Buraczki z jabłkiem
- Buraki gotowane (500 g)
- Jabłko (360 g)
- Cebula (100 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
- Cukier (4 g)
- Sok z cytryny (20 ml)
Przepis na buraczki z jabłkiem krok po kroku
Buraczki pokrój w kostkę lub zetrzyj na grubych oczkach.
Jabłka umyj i również pokrój w kostkę lub zetrzyj na grubych oczkach.
Cebulę obierz i drobno poszatkuj.
Buraczki, jabłka i cebulę wymieszaj.
Dodaj ocet, olej, cukier oraz pieprz i sól do smaku.
Dokładnie wymieszaj.
Schłodź około 30 minut przed podaniem.
-
Surówka z czerwonej kapusty
-
Surówka z marchewki
-
Surówka z kapusty pekińskiej
-
Surówka z kiszonej kapusty
-
Surówka z młodej kapusty
-
Surówka z selera
-
Surówka colesław
-
Surówka z marchewki i jabłka
-
Sałatka z rzodkiewkami
-
Surówka z kalarepy
-
Surówka z buraków
-
Surówka z selera naciowego
-
Surówka z cukini
-
Surówka z sałaty lodowej
-
Surówka z białej kapusty coleslaw
-
Surówka z kapusty białej
-
Surówka z pora i marchewki
-
Surówka z białej kapusty z majonezem
-
Surówki
Więcej informacji na temat buraczków z jabłkiem
Buraczki z jabłkiem to doskonały przepis na pyszny dodatek do dań głównych. Słodkie jabłka idealnie komponują się z delikatnym smakiem buraka i ostrą cebulą.
Przepis na buraczki z jabłkiem to doskonały sposób na warzywa do obiadu. Ta surówka jest prosta w przygotowaniu, a naprawdę ciekawa. Stanowi smaczne rozwiązanie dla miłośników buraków. Zwykle buraczki przygotowuje się tylko z cebulą i octem. Dodatek jabłka jednak doskonale wpływa na smak i formę tego dodatku. Dzięki temu chce się sięgać po ten składnik. Stanowi najlepsze rozwiązanie na co dzień. Buraki w takiej wersji smakują naprawdę wybornie. Przyciągają wzrok wszystkich gości i udowadniają, że dania na bazie warzyw wcale nie muszą być nudne i niesmaczne. Ciężko przejść obok tej surówki obojętnie. To zapewne najlepsza i najszybsza warzywna sałatka, o cudownym smaku i wspaniałym, niebanalnym sposobie podania. Na pewno przypadnie do gustu miłośnikom tradycyjnych surówek, choć w tej wersji zyskała nieco świeżości. Łączy się z każdym rodzajem mięsa, a także z typowo wegetariańskimi i wegańskimi potrawami. Ma mocny, charakterystyczny smak i zapach.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić buraczki z jabłkiem, by były pyszne i dobre dla zdrowia, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Buraczki stanowią szybkie rozwiązanie. Do tego przepisu nie trzeba ich gotować, a to duże uproszczenie. Burak ćwikłowy jest rośliną powszechnie uprawianą w naszych ogródkach, nie jest wymagający w uprawie. Burak jest warzywem bogatym w witaminę C oraz witaminę B1. Witamina C odpowiada za wspomaganie odporności naszego organizmu oraz za wzmacnianie naczyń krwionośnych. Witamina B1 pozytywnie wpływa na układ krwionośny, mięśniowy, a także na funkcje poznawcze i zapamiętywanie. Buraki zawierają też ciemny barwnik, który chroni przed szybkim starzeniem się organizmu, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia nowotworu. Zwiększa również przyswajanie tlenu przez komórki. Buraki z cebulą to świetny pomysł na surówkę na zimę do słoika. Surówkę można spożywać na ciepło i na zimno, zależy to od Twoich preferencji.
Alergeny w buraczkach z jabłkiem
Lista alergenów dla buraczków z jabłkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na buraczki z jabłkiem
Wartości odżywcze buraczków z jabłkiem
To zdrowa opcja, która zawiera dużo witamin i składników mineralnych.
Energia i białka
(251g)
Węglowodany
(251g)
Tłuszcze
(251g)
Witaminy
(251g)
Składniki mineralne
(251g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.