Carpaccio

carpaccio

Carpaccio to jedno z najbardziej popularnych dań kuchni włoskiej. Wynaleziono je w Wenecji w 1950 roku. Zwykle podaje się carpaccio w formie przystawki. Danie najczęściej robi się z wołowiny, jednak wiele osób przyrządza potrawę także z tuńczyka, cielęciny lub łososia. Carpaccio zazwyczaj doprawiane jest sokiem z cytryny i oliwą, a niekiedy serwuje się je z cienkimi plastrami różnego rodzaju sera, bakaliami oraz kaparami. W rozszerzonej wersji carpaccio podaje się również z cienko krojonym mięsem, warzywami, a nawet owocami.

Carpaccio - przepisy

Carpaccio – pomysły i przepisy na domowe carpaccio z różnych produktów

Carpaccio to klasyczne danie włoskie, które robi się w Italii od wielu pokoleń. W dzisiejszych czasach jego podstawą jest mięso wołowe, ale też różnego rodzaju ryby, które układa się w finezyjne formy – rzecz jasna uprzednio cienko pokrojone. Zazwyczaj carpaccio doprawia się sokiem z cytryny i oliwą, ale też rukolą, plastrami z buraków i parmezanem. Przepyszna jest również wersja potrawy z fetą. Jak zrobić tradycyjne carpaccio? Z czym serwować potrawę? Sprawdź historię powstania włoskiego dania i dowiedz się, w jaki sposób je przyrządzać.

Co to jest carpaccio? Sprawdź najciekawszy przepis na to pyszne danie!

Skąd wzięło się carpaccio? Kto wymyślił klasyczne włoskie danie?

Kuchnia włoska jest jedną z najbardziej znanych na całym świecie. Popularnym daniem, które uwielbiane jest przez wielu ludzi, jest carpaccio. Potrawa po raz pierwszy pojawiła się w jednym z weneckich barów w 1950 roku – dokładnie w Giuseppe Cipriani’s Harry’s Bar. Pewnego dnia bar ten odwiedziła Amalia Nani Mocenigo, czyli włoska hrabina. Kobieta zwierzyła się Giuseppe, iż lekarz zalecił jej spożywanie mięsa bez obróbki termicznej. Aby być zdrowa (hrabina zmagała się z ciężką anemią), nie mogła jeść mięsa w ulubionej, a więc smażonej postaci. Jako że Giuseppe mocno przejął się zaleceniami lekarza hrabiny, postanowił wymyślić dla kobiety potrawę z surowego mięsa. Danie miało być szczególnie bogate w żelazo, którego było szczególnie mało w diecie hrabiny. Giuseppe wpadł na pomysł, że pokroi surowe mięso wołowe w cienkie plastry. Dodał do niego sos Worcestershire, sos majonezowy, mleko, świeży sok z wyciśniętej cytryny, pieprz i sól.

Z początku nikt nie chciał odważyć się na wymyślenie podobnego dania. Amalia Nani Mocenigo stwierdziła jednak, że potrawa jest wybitna! Dopiero wtedy inni kucharze poważnie zaczęli interesować się robieniem dań na bazie surowego mięsa. Sława carpaccio Giuseppe błyskawicznie rozprzestrzeniła się po Italii, a później po całym świecie. Ludzie uważali danie za zdrową przystawkę i elegancki poczęstunek dla gości. Warto opowiedzieć jeszcze o tym, skąd w ogóle wzięła się nazwa potrawy. Określenie carpaccio zaczerpnięto od nazwiska włoskiego malarza, mianowicie Vittore Carpaccio. Dlaczego? Otóż w jego stylu pojawiały się mocne, czerwone linie, które do złudzenia przypominały… barwę surowego mięsa. Pewnego dnia hrabina wspomniała Giuseppe o wystawie Carpaccio, na której się znalazła. Właśnie wtedy kucharz wpadł na pomysł, aby tak nazwać swoje autorskie danie – carpaccio, od nazwiska malarza. Delikatne mięso wołowe, skropione sosami i cytryną, przypominało mu bowiem dzieła włoskiego artysty, o którym opowiedziała hrabina.

Jak zmieniło się carpaccio na przestrzeni lat? Oryginalny przepis na danie

Wraz z upływem lat carpaccio zaczęło nieco zmieniać swoją pierwotną formę. Przygotowywano je już nie tylko z czerwonego mięsa, ale i z warzyw (np. z buraków), grzybów i ryb. Sos do carpaccio, którego dziś najczęściej używają włoscy kucharze, to mieszanka octu balsamicznego i chipsów serowych – koniecznie jak najtwardszych. W 1980 roku, kiedy Giuseppe umarł, wenecki bar przejął jego syn, Arrigo. Do słynnego miejsca rodziny Cipriani, gdzie powstało carpaccio, można przyjść do dziś. W wystroju i menu nic się nie zmieniło. To wielka gratka zwłaszcza dla turystów, którzy zwiedzają Wenecję.

