Łosoś pieczony z warzywami
- Łosoś filet - 4 filety (800 g)
- Cytryna - 1 sztuka (100 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (30 ml)
- Cukinia - 1 sztuka (200 g)
- Pomidory koktajlowe (200 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (40 g)
Przepis na łososia pieczonego z warzywami krok po kroku
Łososia dopraw do smaku i skropl oliwą z oliwek.
Przełóż rybę na blachę do pieczenia.
Pomidorki koktajlowe przekrój na pół, a cukinię pokrój w półksiężyce. Połóż obok ryby.
Całość skropl oliwą z oliwek, a na rybę połóż plastry cytryny.
Upiecz całość w piekarniku przez 30 minut w 180 st. C.
Upieczone danie posyp posiekaną natką pietruszki.
-
Rolada szpinakowa
-
Łosoś z piekarnika
-
Rolada szpinakowa z łososia
-
Tortilla z łososiem
-
Ceviche
-
Tatar z łososia
-
Łosoś pieczony
-
Pieczony łosoś
-
Tortilla na zimno
-
Makaron z łososiem
-
Sałatka z wędzonego łososia
-
Łosoś z patelni
-
Rolada szpinakowa z łososiem
-
Łosoś smażony
-
Makaron z łososiem i szpinakiem
-
Kanapki z łososiem
-
Tarta z łososiem
-
Łosoś w cieście francuskim
-
Dania z łososiem
Więcej informacji na temat łososia pieczonego z warzywami
Ryby to idealny pomysł na zdrowy obiad pełen witamin, a co najważniejsze kwasów omega 3, które Polacy spożywają w bardzo niewielkich ilościach.
Średnie spożycie ryb w Polsce niestety wciąż jest niskie i wynosi tylko około 12 kg/rok na osobę. Polacy najczęściej sięgają po mintaja, śledzie i makrelę. Są to zdecydowanie najtańsze gatunki ryb, często zapominamy o dorszu, łososiu lub halibucie, które charakteryzują się wysoką zawartością kwasów omega 3 w swoim składzie.
Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, każdy z nas powinien spożywać 250 g ryb dwa razy w tygodniu lub suplementować kwasy omega 3, szczególnie chodzi tutaj o kwasy, które należą do tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – EPA, DHA. Nasz organizm nie jest w stanie ich syntetyzować samodzielnie, dlatego tak ważna jest podaż w żywności. Kwasy te działają przeciwzapalnie, zmniejszają ryzyko chorób sercowo- naczyniowych, które są główną przyczyną śmierci na Świecie.
Dlatego szczególnie zachęcam do włączenia ryb do swojego codziennego jadłospisu, wyjdzie to nam tylko na dobre.
Zatem, jak zrobić łososia pieczonego z warzywami?
W pierwszej kolejności łososia dopraw do smaku i skropl oliwą z oliwek. Przełóż rybę na blachę do pieczenia. Pomidorki koktajlowe przekrój na pół, a cukinię pokrój w półksiężyce. Połóż obok ryby. Następnie całość skropl oliwą z oliwek, a na rybę połóż plastry cytryny. Upiecz całość w piekarniku przez 30 minut w 180 st. C. Upieczone danie posyp posiekaną natką pietruszki. Nasz łosoś pieczony z warzywami jest dobry do spożycia.
O rodzaju warzyw możesz zadecydować sam, idealnie sprawdzą się też ziemniaki lub bataty, które po upieczeniu będą jak domowe frytki. Cały obiad jest niezwykle szybki i zdrowy, dlatego koniecznie zachęcam Cię do jego wypróbowania.
Skoro już znasz ten sprawdzony przepis na łososia pieczonego z warzywami, koniecznie wykorzystaj go i przekonaj się, jaki jest pyszny. Nie pozostało mi nic innego jak życzyć Ci smacznego!
Alergeny w łososiu pieczony z warzywami
Lista alergenów dla łososia pieczonego z warzywami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Łosoś filet
Wartości odżywcze łososia pieczonego z warzywami
W podobny sposób możesz przygotować dowolny rodzaj ryby.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.