Nalewka z żurawiny
- Żurawina świeża (1000 g)
- Spirytus (1000 ml)
- Cukier (400 g)
Przepis na nalewka z żurawiny krok po kroku
Żurawinę umyj i osusz ręcznikiem papierowym. Roztłucz żurawinę tłuczkiem do mięsa w foliowej torebce.
Przełóż żurawinę do słoika. Zasyp cukrem, wlej spirytus oraz 200 mililitrów wody i wymieszaj aż cukier się rozpuści.
Tak przygotowaną odstaw w ciemne miejsce na 6 tygodni.
Po tym czasie na sicie wyłożonym gazą odcedź i przelej do ozdobnych butelek.
Więcej informacji na temat nalewki z żurawiny
Nalewka z żurawiny to doskonała propozycja na zachowanie aromatu żurawiny w butelce. Przepis na nalewkę z żurawiny jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego aby go przygotować. Produkty spożywcze, które będą Ci potrzebne do zrobienia nalewki to: żurawina świeża, spirytus, cukier. Nalewka jest mocnym trunkiem, gdyż jest przygotowana na prawie samym spirytusie dlatego powinna być spożywana przez osoby pełnoletnie (osoby poniżej 18 roku życia nie powinny w ogóle spożywać alkoholu).
Jak zrobić nalewkę z żurawiny? Na początek umyj żurawinę i osusz na ręczniku papierowym. Następnie przełóż owoce żurawiny do plastikowej torebki strunowej i roztłucz je tłuczkiem do mięsa. Inaczej twarda skórka nie pozwoli na puszczenie soku owocom. Rozgniecione owoce przełóż do słoika. Zasyp cukrem, wlej spirytus i wodę. Wymieszaj dokładnie, aż cukier się rozpuści. Odstaw w ciemne miejsce na 6 tygodni. Po tym czasie przecedź na sicie wyłożonym gazą. Przelej do ozdobnych butelek.
Staropolska nalewka z żurawiny może także być przygotowana z żurawiny mrożonej. Wystarczy ją rozmrozić i rozdrobnić blenderem a resztę przepisu wykonać analogicznie. Jeśli wolisz słabsze nalewki zrób ją na wódce, zrezygnuj z dodatku wody, który użyty jest w pierwotnym przepisie. Żurawina jest źródłem witaminy A, witaminy C oraz witamin z grupy B. Witamina A ma właściwości poprawiające wygląd naszych włosów i paznokci. Wzmacnia odporność i ma działanie chroniące przed promieniami UV. Żurawina wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Lecznicze właściwości żurawiny są znane od dawna. Owoce, dzięki zawartości substancji bakteriobójczych i przeciwgrzybiczych, są stosowane na problemy z pęcherzem moczowym, przeziębienia a także problemy reumatyczne.
Podsumowując nalewka z żurawiny leśnej trunkiem o właściwościach pro zdrowotnych. Aby dodać jej jeszcze więcej substancji wspomagających pracę naszego organizmu przygotuj nalewkę z miodem zamiast cukru. W zależności od rodzaju miodu jaki wybierzesz nalewka będzie miała słabszy lub mocniejszy jego aromat.
Alergeny w nalewce z żurawiny
Lista alergenów dla nalewki z żurawiny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewka z żurawiny
Wartości odżywcze nalewki z żurawiny
Nalewka z żurawiny ma działanie lecznicze. Żurawinowa nalewka wspomaga leczenie zapaleń pęcherza. Pamiętaj jednak że jest to produkt wysokokaloryczny. Nalewkę na bazie alkoholu możesz zamienić na sok z żurawiny bez dodatku cukru.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.