Chipsy z dyni
- Dynia (500 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki stołowe (20 ml)
Przepis na chipsy z dyni krok po kroku
Dynię dokładnie umyj, wydrąż z niej pestki i obierz ją ze skóry.
Przy pomocy obieraczki dynię pokrój na cienkie plasterki.
Plasterki z dyni włóż do miski, dodaj do niej oliwę oraz po pół łyżeczki soli, oraz papryki słodkiej.
Składniki dokładnie wymieszaj.
Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia wyłóż plasterki dyni tak, aby nie dotykały się.
Chipsy z dyni piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 15 minut (chipsy powinny być chrupiące).
Upieczone chipsy wyciągnij z piekarnika i pozostaw je do wystudzenia.
Więcej informacji na temat chipsów z dyni
Chipsy z dyni to doskonała propozycja na pyszną przekąskę. Domowe chipsy możesz podać podczas spotkań ze znajomymi lub jako przekąskę podczas wieczoru filmowego. W dalszej części dowiesz się jak przygotować chipsy z piekarnika - możesz również przygotować chipsy smażone, jednak są one bardziej kaloryczne niż te pieczone. Prosty przepis na chipsy z dyni nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przekąski potrzebne będą następujące produkty spożywcze: dynia, oliwa z oliwek, sól oraz papryka słodka.
A jak zrobić chipsy z dyni? Dynię dokładnie umyj, wydrąż z niej pestki i obierz ją ze skóry. Przy pomocy obieraczki dynię pokrój na cienkie plasterki. Plasterki z dyni włóż do miski, dodaj do niej oliwę oraz po pół łyżeczki soli oraz papryki słodkiej. Składniki dokładnie wymieszaj. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia wyłóż plasterki dyni tak, aby nie dotykały się. Chipsy z dyni piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut (chipsy powinny być chrupiące). Upieczone chipsy wyciągnij z piekarnika i pozostaw je do wystudzenia.
Dynia to bogate źródło witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na wiele funkcji naszego organizmu. W dyni znajdziemy między innymi: witaminę A, witaminę E, witaminę C oraz niektóre witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, magnez, selen, cynk, miedź oraz mangan. Dynia jest warzywem niskokalorycznym, ponieważ w 100 gramach zawiera tylko 30 kcal. Dynia jest również bogata w beta-karoten, który zaliczany jest do przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Podsumowując wiesz już jak przygotować pyszne, solone chipsy z dyni. Najlepsze chipsy są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Możesz podać je jako smaczną przekąskę podczas spotkań ze znajomymi lub podczas wieczoru filmowego. Chipsy pieczone w piekarniku są mniej kaloryczne niż te, które smażone są w głębokim tłuszczu.
Alergeny w chipsach z dyni
Lista alergenów dla chipsów z dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na chipsy z dyni
Wartości odżywcze chipsów z dyni
Chipsy z dyni to doskonała propozycja na pyszną przekąskę. Dynia stanowi doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, dlatego warto wypróbować przepisy z jej wykorzystaniem.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.