Majonez Thermomix
- Olej rzepakowy (250 ml)
- Jajko - w temperaturze pokojowej (1 szt.)
- Musztarda (1 g)
- Sok z cytryny (1 ml)
Przepis na majonez z thermomixa krok po kroku
Na pokrywie Thermomixa ustaw dzbanek i odmierz 250 g oleju.
W naczyniu Thermomixa umieść jajko, sok z cytryny, musztardę, szczyptę soli i pieprzu. Wymieszaj 1 minutę 30 sekund / obroty 4.
Następnie ustaw obroty na 4 i cały czas mieszając, wlewaj olej na pokrywę Thermomixa, tak by powoli ściekał do naczynia Thermomixa, tworząc emulsję.
Gotowy majonez przełóż do słoiczka i przechowuj w lodówce.
-
Chlebek ziołowy Thermomix
-
Pizza Thermomix
-
Gofry Thermomix
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Ciasto na pizzę Thermomix
-
Naleśniki Thermomix
-
Placki ziemniaczane Thermomix
-
Kawa mrożona Thermomix
-
Szarlotka Thermomix
-
Sernik Thermomix
-
Chałka Thermomix
-
Malinowa chmurka Thermomix
-
Pierniki z Thermomixu
-
Kopytka z Thermomixu
-
Ciasto na pierogi Thermomix
-
Sernik rosa Thermomix
-
Owsianka Thermomix
-
Piernik Thermomix
-
Przepisy do Thermomixa
Więcej informacji na temat majonezu z thermomixa
Majonez jest gęstą emulsją, którą wytwarza się z oleju i jajek. Początkowo wykonywano go tylko w warunkach domowych, ale zyskał taką popularność, że rozpoczęto jego produkcję przemysłową. W zależności od kraju majonez wykorzystuje się do przygotowania również innych sosów.
Jeśli marzy Ci się danie z dodatkiem majonezu, to wystarczy, że masz w lodówce jajko a w szafce olej roślinny. Przyda się również musztarda, która nada dodatkowego smaku. Przekonaj się jak zrobić majonez w Thermomixie.
Na początku wbij jajko do naczynia Thermomixa. Dodaj sok z cytryny, musztardę oraz szczyptę soli i pieprzu. Całość wymieszaj przez 1,5 minuty. Następnie nadal ubijając, wlewaj olej na pokrywę Thermomixa tak by powoli ściekała do środka naczynia. Taki sposób powolnego dodawania oleju spowoduje, że sos najlepiej się zemulguje. Teraz wystarczy przełożyć do słoika i wykorzystać np. do sałatki. Sami widzicie, że nie potrzeba wiele czasu by wykonać ten prosty przepis na majonez z Thermomixa. Taki domowy, szybki sos ma jeszcze jedną zaletę. Dowolnie możesz go sobie doprawiać, dzięki czemu uzyskasz w pełni satysfakcjonujący Cię produkt. Tak przygotowany majonez Thermomix to świetny pomysł na podstawę do sosu tatarskiego, czosnkowego czy andaluzyjskiego.
Majonez jest takim dodatkiem, który podnosi walory smakowe dań. Głównie przez obecność tłuszczu (oleju), który jest nośnikiem smaku. W Polsce wykorzystujemy go głównie do sałatek czy gotowanych jajek, ale świetnie smakuje również jako sos do frytek czy zamiennik masła na kanapce.
Dobry majonez w 70-80% składa się z tłuszczu. Do przygotowania można wykorzystać oliwę z oliwek lub inny olej roślinny. 6-10% powinny stanowić jajka. Tutaj w zależności od przepisu używa się całego, surowego jajka, surowego żółtka lub gotowanego żółtka. W produkcji przemysłowej wykorzystuje się jajka w proszku. Ostrości majonezowi nadaje sok z cytryny lub ocet winny, a także sól i pieprz.
Koniecznie wykonajcie ten pyszny majonez samodzielnie.
Alergeny w majonezie z thermomixa
Lista alergenów dla majonezu z Thermomixa przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
Wartości odżywcze majonezu z thermomixa
Oleje roślinne to dobre źródło zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.