W jaki sposób zrobić tradycyjne carpaccio? Najpierw trzeba na chwilę włożyć mięso wołowe do zamrażarki. Później trzeba je pokroić na cienkie plastry, ułożyć na talerzu w szeregu (musi zostać finezyjnie podane), po czym polać wymieszanymi ze sobą następującymi składnikami – sosem majonezowym, sosem Worcestershire, kwaśną śmietaną, musztardą, tabasco, cukrem i solą. Na wierzch carpaccio należy wyłożyć liście rukoli, po czym przyprószyć danie startym, twardym parmezanem.

Surowe carpaccio już dawno zyskało zwolenników na całym świecie. Mówi się, że surowe mięso z polędwicy wołowej jest nie tylko smacznym rarytasem, ale i silnym… afrodyzjakiem! Jedzenie carpaccio może zatem znacznie zwiększyć libido oraz witalność. Nie lubisz surowego mięsa? A może jesteś po prostu na diecie wegetariańskiej? Doskonałe będzie wobec tego carpaccio przygotowane z warzyw, np. z buraków i grzybów. Dla tych, którzy jedzą mięso lub są na diecie semiwegetariańskiej, świetną alternatywą będzie też carpaccio z owoców morza, ryb i warzyw. Można także spróbować zrobić danie z gęsiej wątróbki, indyka lub kaczki. Kupując mięso do carpaccio, należy jednak bezwzględnie postawić na mięso świeże i certyfikowane.

Klasyczne carpaccio – dowiedz się, w jaki sposób je przygotować!

Ja zrobić carpaccio wołowe? Najprostszy przepis na włoskie carpaccio, krok po kroku

Carpaccio wołowe jest klasyczną włoską przystawką, którą podaje się w formie cienkich plastrów surowego mięsa. W kuchni włoskiej używa się do dania prostych składników, np. pieprzu, parmezanu i oliwy. Przepis ten polega jednak na połączeniu ze sobą zarówno włoskich, jak i polskich składników spożywczych. Do przygotowania carpaccio należy zaopatrzyć się wobec tego w następujące produkty: polędwica wołowa, czarny pieprz, ciemne oliwki, oliwa z oliwek, gruboziarnista sól, kapary, parmezan (najlepiej tarty), ogórki konserwowe, rukola, marynowana dynia i świeża cytryna.

Najpierw należy oczyścić polędwicę z twardych błonek. Następnie dużym i możliwie ostrym nożem trzeba pokroić ją w cienkie plasterki. Nie przejmuj się, gdy będzie tak cienki, że się przerwie. Najważniejsze, żeby mięso zachowało pożądany kształt. Nie możesz pokroić wołowiny tak, aby była cienka na carpaccio? Możesz na przykład najpierw odcinać grubsze plastry i rozbić je ręką. Możesz również zamrozić wołowinę na kilkadziesiąt minut i dopiero wtedy ją pokroić. Gdy mięso będzie delikatnie zamrożone, będzie jednocześnie znacznie twardsze. Właśnie dzięki temu wygodniej będzie się odcinać mięso, nie uszkadzając go. Gdy już pokroisz wołowinę, ułóż ją na talerzu w finezyjny sposób tak, aby mięso na siebie nachodziło. Skrop wszystko oliwą z oliwek, następnie posyp startym parmezanem i pieprzem. Na wierzchu ułóż kapary, następnie garść rukoli, marynowaną dynię, oliwki i ogórki konserwowe. Całość skrop świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, który idealnie sprawdzi się jako naturalna marynata.

Carpaccio to specyficzna potrawa, którą najlepiej serwować gościom na dużym talerzu, ułożoną w dowolny wzór. Każdy w ten sposób będzie mógł nałożyć sobie swoją część dania. Jeśli masz czas i ochotę, możesz również przygotować carpaccio osobno dla każdego z gości. Potrawę można jeść saute, ale też w towarzystwie domowego, świeżego chleba. Wersję z powyższego przepisu można oczywiście urozmaicić. Możesz podawać wobec tego carpaccio np. z fetą albo z owocami (jak gruszka, melon czy morela). Jeśli nie masz ochoty na mięso wołowe, carpaccio zrobisz również z dorsza albo łososia. Doskonale smakują również warzywne odpowiedniki tej pysznej potrawy.

