermomixa przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- kostka rosołowa
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka pszenna
- kostka rosołowa
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- kostka rosołowa
Wartości odżywcze pasztetu z thermomixa
Mięso drobiowe to dobre źródło pełnowartościowego białka. Dodatek wątróbki wzbogaca danie w witaminę A mającą duże znaczenie dla prawidłowego widzenia.
Energia i białka
(1350g)
Węglowodany
(1350g)
Tłuszcze
(1350g)
Witaminy
(1350g)
Składniki mineralne
(1350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.