Ciasto z sezamem
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Jajko (3 szt.)
- Sezam nasiona (100 g)
- Cukier (170 g)
- Mleko 2% (125 ml)
- Margaryna do pieczenia (100 g)
- Proszek do pieczenia (5 g)
Przepis na ciasto z sezamem krok po kroku
Jajka ubij na puszystą masę razem z cukrem.
Margarynę roztop w rondelku. Dodaj do jajek, cały czas ubijając.
Mleko podgrzej w rondelku lub mikrofali. Dodaj do masy jajecznej, ciągle ubijając.
Do masy przesiej mąkę oraz proszek do pieczenia i ubij ją z pozostałymi składnikami.
Do masy dodaj sezam, zostawiając odrobinę do dekoracji. Całość wymieszaj.
Masę przelej do foremki zabezpieczonej papierem do pieczenia. Posyp sezamem.
Piecz około 45 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
Więcej informacji na temat ciasta z sezamem
Ciasto z sezamem to niezwykle smaczny wybór na wolne popołudnie. Jest bardzo proste w przygotowaniu, a do tego potrzebujesz do niego tylko kilku składników. Z tego przepisu dowiesz się jak upiec je w kilka chwil.
Przepis na ciasto z sezamem to doskonały pomysł na pyszny deser, który sprawdzi się do kawy. Robi się go z podstawowych składników. Potrzebujesz mąki, jajek, oleju i oczywiście sezamu. Choć jest tylko dodatkiem, to właśnie on nadaje całości charakterystycznego smaku. Jeśli kochasz chałwę i tahini, to na pewno pokochasz też ten wypiek. Całość przypomina nieco babkę. Ciasto jest równie aksamitne i puszyste. By je przygotować potrzebujesz tylko podstawowego sprzętu. Sprawdzi się mikser, ale również piekarnik. Pamiętaj, że czas pieczenia musisz dostosować do posiadanego sprzętu. Podany w przepisie jest tylko orientacyjny. To dlatego, że każdy sprzęt jest inny. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje ciasto dobrze się upiecze, możesz wykorzystać najprostszą metodę sprawdzania. Wystarczy, że wbijesz patyczek od szaszłyków do ciasta. Jeśli wyciągniesz suchy patyczek, oznacza to, że ciasto, które pieczesz, jest już gotowe. Obserwuj również jego zewnętrzną część. W przypadku, gdy zbyt mocno się rumieni, możliwe, że Twój piekarnik spieka bardzo mocno - wtedy potrzebne może być zmniejszenie temperatury lub użycie zupełnie innego trybu.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciasto z sezamem, by było smaczne, domowe i szybkie, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. To ciasto sezamowe, choć może nie jest niezwykle efektowne, to naprawdę dobrze smakuje. To doskonała opcja na deser, który zrobisz w piekarniku w kilka chwil. To ciasto z dużym dodatkiem sezamu smakuje fantastycznie. Najlepiej zaraz po upieczeniu. Jeśli kochasz słodko - gorzkie smaki, ten wypiek ma szansę zagościć w Twoim menu na dłużej. A więc jeśli masz chwilę wolnego czasu i potrzebne składniki, nie wahaj się, tylko sięgnij po ten prosty deser na bazie mąki pszennej i sezamu. Jeśli chcesz, by całość była jeszcze bardziej sezamowa, dodaj do ciasta tahini.
Alergeny w cieście z sezamem
Lista alergenów dla ciasta z sezamem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sezam nasiona
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze ciasta z sezamem
To opcja, która zawiera sporo cukru i kalorii, a mało wartości odżywczych, więc lepiej by nie gościła zbyt często w naszym menu.
Energia i białka
(95g)
Węglowodany
(95g)
Tłuszcze
(95g)
Witaminy
(95g)
Składniki mineralne
(95g)
-
mąka pszenna,
jajka,
sezam,
cukier,
mleko,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.