Nalewka z moreli
- Morele (1500 g)
- Spirytus (1000 ml)
- Cukier (500 g)
Przepis na nalewkę z moreli krok po kroku
Morele dokładnie umyj, obierz ze skórki, przepołów i usuń pestki.
Owoce przełóż do słoja, zasyp cukrem i wlej do środka alkohol. Odstaw całość na 3 miesiące.
Płyn z owoców przelej do osobnego naczynia i zostaw całość na dwa tygodnie.
Owoce przetrzyj przez sitko, dodaj do płynu i całość rozlej do butelek.
Alkohol odstaw na kolejne 3 miesiące.
Więcej informacji na temat nalewki z moreli
Nalewka z moreli to naprawdę świetna opcja na szybki, smaczny i wartościowy trunek. Ze względu na duży udział owoców jest niezwykle słodka, więc sprawdzi się dla wszystkich, którzy kochają naprawdę owocowe alkohole. Jest bardzo prosta w przygotowaniu, dlatego będzie idealna nawet dla początkujących osób.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić nalewkę z moreli, która nie tylko zaskakuje wspaniałym smakiem, ale również intensywnością, to na pewno ten przepis przypadnie ci do gustu. Jej wykonanie jest bardzo proste, dodatkowo nie potrzeba do tego specjalnych sprzętów. Wystarczy tylko spore naczynie, w którym można przechowywać nalewkę.
Przepis na nalewkę z moreli pozwala stworzyć wspaniały domowy alkohol, który nie tylko świetnie sprawdza się na imprezy, ale pozytywnie wpływa na zdrowie. Do przygotowania tego trunku używa się moreli. Choć w niektórych recepturach używa się również pestek tych owoców, to jednak nie jest to polecane, gdyż zawierają one niebezpieczną dla zdrowia amigdalinę, która w nadmiarze ma negatywny wpływ na cały organizm, a zwłaszcza układ nerwowy. Pestki lepiej jest wyrzucić. Podobnie ze skórkami, pozbycie się ich przed obróbką pozwoli na całkowite rozmięknięcie się owoców i poszczenie większej ilości soku, co pozytywnie wpływa na smak całej nalewki. Morele, które są głównym składnikiem tej nalewki, należą do sezonowych owoców, które najłatwiej dostępne są latem, dlatego właśnie wtedy najlepiej stworzyć tą nalewkę. Do jej przygotowania najlepiej wykorzystać owoce bardzo dojrzałe, miękkie, prawie rozpadające się. Dzięki temu smak będzie bardziej intensywny i słodszy. Morele są świetnym źródłem wielu składników prozdrowotnych. To prawdziwa skarbnica beta-karotenu, czyli prowitaminy A, to bardzo silny antyoksydant, który wspaniale wpływa na wzrok, ale również na stan skóry, paznokci i włosów.
Ta domowa nalewka jest bardzo aromatyczna. Choć jest własnej roboty, ma bardzo wyważoną kompozycję smakową. Z tej receptury dowiesz się dokładnie ile cukru, należy dodać, by całość nie była zbyt mdła, ani przytłaczająca. W tym przepisie robi się ją na spirytusie, jednak dla osób, które wolą delikatne kompozycje, można ją stworzyć również na wódce. Najlepsza nalewka powstaje oczywiście z moreli świeżych, które można wzbogacić również o kilka suszonych owoców.
Alergeny w nalewce z moreli
Lista alergenów dla nalewki z moreli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę z moreli
Wartości odżywcze nalewki z moreli
Alkohol powinien gościć w diecie jak najrzadziej.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.