Bigos bez mięsa
- Kapusta biała (800 g)
- Pomidor (720 g)
- Koncentrat pomidorowy (140 g)
- Bulion warzywny (2000 ml)
- Cebula (100 g)
- Borowiki (50 g)
Przepis na bigos bez mięsa krok po kroku
Opłucz i pokrój kapustę na ćwiartki i usuń twardy rdzeń, drobno poszatkuj. Cebulę obierz i pokrój w krążki.
Do dużego garnka włóż kapustę i cebulę, zalej je bulionem. Całość gotuj przez 30 minut.
Pomidory obierz, pokrój w ćwiartki i wrzuć do garnka. Dopraw solą, pieprzem i gotuj całość 10 minut.
Dodaj do garnka koncentrat pomidorowy, liście laurowe, ziele angielskie i grzyby, dobrze wymieszaj. Duś, od czasu do czasu mieszając przez 1,5 godziny.
Na koniec dopraw bigos solą i pieprzem.
-
Bigos staropolski
-
Bigos
-
Bigos z kiszonej kapusty
-
Bigos tradycyjny
-
Bigos z młodej kapusty
-
Bigos z cukinii
-
Bigos wigilijny
-
Bigos wegetariański
-
Bigos ze słodkiej kapusty
-
Bigos z białej kapusty
-
Bigos myśliwski
-
Bigos świąteczny
-
Bigos z kapusty mieszanej
-
Bigos cygański
-
Bigos wegański
-
Bigos z kabaczka
-
Bigos z kapusty pekińskiej
-
Bigos z grzybami
-
Bigos
Więcej informacji na temat bigosu bez mięsa
Bigos bez mięsa to wspaniała alternatywa dla wszystkich, którzy nie przepadają za mięsnymi daniami. Jest prosty, smaczny, a przy okazji dużo lżejszy niż tradycyjna wersja. Robi się go z kapusty z dodatkiem warzyw i grzybów. Dzięki temu pomimo braku mięsa jest niezwykle smaczny i bardzo aromatyczny. Sprawdzi się nie tylko na święta, ale również na co dzień.
Przepis na bigos bez mięsa jest świetną opcją dla wszystkich miłośników smacznych, ale również pysznych i zdrowych dań. To potrawa typowo wegańska, nie ma w niej mięsa, ani produktów odzwierzęcych. Jest za to bardzo dużo kapusty, a także pyszne i aromatyczne grzyby. Dzięki tym wszystkim składnikom bigos smakuje po prostu fantastycznie. Co jest znacznie większym plusem, po jego zjedzeniu nie odczuwa się ciężkości. To zdecydowanie przepis dla wszystkich osób, które szukają przepisu na tradycyjne polskie dania w nieco odświeżonej formie.
Jeśli zastanawiasz jak zrobić bigos bez mięsa, który będzie smaczny, prosty i szybki w przygotowaniu, to ten przepis przypadnie ci do gustu. Jego stworzenie zabiera tylko kilka chwil, a całość składa się z naprawdę kilku produktów, które można znaleźć w każdym sklepie. Podstawą tego dania jest oczywiście kapusta. Do stworzenia bigosu nadaje się zarówno kapusta kiszona, jak i biała kapusta. Wszystko zależy od końcowego efektu, który chce się osiągnąć. Bigos z białej kapusty jest nieco bardziej słodki i delikatny, to świetny wybór dla dzieci. Natomiast ten na bazie kapusty kiszonej jest bardziej kwaśny, co na pewno pokochają wszyscy fani aromatycznych dań. W obu przypadkach dodaje się te same przyprawy, dlatego można kapusty stosować zamiennie. Można je nawet połączyć w jednym daniu.
Ze względu na to, że ten bigos jest wegetariański, to jest też zdrowszy dla układu krwionośnego. Nie dostarcza nasyconych kwasów tłuszczowych, które negatywnie wpływają na jego funkcjonowanie. Oprócz tego jest pyszny, a także szybki, jego zrobienie zajmuje dużo mniej czasu, gdyż nie trzeba wcześniej przygotowywać mięsa. Ten prosty przepis pozwala stworzyć posiłek smaczny i w pełni roślinny.
Alergeny w bigosie bez mięsa
Lista alergenów dla bigosu bez mięsa przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze bigosu bez mięsa
To zdrowa opcja, która może gościć w diecie często.
Energia i białka
(476g)
Węglowodany
(476g)
Tłuszcze
(476g)
Witaminy
(476g)
Składniki mineralne
(476g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.