Carpaccio z buraków i fety – prosty przepis na carpaccio dla gości

Jeśli chcesz podać swoim gościom coś naprawdę pysznego, zaserwuj im carpaccio z burakiem i z fetą. To smaczna potrawa, która może stanowić fantastyczną przystawkę. Możesz serwować carpaccio zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień (np. w formie lekkiej kolacji). Danie nie dość, że jest bardzo smaczne, to naprawdę ciekawie wygląda. Aby zrobić carpaccio, należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych składników: buraki, ser feta, rukola, oliwa z oliwek, orzechy włoskie, pieprz i syrop z agawy. Najpierw należy ugotować buraka do miękkości, następnie go ostudzić. Ułóż rukolę na talerzu, obierz buraka i pokrój go na cienkie plasterki. Ułóż go następnie na rukoli i posyp pieprzem do smaku. Udekoruj rozdrobnioną fetą i posiekanymi orzechami. Wymieszaj syrop z agawy z oliwą i polej takim miksem carpaccio.

W Polsce z buraków najczęściej przygotowujemy barszcz czerwony. Tymczasem warto wykorzystać buraki w zupełnie inny sposób i zrobić z nich smaczne carpaccio. To przepyszna i jednocześnie lekka przekąska, która może być znakomitą przystawką dla gości. Możesz też zaserwować danie jako delikatna i lekkostrawna kolacja dla najbliższych. Burak ma średni indeks glikemiczny, więc przyrządzone na jego bazie carpaccio będzie dobre dla osób z cukrzycą lub borykających się z insulinoopornością. To dobre danie także dla wszystkich, którzy cierpią na zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Jeśli tylko chcesz, do carpaccio dodać możesz również rybę (np. łososia), który jest źródłem cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i białka.

Carpaccio z łososia – najlepszy przepis na włoską przystawkę, krok po kroku

Włoskie carpaccio znane jest na całym świecie. W tradycyjny sposób przyrządza się danie z wołowiną. W tym przepisie mięso zostało jednak zastąpione rybą, a dokładnie łososiem. Jeśli jesteś na diecie semiwegetariańskiej, może się to okazać naprawdę bardzo smaczna i ciekawa propozycja. Carpaccio z łososia powinno zostać udekorowane z zewnątrz delikatnym sosem, w zależności od upodobań. W dodatku łosoś może być nie tylko surowy, ale też wędzony. Do przyrządzenia potrawy należy zaopatrzyć się w następujące produkty spożywcze: łosoś (surowy albo wędzony), czerwona cebula, koperek, świeża cytryna, ser kozi (miękki), kapary, oliwa z oliwek, pieprz i sól.

Oddziel łososia od skóry za pomocą możliwie ostrego noża, po czym pokrój go na ok. 2 mm plasterki. Ułóż rybę finezyjnie na płaskim talerzu, najlepiej w okrąg. Pokrój cebulę w piórka. Następnie połóż na łososiu pokrojoną cebulę i kapary. Rozdrobnij kozi ser i posyp nim rybę. Wymieszaj oliwę ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, a następnie otrzymanym gęstym sosem polej carpaccio. Całość dopraw do smaku pieprzem i solą. Na samym końcu posiekaj drobno koperek  i udekoruj nim potrawę. Carpaccio powinno się jeść za pomocą noża i widelca – saute, ewentualnie przegryzając domowej roboty chlebem. Równie dobrze carpaccio można położyć na dowolnym kawałku pieczywa i zjeść danie w ten sposób.

Owocowe carpaccio, czyli pomysł na orzeźwiający deser na lato

Masz ochotę na orzeźwiający deser, gdy na dworze jest upał? Spróbuj przepisu na owocowe carpaccio! Będzie to fantastyczna przekąska po obiedzie, która przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Do przygotowania owocowej wersji włoskiego carpaccio potrzebować będziesz następujących produktów spożywczych: pomarańcze, ananas, kiwi, mango, cytryna, cukier puder, pieprz i tymianek.

Obierz ze skórki wszystkie owoce, oczywiście poza cytryną. Pokrój ananas, mango i kiwi na cienkie plasterki. Pomarańcze wydrąż. Następnie wsyp do osobnego naczynia cukier puder i wciśnij do niego sok ze świeżej cytryny. Wymieszaj, po czym dosyp pieprz i tymianek. Warstwami ułóż na talerzu owoce, następnie polej je sosem przyrządzonym w osobnej miseczce. Przepis jest prosty i szybki do zrobienia, więc z pewnością doskonale poradzi z nim sobie każdy, nawet największy laik w kuchni.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto