Kompot z suszonych owoców
- Śliwki suszone (250 g)
- Jabłka suszone (250 g)
- Gruszki suszone (250 g)
- Morele (250 g)
- Miód - 4 łyżki (100 g)
Przepis na kompot z suszonych owoców krok po kroku
Owoce włóż do garnka zalej 4 l ciepłej wody i namocz przez 30 minut.
Do garnka dołóż cynamon, anyż i goździki i gotuj całość przez 25 minut.
Kompot przelej do dzbanka i odstaw do ostygnięcia.
Odcedź przyprawy korzenne.
Więcej informacji na temat kompotu z suszonych owoców
Kompot z suszonych owoców to napój, który nieodłącznie kojarzy się ze świętami. To głównie wtedy jest przygotowywany w większości polskich domów. Ma wielu zwolenników, ale również bardzo dużo przeciwników. W tej wersji całość jest bardzo delikatna, lekka, ale również niezwykle korzenna. To napój, który wspaniale rozgrzewa w zimowe dni, a jego wykonanie zabiera bardzo mało czasu.
Przepis na kompot z suszonych owoców jest niezwykle łatwy i mało pracochłonny. Całość nie zabiera zbyt dużo czasu, jednak należy pamiętać o wstępnym namaczaniu owoców, by były odpowiednio miękkie i oddały cały swój smak do kompotu. Gotowanie jest bardzo szybkie, gdyż owoce rozpadają się naprawdę ekspresowo. Dlatego kompot można zrobić nawet w ten sam dzień.
W tym napoju bardzo ważne są przyprawy, które dodaje się, by stworzyć ten przepyszny smak. Najlepiej sięgnąć w tym wypadku po cynamon, goździki i anyż, a także kardamon. Całość nadaje kompotowi piernikowego smaku, ale również dba o zdrowie. Choć przypraw korzennych nie używa się w kuchni zbyt często, to są one niezwykle wartościowe. Cynamon, którego jest w tym kompocie najwięcej, ma silne działanie przeciwzapalne, a dodatkowo pozwala obniżyć stężenie cukru we krwi. To świetna przyprawa dla wszystkich borykających się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Goździki wspaniale dbają o zdrowie jamy ustnej i działają przeciwbólowo. Anyż poprawia trawienie, dzięki czemu kompot świetnie sprawdzi się do wigilijnej kolacji, której często towarzyszy uczucie przejedzenia.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kompot z suszonych owoców, by był naprawdę pyszny i słodki, to ten przepis sprawdzi się idealnie. Powstaje z niego najlepszy wigilijny napój, który przekona do siebie nawet największych sceptyków. Z przepisu dowiesz się jak ugotować susz, by stworzyć niezwykle delikatny kompot. Warto wybierać owoce suszone na kompot, które nie mają zbyt dużej liczby konserwantów, a także pamiętać, że nie powinny być wędzone. Dobra jakość produktów sprawi, że całość będzie miała lepszy smak i bardziej dobroczynne działanie na organizm.
Alergeny w kompocie z suszonych owoców
Lista alergenów dla kompotu z suszonych owoców przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z suszonych owoców
Wartości odżywcze kompotu z suszonych owoców
Ten kompot ma niezwykle wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie będzie wskazany dla osób z insulinoopornością i cukrzycą.
Energia i białka
(510g)
Węglowodany
(510g)
Tłuszcze
(510g)
Witaminy
(510g)
Składniki mineralne
(510g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.