Każdego dnia Polacy robią zakupy spożywcze. Okazuje się, że wydajemy coraz więcej na pożywienie. Musimy się ograniczać i robić przemyślane zakupy. Zapytaliśmy naszą społeczność na Facebooku o kwestię wydawanych funduszy na żywność. Oto, jakie odpowiedzi otrzymaliśmy.
Ostatnie lata były dla nas ciężkie. Znacząco wzrosły koszty utrzymania. Ceny wszystkiego poszybowały w górę. W grudniu 2019 r. inflacja wyniosła 3,4, rok później było to 2,4. Na koniec 2021 r. wskaźnik ten osiągnął już 8,6, a grudzień 2022 r. zakończony został na poziomie 16,6. Grudzień 2023 to już spadek na 6,2, a jednak wciąż skarżymy się na ogromne koszty życia.
Ze względu na to, że jedzenie jest podstawową potrzebą człowieka, wydajemy na nie niekiedy bardzo dużo pieniędzy. Byliśmy ciekawi, jak dużo miesięcznie Polacy wydają na same artykuły spożywcze.
Większość osób nie podała konkretnych kwot, jednak zdecydowanie najwięcej komentarzy jest ze sobą zgodnych. Jest drogo, coraz drożej.
O ile wzrosły wydatki na jedzenie w przeciągu 3-4 lat?
Ile wydajemy miesięcznie na żywność? Jak wzrosły koszty żywności na przestrzeni 3-4 lat? Zdecydowana większość nie jest zachwycona tym, że jedzenie podrożało aż tak. Niektórzy nie piszą wartości, ale krótko komentują:
O dużo za dużo.
Dużo za dużo. O wiele za dużo...
Dużo.
Duuuużoo.
Jest coraz gorzej.
Niektórzy musieli obniżyć standardy. Zamiast wybierać produkty droższe, stawiają na tańsze alternatywy.
Padły też komentarze wskazujące na liczby. Jesteś ciekawa/y, jakie są to wartości? Sam/a sprawdź!
Jak nie wydawać tak dużo na żywność?
Przede wszystkim nie wyrzucaj - wykorzystaj. Bardzo ważne jest to, by oszczędzać jedzenie i gotować z głową.
By zaoszczędzić pieniądze na zakupach spożywczych, zrób listę zakupów. To bardzo pomaga w tym, by nie kupować zbyt dużej ilości jedzenia, które nie jest potrzebne.
Planuj posiłki, które chcesz ugotować. To fajny krok, który sprawia, że nie kupisz tego, co może się później zmarnować.
Czasami tańsze produkty wcale nie są gorsze od droższych. Warto czytać etykiety, a przy tym próbować wielu produktów i ocenić, czy ci odpowiadają.
Nie rób zakupów, jeśli jesteś głodna/y. Idąc przed posiłkiem do sklepu jest większa szansa, że kupisz za dużo jedzenia, które później może być niezjedzone i nie będzie nadawało się do zjedzenia, ponieważ się przeterminuje.
Często na koniec dnia w sklepach są robione promocje i przeceny - można dużo oszczędzić
Możesz nawet zacząć uprawiać freeganizm. Szokuje? Być może, ale możesz naprawdę sporo zyskać.
A jakie są twoje sposoby na oszczędzanie pieniędzy?