Czy możesz je zjeść, jeśli ma czarne plamki? Absolutnie nie!

Kobieta trzyma w ręce awokado i zastanawia się, a także informacje na temat spożycia awokado, gdy jest zepsute
Jedzenie go w takiej formie może powodować między innymi nowotwory i chorobę Parkinsona, fot. Asier
ikona podziel się
Opublikowano: 20.03.2024 r., 7:14 | Autor: Paulina Lipińska
Awokado to owoc, który staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Kupienie odpowiedniego awokado wymaga nie lada umiejętności. Trzeba wiedzieć, kiedy jest ono dojrzałe, ale nie przejrzałe. Poza tym, ogromnie istotne jest również jego przechowywanie, by nie dopuścić do procesu gnicia. Czy możesz jeść awokado, jeżeli po przekrojeniu zauważasz czarne nitki i plamki? Sprawdź!

Awokado - skąd pochodzi i jak smakuje?

Awokado jest rośliną, która hodowana jest od dawna w Meksyku. Poza tym, uprawia się je w Stanach Zjednoczonych, Peru, Dominikanie, Kenii, Kolumbii i Brazylii.

Jest to owoc rosnący na drzewie. Awokado jest owalne, ma zieloną lub brązową skórkę. Jego smak i zapach jest specyficzny, ponieważ właśnie nie jest zbyt intensywny. Jedynie można wyczuć lekki, orzechowy smak. Składa się z miąższu, który otacza dużą pestkę. Dojrzałe awokado jest maślane i tłuste, często stosowane jako zamiennik masła lub składnik pasty.

Jakie właściwości ma awokado?

Awokado jest niezwykle zdrowym i bardzo odżywczym składnikiem diety. Jego jedzenie wywiera bardzo korzystny wpływ na organizm. Przede wszystkim, złożone jest z nienasyconych kwasów tłuszczowych (w dodatku o poprawnym stosunku kwasów omega-3 do omega-6), które są ogromnie ważnym elementem odpowiednio zbilansowanej diety. Znajduje się w nim kwas oleinowy, który ma wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi. Jest więc idealnym produktem, który należy włączyć w diecie po zawale serca. Ponadto, jest cennym składnikiem odżywiania, który ma za zadanie zadbać o układ sercowo-naczyniowy, czyli zapobieganie powstawania miażdżycy serca, choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego krwi i tak dalej.

Jego działanie przeciwnowotworowe bierze się z zawartości witamin takich, jak witamina A, C, E oraz tych z grupy B. Do kompletu dołożyć trzeba też występowanie żelaza, wapnia, fosforu, magnezu, potasu, cynku oraz sodu, a także antyoksydanty.

W dodatku, jedzenie awokado jest szczególnie polecane w diecie kobiet z cukrzycą ciążową. Dzięki zawartości kwasu foliowego, wywiera się pozytywny wpływ na rozwijające się dziecko. Ogólnie, owoc ten jest polecany dla osób z insulinoopornością oraz cukrzycą, ponieważ awokado wpływa na obniżenie poziomu glukozy oraz insuliny we krwi, także przez znajdujący się w nim błonnik.

Awokado jak najbardziej jest godne polecenia, ponieważ pozytywne skutki po jedzeniu go są bardzo duże, jednak jeśli zaczyna się z nim robić TO, wyrzuć go do kosza!

Awokado ma plamki - mogę je zjeść? Szkoda mi wyrzucić!

Awokado nie należy do najtańszych owoców. Wielu z nas rezygnuje z zakupu, bo jego cena jest wysoka. Jeśli już kupuje się awokado, po prostu szkoda wyrzucać. Niestety, jeśli kupiłaś/eś awokado i po przekrojeniu okazało się, że ma czarne plamki oraz niteczki, trzeba go wyrzucić, bo nie nadaje się do jedzenia.

Takie plamki i niteczki świadczą o tym, że awokado zaczyna się psuć. Oznacza to, że pojawia się w nim pleśń. Jedzenie pleśni jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia. Powstające w spleśniałym jedzeniu mykotoksyny, zjadane w dużych ilościach oraz regularnie, prowadzą do powstawania szeregu chorób, w tym nawet nowotworów. Nawet odkrojenie spleśniałych części awokado nie jest dobre. Jeżeli już pojawiła się w owocu, oznacza to, że przeniknęła w głąb całości.

Poza nowotworami, pleśń powoduje powstawanie alergii, chorób nerek, wątroby, układu pokarmowego oraz oddechowego. Może nawet być przyczyną rozwoju choroby Parkinsona.

Czy to wszystko jest tego warte? Zamiast zastanawiać się, czy zjeść zepsute awokado, po prostu się go pozbądź. To o wiele lepsze, co możesz zrobić, zamiast je jeść.

Zepsute awokado przekrojone na pół, a także jakiego awokado nie można jeść
Taki owoc koniecznie wyrzuć do kosza! Zaczął się psuć!, fot. IrinaBolshunova

Lepiej nie ryzykować

Dokładnie, o wiele lepszym rozwiązaniem jest po prostu wyrzucenie zepsutego awokado, ponieważ zjedzenie go może skutkować wieloma bardzo poważnymi chorobami.

Awokado jest bardzo zdrowe, ale tylko wtedy, kiedy nie jest spleśniałe. Gdy pojawiają się pierwsze oznaki pleśni i gnicia, nie wahaj się. Taki owoc nadaje się tylko do wyrzucenia. Pomimo, że warto praktykować zasady zero waste, jedzenie spleśniałych produktów wyrządzi wiele krzywdy - zdecydowanie nie warto tego robić.

Awokado przekrojone na pół położone na dłoniach, idealne do jedzenia, a także jakie właściwości ma awokado
Takie awokado jest idealne! Miękkie, dojrzałe i co najważniejsze - bez żadnych oznak psucia i gnicia, fot. Ivan Kmit

Źródła:

  • Hass avocado composition and potential health effects, Crit Rev Food Sci Nutr  . 2013;53(7):738-50, Mark L. Dreher, Adrienne J. Davenport 
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto