Aioli
- Oliwa z oliwek (300 ml)
- Żółtko jajka (3 szt.)
- Natka pietruszki - pół pęczka (10 g)
- Sok z cytryny (20 ml)
Przepis na aioli krok po kroku
Czosnek przeciśnij przez praskę, dodaj do niego sok wyciśnięty z połowy cytryny.
Wbij żółtka i rozbij rózgą składniki.
Powoli wlewaj olej partiami cały czas ubijając, dopraw solą i pieprzem.
Na koniec dodaj posiekaną natkę pietruszki i wymieszaj.
Więcej informacji na temat aioli
Aioli to doskonała propozycja na pyszny sos podobny do majonezu. Dodatek do wielu potraw pochodzący z Francji jest tam tradycyjnie podawany do frytek, kurczaka, gotowanych warzyw oraz innych rodzajów posiłków. Przepis na sos jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go zrobić. Do przygotowania sosu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: oliwa z oliwek, czosnek, żółtka jaj, sól, pieprz, natka pietruszki opcjonalnie, sok z cytryny lub ocet jabłkowy.
Jak zrobić aioli? Czosnek przeciśnij przez praskę, dodaj do niego sok wyciśnięty z połowy cytryny. Sos ubija się rózgą w misce. Najlepiej sprawdzi się szklana miska i metalowa rózga. Czosnek umieść w misce, wbij dwa żółtka i rozbij rózgą. Po woli wlewaj olej partiami cały czas ubijając, dopraw solą i pieprzem. Sos ma być gęsty i kremowy. Na koniec możesz dodać do sosu posiekaną natkę pietruszki, która pozwoli pozbyć się przykrego zapachu czosnku. Sos możesz przygotować także w mniej tradycyjny sposób, lecz dużo szybszy, czyli za pomocą blendera. Do wysokiego wąskiego naczynia włóż wszystkie składniki sosu i zblenduj, aż powstanie gęsty kremowy sos. Możesz go przechowywać w lodówce ponad tydzień.
Oliwa z oliwek to powstający poprzez tłoczenie oliwek olej roślinny. Oliwa może mieć różny kolor i smak. Oliwa zawiera kwas oleinowy, który jest tłuszczem nienasyconym. Tłuszcze nienasycone są bardzo zdrowe dla naszego organizmu, pomagają zapobiegać chorobom układu krążenia. Mają także niebagatelny wpływ na obniżanie cholesterolu frakcji LDL znanego jako zły cholesterol, który w nadmiarze powoduje miażdżycę. Oliwa z oliwek jest także doskonałym naturalnym źródłem przeciwutleniaczy, jednym z nich jest właśnie witamina E, zwana witaminą młodości. Oliwa z oliwek ma także silne właściwości łagodzące stany zapalne. Oliwa z oliwek ma także szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, świetnie natłuszcza, dlatego stosuje się ją jako dodatek do kremów i masek do włosów.
Podsumowując sos aioli to bardzo podobny do naszego tradycyjnego majonezu sos z dodatkiem czosnku. Jest bardziej wyrazisty w smaku i można go podawać jako dodatek do wielu potraw mięsnych i warzywnych. Dzięki możliwości przechowywania w lodówce możesz przygotować większą porcję sosu.
Alergeny w aioli
Lista alergenów dla aioli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze aioli
Aioli to bardzo zdrowy sos na bazie oliwy z oliwek. Jest jednak bardzo kaloryczny więc powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na spożywaną ilość. Może bardzo podnieść kaloryczność posiłku, który bez jego dodatku jest nisko kaloryczny.
Energia i białka
(35g)
Węglowodany
(35g)
Tłuszcze
(35g)
Witaminy
(35g)
Składniki mineralne
(35g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.